Maszin - 9 - Maszinga: zwodnicze nowe obrazy

okładka

Autorzy: Michał Możejko, Jacek Świdziński, Bartek Zadykowicz, Michał Rzecznik, Daniel Gutowski, Mikołaj Tkacz.

Japoński komiks często zamykany jest w pewnych ramach, a jego bardziej niezależna strona jest praktycznie w Polsce nieznana. I zapewne tak pozostanie... Jednak dzięki grupie "Maszin" możemy poczuć ducha "Garo" czy "COM" - magazynów będących synonimem japońskiej awangardy komiksowej. Pism, które inspirują twórców na całym świecie. Historie z tego tomu żadną miarą nie kopiują dorobku klasyków z Kraju Kwitnącej Wiśni, są raczej luźnymi impresjami, wpasowującymi się w tamten nurt, przy jednoczesnym zachowaniu stylistyki typowej dla poszczególnych członków grupy.

Pora przywrócić właściwe proporcje po latach dominacji w Polsce komiksu z Zachodu.

Długo trzeba było czekać aż niezwykły rozkwit japońskiej literatury obrazkowej z lat 60. i 70., w Polsce niemal zupełnie nie znanej, zostanie zauważony i uhonorowany przez jedyną mangową grupę zrzeszającą wyłącznie autorów niemangowych.

Dziewiąty numer organu prasowego grupy, "Maszinga - zwodnicze nowe obrazy", prezentuje komiksy inspirowane szerokim spektrum japońskiej sztuki obrazkowej, w którym szczególne miejsce zajmują autorzy związani z magazynem "Garo". W komiksach z "Maszingi" śledzenie sposobów poszukiwania "mangowości" wydaje się równie ciekawe, co odnajdywanie silnych indywidualności artystów w ich zwodniczych nowych obrazach.

Wydawnictwo: Hanami
9/2016
Liczba stron: 194
Format: 130x180 mm
Oprawa: miękka
Druk: cz.-b.
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,99 zł


Podyskutuj o tym komiksie na forum!

blog comments powered by Disqus