Recenzja magazynu "Kolektyw - 3 - (1/2008) Miejskie legendy"

Autor: Jerzy Szyłak
5 maja 2008

Przygotowywany od lat przez Dennisa Wojdę i kwiat polskich artystów komiksowych album będący zbiorem tzw. urban legends sam już stał się legendą, jeśli nie miejską, to na pewno środowiskową. Wydany jako "Kolektyw" numer 3, zbiorek zatytułowany Miejskie legendy nie ma z tamtym albumem nic wspólnego poza tytułem. Nie zawiera nawet opowieści, które można nazwać legendami miejskimi, chociaż trzeba przyznać, że niektóre komiksy w zbiorku, pod takie się podszywają.

W sumie na sześćdziesięciu stronach Miejskich legend znalazło się czternaście komiksów, z których część nie powinna była oglądać światła dziennego. Ale ze wszystkimi antologiami jest tak, że oferują nam towar na zasadzie transakcji wiązanej. W wypadku omawianego zbiorku niewątpliwym rodzynkiem jest czterostronicowy komiks Roberta Adlera ze scenariuszem Bartka Biedrzyckiego. Narysowany szkicowo, pospiesznie, jakby na odpierdziel, pokazuje, że rysownik 48 stron doskonale panuje nad warsztatem, również wtedy, kiedy robi coś od niechcenia.

Niewątpliwie na uwagę zasługuje komiks 13, który zrobiła Unka Odya. Mamy tu sprawnie poprowadzoną narrację z dobrze przemyślaną kompozycją plansz i kadrów, nastrojowe rysunki wykonane ciekawą techniką, zabawną postać epizodyczną (pani z pieskiem) jakby żywcem przeniesioną z komiksu Francoisa Boucq i fabułę, która kojarzy mi się ze znakomitym opowiadaniem Jorge Luisa Borgesa There Are More Things. Podstawą skojarzenia nie jest jednak podobieństwo zdarzeń - Borges i Odya opowiadają zupełnie odmienne historie - ale podobny zabieg odmowy spełnienia oczekiwań czytelnika, poprowadzenie go na spotkanie z tajemnicą, która pozostanie tajemnicą.

Pozytywnym zaskoczeniem jest komiks Kartki narysowany przez Michała "Vigora" Dzitkowskiego. W przeciwieństwie do chaosu myślowego i graficznego, jaki rysownik ten zaprezentował w pełnometrażowej opowieści O jedną umowę za daleko, mamy tu do czynienia z dobrze przemyślaną koncepcją opowieści, pozwalającej rysownikowi pokazać to, co umie robić i ukryć, czego nie potrafi (są też golizna i ostre przekleństwa). Dobrze prezentuje się w antologii komiks Overkill 2021: Dr Casanova, złodziej serc. Jego fabuła jest równie pretensjonalna jak tytuł, ale rysunki to rekompensują. Konrad Okoński, który zrobił ten komiks, nie zawsze potrafi zakomponować planszę tak, żeby nie robiła wrażenia chaosu, ale na pewno warto śledzić jego poczynania. Z kolei trzystronicowy komiks Ewy Jędrzejczak Za murami warto zwrócić uwagę, ponieważ jego autorka jest twórczynią o dużym potencjale i na pewno potrafi robić lepsze rzeczy.

Niewątpliwie przejawem złośliwego poczucia humoru twórców antologii było umieszczenie w niej obok siebie komiksów Pik i Stepowanie kota w mroku. Twórcy obu tych opowiastek należą do tych nieszczęśników, którzy nie potrafią się uwolnić od wpływu, jaki na ich warsztat miał fakt, że zobaczyli Sin City Franka Millera. Na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z jednym komiksem, którego pierwsza połowa jest narysowana gorzej niż druga. Oczywiście, po przeczytaniu obu historii z łatwością możemy odkryć naszą pomyłkę, tyle, że nie warto ich czytać.

Resztę prac, które znalazły się w albumie chciałbym pominąć litościwym milczeniem, ale redaktorzy antologii napisali we wstępie, że planują w niedalekiej przyszłości wydanie samodzielnego albumu człowieka o nazwisku Robert Sienicki. Jeśli w przyszłości natkniecie się na jego publikację, to omijajcie ją dużym łukiem. Dwie jednoplanszowe historie jego autorstwa, pokazane w Miejskich legendach świadczą o tym, że autor ten zaczął robić komiksy pod wpływem lektury opowieści rysunkowych Szarlotty Pavel i nie zdołał się uwolnić od wpływu, jaki one na niego wywarły. Nie zdołał też odkryć na czym polega płynnego prowadzenia opowieści i poprawnego komponowania kadrów. A jako, że już dość długo zajmuje się rysowaniem, raczej nie należy mieć nadziei, że kiedykolwiek to odkryje.

Kolektyw - 3 - (1/2008) Miejskie legendy

Scenariusz: Bartek Biedrzycki, Michał Dzitkowski, Jakub Dębski, Tomasz Grządziela, Rafał Kołsut, Jan Mazur, Konrad Okoński, Robert Sienicki
Rysunek: Robert Adler, Michał Dzitkowski, Tomasz Grządziela, Ewa Jędrzejczak, Konrad Okoński, Łukasz Okólski, Grzegorz Pawlak (II), Robert Sienicki, Igor Wolski
Okładka: Tomasz Zych
Wydawnictwo: Dolna Półka
Rok wydania polskiego: 3/2008
Liczba stron: 60
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
Wydanie: I
Cena z okładki: 10 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus