Filipiński "Quo Vadis" z 1953 r.

Autor: CD Jack
Tłumacz: Kormak
24 września 2006

Niewiele osób pewnie wie o wirtualnym filipińskim muzeum sztuki komiksu. Jedną z ciekawostek tam zaprezentowanych jest komiksowa adaptacja filmowej wersji Quo Vadis, o której tak piszą autorzy strony:

W 1953 roku, wytwórnia MGM Pictures zleciła filipińskiemu wydawnictwu Ace Publications stworzenie adaptacji ich filmowego przeboju Quo Vadis, w którym zagrali m.in. Robert Taylor, Deborah Kerr i sir Peter Ustinov. Tego samego roku film ten miał wejść do kin na Filipinach. Ace Publications, wydający takie wczesne filipińskie komiksy, jak Pilipino Komiks, Tagalog Klasiks czy Hiwaga, wyznaczyło do tego zadania młodego, obiecującego rysownika, Nestora Redondo, który właśnie ukończył pracę nad hitem Darna Marsa Ravelo. Scenarzystą został Clodualdo Del Mundo. Powstało 16 plansz, które tak spodobały się MGM, że z miejsca zaproponowali Redondo pracę w Stanach Zjednoczonych. Rysownik odmówił, bo jak twierdził, był za młody na taki ruch.

Z 16 oryginalnych plansz zachowało się tylko ostatnie 8, które ukazały się w nr 92 Tagalog Klasiks. Poniżej przezentujemy trzy przykładowe plansze zeskanowane z fotokopii pierwszej generacji, zrobionych z oryginałów. Na stronie filipińskiego muzeum możecie obejrzeć wszystkie 8 reprodukcji.

     

ciekawostkę wskazał: Błażej

Podyskutuj o tym artykule na forum!


blog comments powered by Disqus