Znani aktorzy w polskich komiksach. Część 1

Autor: Maciej Jasiński
3 kwietnia 2015

Na przestrzeni dziesięcioleci w tworzonych w Polsce komiksach pojawiali się zarówno rodzimi aktorzy, jak i wielkie hollywoodzkie gwiazdy. Przedstawiamy pierwszą część cyklu przybliżającego ten temat.

1

Zmarły kilka miesięcy temu Stanisław Mikulski pojawił się oczywiście w komiksowej wersji serialu Stawka większa niż życie. I trzeba przyznać, że Mieczysław Wiśniewski nieźle poradził sobie z przedstawieniem jego wizerunku, zwłaszcza na malowanych okładkach. Równie udanie prezentuje się próbna plansza autorstwa Jerzego Wróblewskiego. Hans Kloss pojawił się także jako główna postać w komiksie Salut Bohaterom

2

Niestety, Emil Karewicz nie miał już tyle szczęścia i grana przez niego postać Hermanna Brunnera w serii komiksowej nie jest wiernie odtworzona. Mocno odbiega od wizerunku aktora, co ciekawe nawet na sąsiadujących ze sobą kadrach potrafi wyglądać odmiennie. Cóż, gdyby Jerzy Wróblewski przejął serię, to z pewnością Brunner w jego wykonaniu przypominałby Karewicza.

3

Marlon Brando pojawił się w serii pasków prasowych Szeryf miasta Hope napisanej i narysowanej przez Jerzego Wróblewskiego. Historia licząca 20 odcinków ukazywała się w 1969 r. na łamach "Dziennika Wieczornego".

4

W tym samym komiksie prasowym pojawił się także inny legendarny aktor  – John Wayne, kojarzony przede wszystkim z rolami w znakomitych westernach.

5

Kolejnym hollywoodzkim aktorem, który pojawił się w polskim komiksie jest Bruce Willis. Zagościł incognito w 2004 r. w pierwszym tomie serii Dogmat autorstwa Piotra Białczaka (ilustracje) oraz Łukasza Chmielewskiego (scenariusz).

Drugą część artykułu znajdziecie tutaj.blog comments powered by Disqus