Akt - 5 - (marzec 2002)

okładka
Scenariusz: Tadeusz Baranowski, Krzysztof Churski, Justyna Czaplewska, Grzegorz Kaczorowski, Tomasz Marciniak, Maciej Neumann, Szarlota Pawel, Piotr Wojciechowski, Michał Zalewski, Dariusz Żejmo
Rysunek: Tadeusz Baranowski, Krzysztof Churski, Justyna Czaplewska, Grzegorz Kaczorowski, Tomasz Marciniak, Szarlota Pawel, Maciej Simiński, Piotr Wojciechowski, Michał Zalewski, Dariusz Żejmo
Okładka: Tadeusz Baranowski

Wstępniak:

Wcześniejsze numery naszego nie- periodyku zyskały miano najgorszych fanzinów RP, z czego oczywiście dumni nie jesteśmy.
W "AKTcie" 5 jest oczywiście część rodzima, zbierająca najwięcej - cięgów. Popieranie członków Asocjacji jest przecież założeniem pisma. Żaden z nas nie ma przecież ani profesjonalnego przygotowania plastycznego, ani literackiego. „Kiedyś będą się tego wstydzić" stwierdził Naczelny AQQ, Witek Tkaczyk. Być może. Po to są jednak fanziny, aby prezentować prace amatorów, czyli (z łac.) kochających. Bo przecież cała nasza ekipa kocha komiks i jakoś tam się nim bawi. Bo dla nas jest to przecież zabawa, a nie praca czy krociowe zarobki.
Nie daliśmy więc także zarobić autorom goszczącym tym razem w "AKTcie". Szarlota Pawel i Tadeusz Baranowski przekazali nam swe prace nieodpłatnie, kierowani sympatia dla naszych działań. A więc o ich dziełach słów kilka.
Erotyczne perypetie Kleksa powstały do "użytku domowego" i gdy kilkanaście lat temu usłyszałem plotkę o ich istnieniu, zacząłem się zastanawiać "kto z kim" z owej trójki młodocianych bohaterów. Jak się jednak okazuje, Jonki zostały z owej zabawy wykluczone, a sam Kleks ukazał bardziej kolorową stronę swej niebieskiej duszy. Autorka, wyrażając zgodę na publikację tej całostki (a mamy kolejne...) zastrzegła, że jest ona wyłączna i jednorazowa dla "AKTu".
Tadeusz Baranowski jest także - chciał tego sam, czy nie chciał - klasykiem polskiego komiksu. Jednak mało kto dziś pamięta, że onegdaj zaczynał swą drogę artystyczną od malarstwa. I to zaczynał z powodzeniem. Kilkanaście wystaw krajowych, obrazy w dobrych galeriach i prywatnych kolekcjach (np. Józefa Szajny), przychylne opinie krytyki - to wszystko mogło być podstawą do kariery sztalugowca. Baranowski zainwestował jednak w komiks. Czy dziś tego żałuje? Na pewno nie, przedstawiając jednak na okładce jeden z udostępnionych nam obrazów olejnych. Kolejna, podobnie jak Kleks, gratka dla kolekcjonerów.
Takich perełek jest zresztą w "jubileuszowym" numerze więcej. Dziękuję raz jeszcze wszystkim rysownikom, na których wymogłem "coś specjalnego". Mam nadzieję, że docenicie efekt końcowy (choć i tak skromny w porównaniu do naszych wybujałych planów). No cóż, jesteśmy w końcu amatorami...

Tomasz Marciniak

Spis treści:

1. Rocznica AKTu w toruńskiej "Grocie"
2. Nocny Kowboj: Postrach Soho - Szarlota Pawel
4. PIS TREŚCI
5. Tajemnica Sejan - Michał Zalewski
8. Teodor- tropienie jaszczura - Krzysztof Churski
9. UFO - Tadeusz Baranowski
11. Co się dzieje w Pingwinówku? - Justyna Czaplewska
13. Przygód sfora szczura Teodora cz.l - Krzysztof Churski
14. Gucio i Cezar - Tomasz Marciniak
15. Sex agencja - Dariusz Żejmo
18. Przygód sfora szczura Teodora cz.2 - Krzysztof Churski
19. Everybody vs. Nobody - Maciej Neumann, Various Artists
20. RAN cz.3 - Mycha
26. Łabędzi śpiew, czy... - Tomasz Marciniak
26, 27. Głupiowredny - Grzegorz Kaczorowski
29. Alchemik Ryszard - Piotr Wojciechowski
30. Miktoriusz i basen - Tomasz Marciniak, Simson
31. Civilisation - Piotr Wojciechowski

Bardzo oficjalne pismo Asocjacji Komiksu w Toruniu "AKT"
ul. Moniuszki 16/20, pok. 13, 87-100 Toruń
red. nacz. Maciej Neumann - tel. 0606327418
e-mail: ijontihy@alf.cc.uni.torun.pl

Wydawnictwo: Asocjacja Komiksu w Toruniu
3/2002
Liczba stron: 28
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy + kredowa wkładka
Druk: cz.-b. + kolorowa wkładka
Wydanie: I
Cena z okładki: 5 zł


Inne komiksy z serii:


blog comments powered by Disqus