Bałtycki Festiwal Komiksu - GDAK 2008

patronat gildii logo
Czas trwania: 30 maja 2008 - 1 czerwca 2008
Miejsce: Gdańsk
Strona oficjalna: http://bfk.hanami.pl
Organizator: Hanami,
Pracownia Komiksowa w Gdańsku,
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku,
Uniwersytet Gdański

W Trójmieście jest miejsce niezwykłe. Miejsce gdzie dzieci mogą nauczyć się wrażliwości na piękno, a dorośli obcować ze sztuką i popkulturą. To Pracownia Komiksowa. Jest to nie tylko jedyny taki ośrodek w Polsce, ale i jeden z niewielu w Europie. Prowadzą go ludzie, którzy pomimo skromnych środków finansowych (Pracownia jest oddziałem Biblioteki Wojewódzkiej) potrafią zorganizować wiele interesujących spotkań dla różnych grup wiekowych, zadbać o rozbudowę księgozbioru komiksowego, który już teraz przekracza ponad 4000 woluminów (w języku polskim, ale też w angielskim, niemieckim, francuskim a nawet japońskim) i przede wszystkim sprawić, by każdy, kto przychodzi do Pracowni choć trochę stał się bardziej wrażliwy na piękno komiksu, a co za tym idzie na piękno rysunku i słowa pisanego.

Ci sami ludzie, przy wsparciu grupki pasjonatów, organizowali również imprezy o nazwie GDAK, czyli Gdańskie Spotkania Komiksu. W tym roku przedsięwzięcie to zmieni formę i będzie nosić nazwę „Bałtycki Festiwal Komiksu – GDAK”. Impreza odbędzie się w ramach „Bałtyckiego Festiwalu Nauki”, wydarzenia, które co roku przyciąga tysiące uczestników.

Dzięki wsparciu Uniwersytetu Gdańskiego spotkania w ramach Bałtyckiego Festiwalu Komiksu będą miały miejsce w budynkach „Wydziału Filologiczno-Historycznego” wyposażonych w sprzęt multimedialny i zaplecze pozwalające na przeprowadzenie wielu punktów programu na wysokim poziomie.

Podczas pierwszego dnia imprezy planowane są spotkania dla nauczycieli oraz uczniów. Specjaliści będą pokazywać jakie możliwości niesie za sobą wykorzystanie komiksów w procesie edukacji i czemu warto zachęcać dzieci do czytania komiksów, które nie są zagrożeniem dla literatury, ale wręcz przeciwnie wspomagają rozwój umiejętności czytania, a przy okazji uwrażliwiają na sztukę. Przewidziane są również warsztaty ze znanymi rysownikami.

Atrakcje dnia drugiego skierowane będą w większej mierze do dorosłych. Całość rozpocznie się od spotkania z dziennikarzami, którzy piszą lub (w przypadku radia i telewizji) mówią o komiksie. Następnie odbędą się prelekcje z udziałem badaczy zajmujących się komiksem. Wśród nich znajdą się osoby uznane na całym świecie (część z nich wstępnie potwierdziła swoje przybycie). Podobnie, jak pierwszego dnia odbędą się warsztaty. Jednakże nie będzie to jedynie rysunek, ale też zajęcia z pisania scenariuszy czy robienia przekładów. Wszystko pod okiem polskich oraz zagranicznych rysowników i scenarzystów.

Dodatkowych informacji na temat imprezy oraz możliwości współpracy dla wydawców, mediów i sponsorów udziela:
Firma Hanami
Oficjalny partner BFK – GDAK
Koordynator współpracy z mediami i sponsorami
hanami@hanami.pl

tel. (0) 603-277-785Podyskutuj o tym festiwalu na forum!


blog comments powered by Disqus