Bałtycki Festiwal Komiksu - GDAK 2009

patronat gildii logo
Czas trwania: 27 czerwca 2009 - 28 czerwca 2009
Miejsce: Gdańsk, Wojewódzkia i Miejska Biblioteka Publiczna, Targ Rakowy 5/6.
Strona oficjalna: http://www.bfk.hanami.pl
Organizator: Hanami,
Pracownia Komiksowa w Gdańsku,
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

W ostatnich latach nastąpił rozkwit sztuki komiksowej w Polsce. Medium to jest wykorzystywane przez takie instytucje, jak chociażby Instytut Pamięci Narodowej, który poprzez komiks pokazuje najnowszą historię polski. W prasie opiniotwórczej pojawiają się recenzje najnowszych tytułów, wśród których można znaleźć nie tylko pozycje rozrywkowe, ale i światowe arcydzieła sztuki obrazkowej.

Bałtycki Festiwal Komiksu - GDAK ma na celu umożliwienie bliższego obcowania z polską, europejską i światową sztuką komiksową zarówno młodzieży szkolnej jak i dorosłym. Spotkania z europejskimi twórcami oraz teoretykami komiksu to ciekawe uzupełnienie zajęć praktycznych dające możliwość zapoznania się z europejskim dziedzictwem kultury komiksowej. Bałtycki Festiwal Komiksu - GDAK to również wystawy, konkursy, działania na rzecz promocji czytelnictwa i uwrażliwiania na piękno sztuki.

Zeszłoroczna edycja spotkała się z dobrym przyjęciem zarówno ze strony mediów jak i osób zainteresowanych komiksem. Podczas trzech dni festiwalu odbył się szereg paneli dyskusyjnych, tematycznych oraz warsztatów rysunkowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Festiwal komiksu swoją obecnością uświetniła grupa komiksologów: ass. prof. Jaqueline Brendt (Uniwersytet Jokohama), Kees Ribbens (Royal Dutch Academy of Sciences, Amsterdam) oraz Rik Sanders (Holandia; redaktor Stripschrift - najstarszego magazynu informacyjnego poświęconego komiksowi na świecie). Były też konkursy, zabawy i gry dla dzieci oraz koncert trójmiejskiego zespołu Line-in-01.

Imprezie towarzyszyła wystawa trójmiejskich rysowników w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Przedsięwzięcie było próbą pokazania poprzez retrospekcje kondycji trójmiejskiego komiksu od klasyka Janusza Christe po młodych ale już odnoszących sukcesy na rynku komiksowym w kraju autorów.

W tym roku wprowadzamy innowacyjny program, skierowany do osób z dziećmi. Na BFK znajdzie się wiele spotkań przeznaczonych dla najmłodszych, ale to nie wszystko. Podczas całego festiwalu będzie działać również specjalny punkt opieki nad dziećmi w wieku 6-12 lat. Rodzice będą mogli zostawić swoje pociechy pod okiem wychowawców (każde dziecko dostanie identyfikator na którym znajdzie się jego imię oraz telefon kontaktowy do rodziców). Dzięki temu dzieci nie będą nudzić się na prelekcjach dla starszych odbiorców, a rodzice w spokoju skorzystają z dostępnych podczas festiwalu atrakcji.

Serdecznie zapraszamy na tegoroczną edycję BFK, która odbędzie się w dniach 27-28 czerwca 2009 roku. Więcej informacji o imprezie już wkrótce.

Organizatorzy

Wstępny program atrakcji tegorocznej edycji "Bałtyckiego Festiwal Komiksu - GDAK" (27-28.06.2009):

 • prelekcje tematyczne prowadzone przez polskich i zagranicznych komiksologów;
 • warsztaty rysunku, pisania scenariuszy;
 • panele dyskusyjne;
 • wystawa prac młodych rysowników;
 • wystawa prac rysowników skandynawskich (Sussi Bech, Ingo Milton, Frank Madsen, Palle Schmidt, Fleming Andersen, Niels Roland, Ole Comoll Christensen, Jens Thegler) oraz bałkańskich;
 • wystawa "Komiks japoński - bogactwo stylów, bogactwo treści";
 • spotkania z osobami zajmującymi się komiksem (to jest: rysownikami, scenarzystami, tłumaczami, wydawcami oraz badaczami tematu, jak również z dziennikarzami zajmującymi się komiksem) z Polski i zagranicy;
 • konkurs na "Pasek z energią i klimatem" dla dzieci i młodzieży (12-15 lat i 16-18 lat);
 • konkurs na "Pasek w pomorskich klimatach";
 • konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych;
 • zajęcia dla najmłodszych (nauka języków obcych z wykorzystaniem komiksu, bajki z różnych krajów świata).


Podyskutuj o tym festiwalu na forum!


blog comments powered by Disqus