Comics Wars - Poznań

logo
Data: 6 grudnia 2014
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul. Franciszka Ratajczaka 38/40
Strona oficjalna: http://lib.amu.edu.pl/komiksowe_wojny/index.html
Organizator: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Bądź świadkiem największego starcia superbohaterów!

Przedstawiciele trzech uniwersów staną naprzeciw siebie, aby zmierzyć się w decydującej walce. Udziel im wsparcia, opowiadając się po którejś ze stron! Przyjdź i weź udział w KOMIKSOWEJ WOJNIE...

W programie imprezy między innymi:

- wykłady, na których poznasz silne i słabe strony Twoich ulubionych superbohaterów, a także dowiesz się, jakie grupy tworzą i z kim walczą
- czytelnia komiksów, gdzie w komfortowych warunkach przeczytasz ulubiony komiks ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej
- stoisko Multiversum i inne sklepy z komiksami: tu uzupełnisz swoją kolekcję o brakujące tytuły w atrakcyjnych cenach
- warsztaty rysunkowe połączone z wielką bitwą na grafiki
- wystawa eksponatów i gadżetów związanych ze “Stars Wars”
- cosplayerzy wraz z ich fantastycznymi strojami
- konkursy z nagrodami
- oraz wiele innych atrakcji...

Odwiedź nas w sobotę, 6 grudnia i zdecyduj o losach UNIWERSUM!

Program imprezy:

STREFA „STAR WARS”
(sala wykładowa, 3 piętro)

11:00 Duel of the Fates. Pojedynki Mistrzów Mocy – Patryk „Roan” Mikołajczyk
Dawno, dawno temu w odległej galaktyce losy wszechświata zależały od wyniku zmagań Jedi i Sithów. Przedstawiciele zarówno jasnej, jak i ciemnej strony Mocy budzili podziw tłumów i przekonywali obywateli galaktyki, że to oni są w stanie zagwarantować wszystkim porządek i stabilizację. Niektórym ciężko było jednoznacznie opowiedzieć się po którejś ze stron. Kto jest silniejszy? Który zakon Mocy poprzeć? Jeśli masz ten sam dylemat albo – po prostu – chcesz się utwierdzić w swoim wyborze, przyjdź i zobacz, co najwybitniejsi Jedi i Sithowie mają w swoim arsenale sztuczek Mocy i kto zasługuje na miano najpotężniejszego użytkownika Mocy w galaktyce.

12:00 „Star Wars”: komiks vs. film – Krystian „Smok” Śmietański

Zapraszam na prelekcję porównującą filmowy i komiksowy wizerunek postaci znanych z gwiezdnej sagi. Dowiecie się, dlaczego Darth Vader stał się chłopcem do bicia, Grievous przestał śmieszyć, a Boba Fett nie powinien się odzywać.

13:00 Filmowo-komiksowy konkurs starwarsowy – Patryk „Roan” Mikołajczyk, Dagmara „Nelani” Wasilewska

Wydaje Ci się, że dobrze znasz „Gwiezdne Wojny”? Twoje półki uginają się od komiksów i kolejnych reedycji sagi, Twoi znajomi unikają Cię, a prelegenci nie chcą wpuszczać do sali, bo ciągle ich poprawiasz... To jest miejsce dla Ciebie! Przyjdź, a udowodnimy Ci, że w „Gwiezdnych Wojnach” są rzeczy, o których nie śniło się nawet największym fanom.

14:00 Komiksy „Star Wars” wracają do Domu Pomysłów – Piotr „Master of the Force” Rutkowski

Po 23 latach komiksy „Star Wars” po raz drugi w historii zmieniają wydawcę. W trakcie prelekcji postaram się przedstawić, jak, kiedy i dlaczego licencja powróciła do swojego pierwszego właściciela i czego możemy się po tej zmianie spodziewać.

15:00 Równowaga Mocy w „Star Wars”: jak ją rozumieć? – Michał Wolski

Wraz z nową trylogią „Star Wars” George Lucas wprowadził enigmatyczne pojęcie równowagi Mocy oraz przepowiednię, zgodnie z którą do tej równowagi trzeba powrócić. Nigdzie jednak – ani w filmach, ani w komiksach, ani w książkach – nie spotkaliśmy się z jednoznacznym wyjaśnieniem, czym jest w istocie owa równowaga Mocy. Prelekcja ma na celu przegląd ogółu tekstów gwiezdnowojennych pod kątem koncepcji Mocy i ustalenie, w jaki sposób, według twórców SW, miałaby wyglądać równowaga Mocy.

16:00 Jedna, słuszna, mityczna trylogia „Gwiezdnych Wojen” – Lord Sidious
Trylogia „Gwiezdnych Wojen” w kontekście mitu campbelliańskiego, czyli o tym, co, skąd i jak ściągał George Lucas dokładnie dwa razy...

