Comics Wars 2016

patronat gildii logo
Data: 3 grudnia 2016
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul. Franciszka Ratajczaka 38/40
Strona oficjalna: https://www.facebook.com/czytelnianova
Organizator: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Comics Wars po raz trzeci!

Pierwsza sobota grudnia to dzień, w którym Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu staje się areną… komiksową! Fani różnych gatunków tej sztuki mogą zmierzyć się w wielkiej „bitwie na komiks”. Co roku każdy uczestnik imprezy ma możliwość głosowania na ulubione uniwersum. Dwa lata temu triumfowali fani DC, w ubiegłym roku – miłośnicy Star Wars. Czyżby ten rok miał należeć do Marvela? A może zwolennicy mangi lub polskiego komiksu pokażą, na co ich stać?

Comics Wars jednoczy sympatyków komiksu. Podczas imprezy będą miały miejsce trzy całodzienne panele wykładowe, poświęcone różnym obliczom sztuki komiksowej. Nie zabraknie ciekawych wystaw tematycznie związanych z twórczością Łukasza Kowalczuka czy Poznańskim Czerwcem w komiksie oraz prezentacji miniaturowych makiet i figur związanych z uniwersum Star Wars. Na spotkaniach o swoich pracach opowiedzą: Spell, Dem, ojciec Bezbóla – Filip Myszkowski, a także autorzy Niesłychanych przygód Ivana Kotowicza, twórcy komiksu Nie przebaczaj i – odpowiedzialny za serię o Janie HardymJakub Kijuc. Zaprosiliśmy też redaktorów zina "Warchlaki".

Tradycyjnie przygotujemy salę z animacjami dla dzieciaków oraz games room. Zapraszamy do sklepów z komiksami i do uczestnictwa w konkursach z nagrodami. Wszystko to w niepowtarzalnej atmosferze Biblioteki Uniwersyteckiej, która od września tego roku otwarła Czytelnię „Nova” z ponad dziesięciotysięcznym zbiorem sztuki komiksowej.

Organizatorzy

SPOTKANIA AUTORSKIE

10.30
Spotkanie autorskie - Kuba Ryszkiewicz

Kuba Ryszkiewicz to scenarzysta komiksu "Nie przebaczaj" tworzonego wspólnie z Marianną Strychowską. Filolog, kulturoznawca, podcaster. Twórca podcastu "Powyżej uszu", w którym rozmawia z ludźmi związanymi z kulturą - postaciami związanymi z komiksem, teatrem, filmem czy muzyką. Tworzy także niewielki projekt filmowy związany z zombie. Obecnie pracuje nad trzecią częścią "Nie przebaczaj".

11.30
Spotkanie autorskie – Filip Myszkowski

Jeśli kiedykolwiek czytaliście magazyn "Produkt", to musieliście trafić na jego komiks. Wielkie mięśnie, mało ubrań oraz gigantyczne spluwy to był znak rozpoznawczy. FIlip Myszkowski, to najważniejszy obok Śledzia twórca komiksowy z tego magazynu. Twórca komiksowego tria - Emilii, Tanka i Profesora, a także Bezbóla. Wielki fan Bisleya i jego kreski, wielbiciel twórczości Zbigniewa Beksińskiego. Od kilkunastu lat nie rysuje już komiksów, zamieniając kartkę papieru i ołówek na sztalugę i farby, ale zrobił wyjątek z okazji wydania zbiorczego Bezbóla.

12.30
Spotkanie autorskie – Krzysztof „Prosiak” Owedyk

Prosiak to legenda polskiego undergroundu komiksowego, twórca zina "Prosiaczek" oraz pierwszego polskiego komiksu postapokaliptycznego pt. "Ósma czara", który doczekał się już trzech wydań. Pomysłodawca postaci Blixa & Żorżety oraz Ratboya. Publikował m.in w "Pasażerze", "AQQ", "Gamblerze", "Bicepsie" czy w "Kelvinie i Celsjuszu". Na potrzeby wydania m.in jego komiksów powstało wydawnictwo Kultura Gniewu. Obecnie promuje swój najnowszy komiks, "Będziesz smażyć się w piekle"

13.30
Spotkanie autorskie – Michalina „Katt Lett” Daszuta

Młoda artystka która wydaje komiksy i light novele od 2014 roku, w wydawnictwie Kotori. Jej komiks Exitus Letalis cieszy się popularnością w gronie fanów mangi i anime. W przyszłości zamierza zająć się projektowaniem gier.

14.30
Spotkanie autorskie - Kajetan Kusina i Michał Ambrzykowski

Kajetan Kusina - rocznik 1989, Komiksy czyta, pisze o nich i od jakiegoś czasu ma okazję je tworzyć. Nie cierpi i nie uznaje podziału gatunków na lepsze i gorsze. Uważa, że w każdym zakątku komiksu da znaleźć się coś wartościowego i wykorzystać przy tworzeniu własnego dzieła.

Michał Ambrzykowski - rocznik 1988. Rysuje od kiedy pamięta, obecnie w pracy i także po niej. W swoich rysunkach czerpie inspiracje od najlepszych, ale stara się dodać im własnego charakteru. Tworzy ich naprawdę dużo, ale nigdy nie czuje znużenia i zawsze jest gotowy na kolejną plansze.

15.30
Spotkanie autorskie Jerzy Łanuszewski, Barbara OkrasaWarchlaki

Spotkanie z redakcją zina "Warchlaki" - Barbara Okrasa, rysowniczka "Gillesa McCabe" do scenariusza Daniela Gizickiego oraz Jerzy Łanuszewski, scenarzysta internetowego komiksu "Rogdena" tworzonego wraz z Joanną Sępek to pomysłodawcy i redaktorzy zina "Warchlaki". Relatywnie świeży zin na komiksowym rynku, promowany jakże uroczym hasłem "ZDROWIE-URODA-LIFESTYLE-PRZEMOC" od pierwszego numeru znalazł wielu fanów. Na naszej imprezie odbędzie się premiera drugiego numeru.

16.30
Spotkanie autorskie Jakub Kijuc

Jego pierwsze prace to seria Czarna Materia Prezentuje: Konstrukt wydawana w latach 2010-2011. Serią Jan Hardy – Żołnierz Wyklęty rozpoczął budowanie polskiego uniwersum komiksowego. Obecnie wydaje serie Konstrukt, Jan Hardy i Ognik łączące w sobie elementy polskiej historii, mistyki chrześcijańskiej i fantastyki naukowej. O swoich inspiracjach, dziełach i planach na przyszłość będzie opowiadał twórca wydawnictwa Materia Komiks..
blog comments powered by Disqus