Festiwal Komiksowa Warszawa 2015

logo
Czas trwania: 14 maja 2015 - 17 maja 2015
Miejsce: Warszawa, Stadion Narodowy
Strona oficjalna: http://www.komiksowawarszawa.pl
Organizator: Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, Stowarzyszenie Twórców "Contur".

Zagraniczni goście tegorocznej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa: Lewis Trondheim (Ralph Azham, Wyspa Burbonów) oraz Olivier, Jerome i Anna-Claire Jouvray - twórcy Lincolna.

Pełna lista niżej 

Spot reklamowy autorstwa Wojciecha Stefańca:

Autorem ilustracji, która będzie zdobić plakat imprezy jest Pau:

Goście:

Lewis Trondheim

Francuski twórca komiksów urodzony w 1964 roku. Jeden z założycieli wydawnictwa L’Association. Twórca ponad 100 albumów, w których bardzo często sięga po antropomorficzne postaci. W 2006 roku zdobył Grand Prix Festiwalu w Angoulême. W Polsce znany dzięki takim komiksom jak Lapinot, A.L.I.E.E.N., Mucha, Wyspa Burbonów, czy też ukazująca się obecnie seria Ralph Azham.

Boulet

(Gilles Roussel) – francuski twórca komiksowy, tworzący już ponad 15 lat i mający na swoim koncie ponad 40 albumów. Od kliku lat na swojej stronie bouletcorp.com tworzy bardzo popularny webkomiks, z którego historie następnie są wydawane w zebranych albumach pod tytułem Notes.

Zbigniew Kasprzak

Polski twórca komiksów od lat mieszkający w Belgii i tworzący na tamtejszy rynek komiksowy. Rysownik takich serii jak: Podróżnicy, Halloween Blues, Yans, Dziewczyna z Panamy.

Grażyna (Graza) Fołtyn-Kasprzak

Kolorystka komiksów tworząca pod pseudonimem Graza. Kładła kolory w seriach Thorgal i Yans.

Tony Sandoval

Meksykański twórca urodzony w 1973 roku. Od lat mieszka w Europie (obecnie w Berlinie), gdzie tworzy komiksy na tutejsze rynki. Jego prace pełne są niepokojących ilustracji, zaś sam ich autor jest wielbicielem Beksińskiego. Do tej pory na rynku polskim ukazało się 5 jego pozycji. Najnowszym albumem jest Wąż wodny.

Pau

Urodzony w 1972 roku hiszpański twórca z Balearów. Od lat 90. XX w. aktywnie zajmuje się komiksem, tworzy do zinów, magazynów oraz publikuje albumy. Naucza rysunku komiksowego w szkołach średnich. Tworzy historie dla dzieci i młodzieży.

Dave Johnson

Amerykański rysownik komiksów. Najbardziej znany w świecie ze swoich okładek, za co zdobył nagrodę Eisnera. Rysownik albumu Superman: Czerwony Syn.

Brigitte Findakly

Francuska kolorystka. Prywatnie żona Lewisa Trondheima. Kładzie kolory w seriach Kot rabina i Ralph Azham.

Jerome, Olivier, Anne Claire Jouvray

Francuscy autorzy popularnej serii humorystycznej Lincoln.

John Layman

Amerykański scenarzysta komiksowy urodzony w 1969 roku. Pracuje dla Image Comics, DC Comics, Marvel Comics i wielu innych największych wydawców komiksów w stanach. Autor scenariuszy m.in. do takich komiksów jak Chew, Batman Detective Comics, Xena Warrior Princess.

Tommi Musturi

Jest fińskim artystą komiksowym urodzonym w 1975 roku. Stworzył wiele komiksów i ilustracji dla czasopism i magazynów komiksowych. Swoje komiksy prezentował na licznych wystawach na całym świecie. W Polsce ukazał się jego komiks Księga Pana Nadziei.

Judith Vanistendael

Belgijska autorka komiksów, w Polsce znana z Dziewczyny i Murzyna oraz Kiedy David stracił głos.

Dylan Horrocks

Nowozelandzki autor komiksów, którego Hicksville odniosło sukces na amerykańskim rynku. Pisał scenariusze do serii Batgirl. W Polsce gości przy okazji premiery swojego nowego albumu Sam Zabel i magiczne pióro.

Aleksandr Vachkov

Bułgarski twórca komiksowy i animator środowiska komiksowego.

Serge Baeken

Belgijski twórca komiksowy. Pracował dla różnych magazynów oraz jako komiksowy reporter w Chinach. Autor wydanego niedawno w Polsce autobiograficznego komiksu o kotach Sugar. Koci żywot.

Andrzej Klimowski

Brytyjski artysta polskiego pochodzenia, znany ze swoich plakatów. Nauczał w Royal College of Art. Autor, wraz z żoną Danusią Schejbal, opublikowanych w Polsce komiksów Robot i autobiograficznego Za żelazną kurtyną.

Danusia Schejbal

Scenografka i rysowniczka. Autorka, wraz mężem Andrzejem Klimowskim, opublikowanych w Polsce komiksów Robot i autobiograficznego Za żelazną kurtyną.

Nicolas Grivel

Francuski agent komiksowy, znawca rynków azjatyckich.

Marcos Farrajota

Pracownik Bedeteki w Lizbonie, wydawca: Chili Com Carne; portugalski autor niezależny.

Pedro Pereira

Portugalski wydawca: El Pep; autor, właściciel sklepu i małej galerii komiksowej.
blog comments powered by Disqus