17:00 Dziwy z kosmosu 2.5. Istoty demoniczne i transwymiarowe w uniwersum „Gwiezdnych Wojen", będące połączeniem starych wątków i nowych – Michał „Mihoo” Kosakowski

„Gwiezdne Wojny” to nie tylko Jedi i Sithowie. Odwieczne zmagania użytkowników jasnej i ciemnej strony Mocy to ledwie jedna z kart galaktycznej historii. Uniwersum „Gwiezdnych Wojen” zapełniają złowrogie i potężne istoty o demonicznej naturze, przybysze z innych wymiarów i pradawne cywilizacje, które powinny pozostać zapomniane. Przyjrzymy się im podczas wykładu.

18:00 Ciemna i jasna strona Mocy, i cała prawda o mieczach świetlnych – Joanna „Zannah” Kołcun, Bartosz „Barrahh” Rutkowski

Część I: Ciemna i jasna strona Mocy: którą wybierzesz?
Zgłębianie tajników Mocy... Próba odpowiedzi na pytanie, skąd wywodzi się podział i jakie są różnice w użytkowaniu Mocy przez Sithów i Jedi oraz w jaki sposób zbudowali oni swoje kodeksy i czym się one różnią? Która strona Mocy jej silniejsza?
Część II: Cała prawda o mieczach świetlnych
Dlaczego mają różne kolory i co one oznaczają? Jak są zbudowane i jak działają? Dlaczego miecz świetlny jest przedłużeniem ręki posiadacza? Jak wykorzystywać go podczas walki oraz jakie są formy walki z użyciem miecza świetlnego?

STREFA KOMIKSU

11:00 Spider-Man and his Amazing Enemies – Nikodem „Spider-Nik” Domeracki

Wiele twarzy przeciwników niejednego Spidermana – zestawienie różnych znanych antagonistów bohatera w kontekście różnych wymiarów. O człowieku pająku opowie wielki fan komiksów o superherosach zza oceanu. Myślał, że z tego wyrośnie, ale tak się nie stało. Specjalizuje się w Marvelu, a w szczególności - Spider-Manie. Współtworzy stronę internetową o tym bohaterze. Gościnnie brał udział w wielu audycjach radiowych Prosto z Kadru. Nieustannie kolekcjonuje zagraniczne i polskie komiksy i to się nie zmieni.

12:00 Mighty Twenty -– Wiktor Talaga, Artur Krzyżaniak

Dwudziestkę najpotężniejszych istot w uniwersach DC Comics i Marvel przedstawiają dwaj tetrycy: Wiktor Talaga – mniej zgryźliwy student dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, który udziela się w Akademickim Radiu LUZ (i ma nadzieję na prowadzenie własnej audycji o komiksach) oraz Artur Krzyżaniak – analogicznie bardziej zgryźliwy; reszta tak samo.

13:00 Uniwersum Green Lantern dla Zielonych – Weronika Kordeusz

Witaj w Korpusie Zielonych Latarni, żółtodziobie! Nauczysz się tu wszystkiego, co jest potrzebne, by skutecznie i bezpiecznie patrolować wyznaczony Ci sektor kosmosu! Poznasz biografię najważniejszych strażników sprawiedliwości oraz historię potężnych oddziałów ze wszystkich stron galaktyki, a także dowiesz się, dlaczego cytryny i drewniane chodaki mogą okazać się dla Ciebie zabójcze! W świat ten wprowadzi Cię studentka pierwszego roku grafiki komputerowej z Łodzi – fanka gier, komiksów i animacji, która wciąż rozwija swój warsztat artystyczny...

14:00 Polscy superbohaterowie podbijają rynek – panel dyskusyjny

Polacy nie gęsi i swoich superbohaterów... mają! Przyjdź i posłuchaj, co powiedzą autorzy takich komiksów jak „Lis”, „Incognito” czy „Nieustraszony Szpak”. Na spotkaniu dowiesz się, jak należy właściwie podchodzić do tematyki, jak wygląda wydanie komiksu na własną rękę, a ponadto poznasz polskich bohaterów.

15:00 Konkurs: test na temat superbohaterów

Specjalnie przygotowany konkurs wiedzy, w którym będzie można wygrać atrakcyjne nagrody. Przyjdź i pokaż innym, ile wiesz na temat swoich ulubionych herosów DC Comics oraz Marvela!

15:30 Sekretna geneza Ligi Sprawiedliwości – Adam „Uncle Mroowa” Antolski

Poznaj początki i historię najbardziej ikonicznego zespołu z uniwersum DC; tu znajdziesz takich bohaterów, jak: Superman, Batman, Wonder Woman, Green Lantern, Flash... i dosłownie dziesiątki innych. Dowiesz się, jak ten tytuł zmienił uniwersum DC i cały rynek komiksowy. Poznaj przeciwników, skład i ważne chwile dla zespołu.

17:00 Marvel Now! Najłatwiejszy start z komiksami Marvela – Łukasz „Ichabod” Stelmach

Jeśli chcesz zacząć czytać komiksy Marvela i nie wiesz, po jaki tytuł sięgnąć, prawdopodobnie najlepszym wyborem będą tytuły z logo Marvel Now! Dowiesz się, dlaczego właśnie nimi warto się zainteresować w pierwszej kolejności, o co chodzi w tej inicjatywie, gdzie je dostać i które tytuły wyróżniają się na tle pozostałych.

