Spider-Man

Autor: Jerzy Szyłak

Spider-Man"Zadziwiającego Człowieka-pająka" wymyślił Stan Lee, człowiek, który zrewolucjonizował świat komiksowych superbohaterów. Działo się to na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, w czasie gdy popularność tradycyjnych bohaterów w trykotach znacznie spadła. Ten nowy bohater - mimo licznych podobieństw - różnił się od poprzedniej generacji jedną, zasadniczą cechą: nie był tak do końca kryształowo czysty, a jego supermożliwości spadły nań jak jakieś nieszczęście.
W przeciwieństwie do Supermana czy Batmana Parker - Spider-man nie miał wcale ochoty na służbę ludzkości. Postanowił występować w telewizji i zarabiać pieniądze pokazywaniem swoich niezwykłych umiejętności. Posunął się nawet do tego, że odmówił policjantowi pomocy w schwytaniu przestępcy. Zemściło się to na nim straszliwie, gdyż ów bandyta zamordował jego wuja.
Dopiero to zdarzenie skłoniło Spider-mana do walki ze światem przestępczym. Jednak to nawrócenie się nie zostało przez nikogo docenione. Prasa pisała o nim źle. Policjanci nie wiedzieli, czy wspierać go, czy ścigać. W dodatku pozostawał nieodmiennie w swej walce osamotniony, gdyż nawet przed najbliższymi nie mógł zdradzić tajemnicy swojej egzystencji. Dziś - po przeszło czterdziestu latach od dnia premiery serialu - Spider-man jest zupełnie innym człowiekiem: ma przyjaciół i żonę - która wspiera jego działania. Sam też się zmienił z kontestującego rzeczywistość młodzika w statecznego obywatela, który tylko czasem ubiera trykotowy kostium i hasa po dachach.
Cechą charakterystyczną tego komiksu i następnych produkcji Stana Lee był nie tylko nowy typ bohatera, ale także dystans do pokazywanego świata. Autorzy komiksu wprowadzili doń liczne dziwadła rodem z horroru (w rolach czarnych charakterów), a całość podbarwili ironią, która pomagała wybredniejszym czytelnikom na traktowanie niedorzeczności fabularnych z przymrużeniem oka.

Super Boom! - 3 - (3/1993)

Redaktor naczelny: Sławomir Wróblewski
Wydawnictwo: Super Boom
Rok wydania polskiego: 1993
Liczba stron: 28
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: gładki
Druk: cz.-b. + kolor
Dystrybucja: kioski
Cena z okładki: 12.000 zł


blog comments powered by Disqus