Akt - 9 - (maj 2015)

okładka
Redaktor naczelny: Krzysztof Churski
Scenariusz: Krzysztof Churski, Krzysztof Elzanowski, Norbert Rybarczyk, Piotr Wojciechowski, Jerzy Wróblewski, Michał Zalewski, Katarzyna Ławniczak
Rysunek: Krzysztof Churski, Krzysztof Elzanowski, Norbert Rybarczyk, Piotr Wojciechowski, Jerzy Wróblewski, Michał Zalewski, Katarzyna Ławniczak
Okładka: Norbert Rybarczyk

Publicystyka: Tomasz Marciniak, Michał Gasewicz, Michał Siromski, Krzysztof Churski

Wstęp:

Stwierdzenie, iż ciągłe zmiany świadczą o ciągłości dowodzenia nijak ma się do naszej, komiksowej, działalności. Najpierw z redakcji ustąpił Maciej Neumann, któremu w tym miejscu chcemy podziękować za wieloletnie redagowanie AKTu i trzymanie naszej rozwydrzonej gromadki w jako takich ryzach. Nadal jesteśmy w kontakcie i myślę, że to nie koniec naszej współpracy. Redagowanie przejąłem ja, niżej podpisany wraz z Piotrem Śmiechosławem Wojciechowskim, który zajął się AKTem od strony graficznej. Ponadto Michał Siromski, który dołączył do nas w ostatnim czasie, walczył z korektą, więc stajemy się pismem w coraz większym stopniu dopracowanym. Efekt naszej wspólnej pracy trzymacie właśnie w rękach.

Potem nastąpiła rzecz dużo smutniejsza. Odszedł Tomek Marciniak. 9 kwietnia, jak grom z jasnego nieba spadła na nas wiadomość o Jego śmierci. Tomek był ogniwem, od którego zaczęło się nasze Towarzystwo. To On wymyślił nazwę grupy i zarazem jej skrót, który stał się też nazwą PISMA. Chcieliśmy od tego numeru powrócić do znanego z łam AQQ cyklu „Moje parę krótkich dymków”. Tomek zdążył je jeszcze do tego numeru napisać. Kto by przypuszczał, że będą to ostatnie komiksowe dymki w jego życiu...

Część tekstów w numerze poświęcona jest Jego pamięci, a my już myślimy nad większym projektem, by uhonorować tę, jakże ważną dla polskiego komiksu postać. Więcej o tym już w niedalekiej przyszłości.

Tomku, miej tam na nas oko z góry i szepnij czasem słowo w naszej sprawie świętemu od komiksów.

W numerze jak zwykle nie zabraknie smaczków. Tym razem jest to komiks „Spaceboy” Norberta Rybarczyka oraz komiks wprost z Archiwum Jerzego Wróblewskiego, który pozyskaliśmy dzięki uprzejmości Macieja Jasińskiego. Ponadto oprócz już wspomnianych „Dymków”, nasze stałe punkty, czyli „Sharla” Michała Zalewskiego, po małej przerwie „Ziemniak” Krzysztofa Elzanowskiego, a także komiksy Aktowych weteranów – Piotra Wojciechowskiego i Krzyśka Churskiego.

Kasia Ławniczak co prawda współpracowała z nami przy numerze 8, ale dopiero teraz rozwinęła szerzej skrzydła, prezentując pierwszą część swojego komiksu „Nieuchwytny Houdini”. Natomiast Michał Gasewicz napisał (a raczej uwarzył) bardzo ciekawy tekst z pianką.

Do poprzedniego numeru przy jego nazwisku wkradła się niepotrzebna litera, za co w tym miejscu Michała przepraszamy. Zdjęcie odpowiedzialnego za pomyłkę chochlika drukarskiego już zostało podane do wiadomości publicznej.

Krzysztof Churski

Oficjalne pismo Asocjacji Komiksu w Toruniu "AKT"
Redaktor: Krzysztof Churski
e-mail: churek2@wp.pl

Wydawnictwo: Asocjacja Komiksu w Toruniu
5/2015
Liczba stron: 32
Format: 210x295 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Wydanie: I
Cena z okładki: 9 zł


Inne komiksy z serii:


blog comments powered by Disqus