Nightwing

Autor: materiały prasowe
15 grudnia 2017

Zaledwie rok po swym debiucie Batman dorobił się pomocnika w postaci Robina, Cudownego Chłopca. Richard John „Dick” Grayson po raz pierwszy wystąpił w „Detectie Comics” #38 z 1940 roku i po dziś dzień pozostaje jednym z najbardziej lubianych bohaterów zaludniających uniwersum DC. Bob Kane, Bill Finger i Jerry Robinson dali młodszym czytelnikom kogoś, z kim ci mogli dużo łatwiej się utożsamiać niż z Mrocznym Rycerzem. Ucznia, który pod pewnymi względami z biegiem lat przerósł swojego mistrza.

Richard należał do cyrkowej rodziny „Latających Graysonów”, pracujących dla Cyrku Haleya. Rodzice chłopca zginęli w trakcie występu, w wyniku machinacji mafiosa Tony’ego Zucco. Świadkiem śmiertelnego upadku Graysonów był obecny na widowni Bruce Wayne. Miliarder postanowił przygarnąć młodego Richarda, widząc w tej tragedii odbicie własnej przeszłości. Tak narodził się Dynamiczny Duet: Batman i Robin. Początki pierwszego Robina przedstawiono m.in. w „Mrocznym zwycięstwie” i „Robin: Rok pierwszy".

Gdyby nie zrządzenie losu, Richard stałby się kolejnym Szponem - zabójcą Trybunału Sów. Owa sekretna organizacja od lat używała Cyrku Haleya do rekrutowania swoich sług i Dick miał być ich kolejnym nabytkiem. Spotkało to już kiedyś jego pradziadka Williama Cobba, któremu to Dick zawdzięcza rodowe nazwisko – „Szary syn Gotham”, z angielskiego Gray Son of Gotham.

Popularność Dicka Graysona sprawiła, że wyszedł on z cienia nietoperza i został liderem Nastoletnich Tytanów, drużyny złożonej z pomocników superbohaterów. Jeden z nich, Wally West (Kid Flash, późniejszy Flash) stał się jego najlepszym przyjacielem. Już wtedy Dick był wyjątkowo kochliwy. Niezmiennie ciągnęło go ku Barbarze Gordon/Batgirl, a w Tytanach poznał kosmitkę Starfire, z którą o mały włos się nie ożenił. Na łamach niezwykle popularnej w latach osiemdziesiątych serii „New Teen Titans” Marva Wolfmana i George’a Péreza, Dick przeszedł przemianę stając się w pełni autonomicznym herosem. W „Kontrakcie Judasza”, najsłynniejszej opowieści z Tytanami, z udziałem ich zaprzysięgłego wroga Deathtroke’a, Dick przywdział nowy kostium i przybrał miano Nightwinga (1984). Inspiracją była dla niego opowieść Supermana o noszącym taki właśnie pseudonim bohaterze z planety Krypton.

Uznawany za ostatecznego scenarzystę Nightwinga – Chuck Dixon, zabrał herosa w jego solowej serii do Blüdhaven, miasta sąsiadującego z Gotham. Tutaj Dick dzielił czas pomiędzy pracę w policji a bycie superbohaterem. Dorobił się też może nie imponującej, ale za to własnej galerii łotrów, na czele z bezwzględnym Blockbusterem. W drugim tomie obecnej serii Dick zawita do Blüdhaven.

Mimo bycia zwykłym śmiertelnikiem, podobnie jak Batman, Nightwing nie mógł narzekać na brak obowiązków. Gdy nie walczył solo i nie romansował, dowodził grupami herosów. Były to kolejne inkarnacje już nie nastoletnich Tytanów czy też Outsiders. Dwukrotnie zastępował również Bruce’a w roli Batmana. Pierwszy raz po zakończeniu sagi „Knightfall”, w nieopublikowanej w Polsce historii „Prodigal”. Kolejny raz miało to miejsce, gdy Bruce zaginął, a wszyscy myśleli, że nie żyje. Wtedy Dick zasłużenie, choć niechętnie przyjął dziedzictwo nietoperza. Część jego perypetii w tej roli pokazano w „Mrocznym odbiciu”. Wartą uwagi jest też seria „Batman and Robin” do scenariusza Granta Morrisona. Przedstawiono tam zupełnie inny Dynamiczny Duet, w którym Robinem stał się krnąbrny i impulsywny Damian Wayne. Z czasem nauczyli się wzajemnie szanować i stali się dla siebie „braćmi”.

W Nowym DC Comics (New 52) solowe przygody Nightwinga pisał Kyle Higgins, jednakże punktem zwrotnym stało się dla postaci „Wieczne zło”. Tamże cały świat poznał jego sekretną tożsamość, sfingowano także jego śmierć. W serii „Grayson” Toma Kinga („Batman” z Odrodzenia) i Tima Seeley (obecny scenarzysta „Nightwinga) Dick dołączył do szpiegowskiej organizacji Spyral, gdzie działał jako agent 37, potajemnie donosząc o wszystkim Batmanowi. W pewnym momencie szefową Dicka została Helena Bertinelli, obecnie działająca jako Huntress w „Batgril and the Birds of Prey.” W trakcie „Wojny Robinów” Dick, by uratować Damiana, zgodził się pracować dla Parlamentu Sów – globalnej wersji Trybunału. Powrót do roli Nightwinga umożliwiła Dickowi satelita Spyral, wspomniana w „Wieczni Batman i Robin”, która wymazała z pamięci ludzkości wiedzę na jego temat. Zarówno Parlament Sów, jak i Spyral powrócą w ramach Odrodzenia. Grayson wrócił także do przewodzenia drużynie. Tę część jego życia przedstawia seria „Titans”, do której wstępem był komiks „Titans Hunt”.

Swą popularność Dick zawdzięcza temu, że nigdy nie dał ogarnąć się mrokowi, który otacza jego mentora. Grayson to optymista i urodzony lider. Cała społeczność superbohaterów liczy się z jego zdaniem i darzy szacunkiem niezabarwionym strachem. Jest przyjacielem dla wielu i, w przeciwieństwie do Bruce’a, trauma z dzieciństwa nie zawładnęła jego życiem, i to nie ona napędza go do działania. Dick nie prowadzi wojny ze zbrodnią, lecz robi to, co robi, by pomagać innym i właśnie to czyni go lepszym od Batmana.

Odrodzenie - Nightwing #1: Lepszy niż Batman

Scenariusz: Tim Seeley
Rysunek: Javier Fernández
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 12/2017
Tytuł oryginalny: DC Rebirth: Nightwing Vol. 1: Better Than Batman
Wydawca oryginalny: DC Comics
Rok wydania oryginału: 2017
Liczba stron: 156
Format: 165x255 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788328127791
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 zł


blog comments powered by Disqus