DwuTakt: Komiks łączy pokolenia (2015)

logo
Data: 30 maja 2015
Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury, Toruń, ul. Przedzamcze 11/15
Strona oficjalna: https://www.facebook.com/dwutakt
Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki "Thorn" przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Torunia

"Komiks łączy pokolenia" - to hasło przewodnie tegorocznej odsłony Festiwalu Komiksu i Kultury Popularnej "DwuTakt".

Od kilkunastu lat komiks skutecznie walczy ze stereotypem „miałkiej rozrywki dla infantylnych odbiorców”. Twórcy i ich dzieła spotykają się z coraz większym uznaniem nie tylko czytelników, ale również publicystów i badaczy kultury; komiksowe plansze trafiają do galerii, powstaje coraz więcej publikacji i naukowych analiz poświęconych graficznym opowieściom. Ważną rolę w tym procesie odgrywają konwenty i festiwale.

- Chcemy pokazać, że komiks jako medium ma do zaoferowania wiele wartościowych treści zarówno dorosłym, jak i młodszym odbiorcom - mówi Wojtek Łowicki, pomysłodawca i dyrektor toruńskiego festiwalu. - W sytuacji, gdy literatura przegrywa walkę o zainteresowanie z mediami elektronicznymi, komiks może być ciekawą alternatywą i sposobem przyciągnięcia dzieci i dorosłych do czytania. Chcemy również udowodnić, że wspólne czytanie nieśmiertelnych klasyków, takich jak „Tytus, Romek i A’Tomek”, „Kajko i Kokosz”, „Podróż smokiem Diplodokiem” czy „Gapiszon” może być cennym międzypokoleniowym doświadczeniem.

Największą atrakcją imprezy będzie przyjazd Jacka Fedorowicza. Popularny satyryk zaprezentuje występ kabaretowy, ale opowie również o kulisach powstania legendarnego komiksu Solidarność - 500 pierwszych dni, który współtworzył w solidarnościowym podziemiu w okresie stanu wojennego.

Organizatorom festiwalu nie umknęło także zjawisko eksplozji zainteresowania superbohaterami. Podczas cyklu prelekcji będzie można poznać interesujące przykłady realizacji mitu superbohaterskiego, poznać historię najpopularniejszych postaci czy zaobserwować wzajemne przenikanie się świata komiksów, filmu i gier.

Twórcom festiwalu zależy na przyciągnięciu nie tylko miłośników komiksu, ale właściwie każdej osoby, która chciałaby spędzić ciekawie czas, zwłaszcza rodziców z dziećmi. Dlatego uczestników festiwalu czeka wiele atrakcji: paintball, walki rycerskie, występy kabaretowe, giełda, panel poświęcony Gwiezdnym wojnom, rysowanie karykatur, występ teatru Baj Pomorski, warsztaty pisania i rysowania (spotkanie z twórcami legendarnego pisma "Świerszczyk", które będzie u nas obchodziło swoje 70-lecie), gry i zabawy (m.in. turnieje gier konsolowych) oraz cała masa konkursów z nagrodami, m.in. słynna Bitwa Komiksowa.

Festiwal "DwuTakt" odbędzie się 30 maja w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Przedzamcze 11/15. Imprezę współorganizuje Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki "Thorn" przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Torunia.

Michał Siromski
(Asocjacja Komiksu w Toruniu, DwuTakt)
blog comments powered by Disqus