18:00 Bat-Rodzina, czyli ilu w końcu było tych Robinów?! – Wojciech „Kelen” Nelec

Jeśli kiedykolwiek na twojej twarzy pojawił się znak zapytania związany z tożsamością Robina, a informacja o Bat-Psie zostawiła w szoku na kilka dni..., to ta prelekcja będzie właśnie dla Ciebie! Przyjdź i dowiedz się o członkach tak zwanej rodziny Batmana – od pierwszego Robina po niesamowitą Bat-Krowę!

MAŁA SALA WYKŁADOWA

11:00 Od Wonder Woman po Ms. Marvel... Czy kobiety w komiksach to tylko pretekst do eksponowania nagości? – Maciej Walenta
Maciej Walenta – z wykształcenia psycholog sądowy, miłośnik fantastyki, komiksów i wszystkiego, co niesamowite, gorący zwolennik tezy, że fikcja jest tym bardziej wartościowa, im bardziej odnosi się do naszej rzeczywistości – postara się opowiedzieć, jak są przedstawiane kobiety w komiksach. To subiektywny i tendencyjny przegląd kobiecych ikon z uniwersum Marvela oraz DC. Podczas prelekcji autor postara się odpowiedzieć na fundamentalne pytania: Dlaczego kobiety biegają po mieście w samej bieliźnie? Jaką wartość dodatnią stanowią dla fabuły komiksu? I najważniejsze! Czy cokolwiek zmieniło się w tej kwestii na przestrzeni ostatnich lat?

12:00 – 15:00 Warsztaty cosplay – Marta „Ametist” Bejma, Piotr Urbanek

„Ametist” pomoże Ci rozpocząć Twoją przygodę w niesamowitym świecie cosplayu. Dowiesz się, jak i z czego wyciąć swoją broń oraz jak ją przyozdobić. Do dyspozycji uczestników przygotowano specjalne materiały i narzędzia, za pomocą których – pod okiem instruktorów – będą mogli samodzielnie… stworzyć miecz. Marta „Ametist” Bejma – profesjonalna cosplayerka o bogatym dorobku, która, jako artystyczna dusza, studiuje kierunek aktorsko-wokalny i śpiewa w zespole Alhena, bardzo chętnie podzieli się też z Wami tajnikami tworzenia strojów. Drugi z prowadzących – Piotr Urbanek, członek grupy kostiumowej Komiksowi.pl, pasję modelarską rozwija od dziecka, najchętniej spędza czas na projektowaniu rekwizytów do strojów. Ilość miejsc ograniczona – zapisy już wkrótce.

15:00 Pokolenie X – Wiktor Talaga, Artur Krzyżaniak
X-Men to jedna z najpopularniejszych grup uniwersum Marvel. Poznaj historię jej powstania oraz profile poszczególnych postaci. Na wykład zapraszają dwaj tetrycy: Wiktor Talaga – mniej zgryźliwy student dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, który udziela się w Akademickim Radiu LUZ (i ma nadzieję na prowadzenie własnej audycji o komiksach) oraz Artur Krzyżaniak – analogicznie bardziej zgryźliwy; reszta tak samo.

16:00 Tajemnice szafy królowej Amidalii – Aldona Talarczyk
Podróż do niezwykłego świata kostiumów Trishy Biggar, która projektowała kostiumy do „Star Wars”. Podczas wykładu będzie można poznać od podszewki sztukę tworzenia tych wyjątkowych kreacji
i zobaczyć je na przykładzie kilku przepięknie zrekonstruowanych kostiumów. Zajęcia poprowadzi Aldona Talarczyk - pasjonatka krawiectwa, od dzieciństwa tworząca najbardziej wymyślne kreacje, która wzdycha do kostiumów Padme i zajmuje się ich reprodukcją; aktywny członek grupy kostiumowej Eagle Base.

17:00 „Manda’Yaim” – Polska Społeczność Mandalorian

Czym jest „Manda’Yaim”? Czym różnimy się od innych organizacji fanowskich, a co nas do nich upodabnia? Dlaczego nazywamy się społecznością? Rzecz o tym, jak funkcjonuje nasza organizacja, dlaczego warto nas lepiej poznać i jak można do nas dołączyć.

18:00 Disney „Star Wars”. Dlaczego to będzie dobre? – Szymon „Bolek” Bolewicki

W październiku 2012 r. świat zmienił się na zawsze. Disney kupił Lucasfilm, po to by stworzć zupełnie nową trylogię. Od tego czasu straciliśmy Expanded Universe, ale zyskaliśmy pierwsze książki z nowego kanonu. Teraz czekamy na zwiastun epizodu „Star Wars”: „The Force Awakens” i zapowiedzi kolejnych filmów. Czy połączenie „Star Wars” i Disneya będzie dobre? Zapraszam do dyskusji.
blog comments powered by Disqus