Komiksofon (marzec 2011)

patronat gildii logo
Data: 3 marca 2011
Miejsce: Wrocław, ul. Przejście Garncarskie 2, Klub Puzzle, 2 piętro Kamienicy Artystycznej.
Strona oficjalna: http://kulturawrodzona.pl
Organizator: Stowarzyszenie "Kultura WROdzona"

Komiksofon to projekt eksperyment, który rozszerza medium komiksowe o wymiar dźwięku. Twórcy komiksowi łączą autorskie ilustracje komiksowe z inspirującą ich muzyką w formie filmu.

Oprócz projekcji w luźnej klubowej atmosferze odbędzie się rozmowa z autorami. Projekt kierowany jest do osób lubiących multimedialne eksperymenty, twórczość oraz ciekawych tego, jaką muzykę cenią komiksiarze, czym się inspirują podczas pracy, co uważają za dobry podkład pod swój komiks.

Gośćmi pierwszego spotkania, które rozpocznie się o godz. 19:00, będą dwaj wrocławianie:

  • Rafał Tomczak Otoczak - autor Bi Bułki i współautor kilku antologii komiksowych, twórca muzyczny działający w eksperymentalnym zespole Płetwonurki Szczurki.
  • Marek Rudowski - rysownik serii Dom Żałoby, Dziury, również współautor kilku komiksowych antologii, ilustrator, grafik.

Komiksofon - posłuchaj, obejrzyj, podyskutuj.

Organizatorom projektu Komiksofon przyświeca zaciekawienie odbiorców kultury komiksem. Połączenie go z muzyką w odmienne wynikowo nieco filmowe medium pozwala na przekroczenie bariery, jaką jest zła fama i niewiedza na temat komiksu. Jako że twórcy komiksowi są wszechstronni, multimedialna forma prezentacji przychodzi im łatwo i daje ciekawe artystycznie wyniki.

Komiksowo-muzyczny projekt realizuje się poprzez korespondencję sztuk, połączenie muzyki, plansz, kadrów, szczegółów rysunku, iluzji ruchu w ruch prawdziwy, przez pomysłowe wydobycie tematu przewodniego - bo przecież nie o proste przełożenie komiksu na film z muzycznym tłem tu idzie.

Komiksofon oferuje dwa rodzaje przeżyć. Dla ludzi spoza kręgu fanów komiksu będzie to lekka, wizualno -dźwiękowa prezentacja, po której zostanie w głowie pewna idea przyswajalności obrazków komiksowych, styl rysunku danego komiksiarza i pamięć jego nazwiska. Za to fanów komiksu przywieść może ciekawość nowej formuły prezentacji i tego, jak autor znanego komiksu przerobił go i jak zinterpretował muzycznie. Dla zainteresowanych księgarnia Tajne Komplety (dwa piętra pod klubem Puzzle) trzyma próbkę papierowej twórczości prezentowanych autorów.

Komiksofon to również możliwość zbliżenia się do twórców. Przestrzeń muzyczna Puzzli sprzyja swobodnej dyskusji. W półmroku, przy drinku można porozmawiać z komiksiarzami nie tylko o komiksach, muzyce i zrealizowanym filmie.

Każdej edycji Komiksofonu charakteru nadają goście. Każdy z nich ma takie samo zadanie, a efekty są zupełnie różne i zawsze niespodziewane.

Goście pierwszej edycji:

Marek Rudowski - jest samoukiem, rysuje odkąd pamięta. Nieco później zajął się chemią ale uzyskał już stopień doktora. Lubi eksperymenty nie tylko chemiczne. Jest bardzo otwarty na nowe możliwości tworzenia. Słucha głównie muzyki filmowej. Przyjdź zobaczyć jaki filmik stworzył specjalnie do projektu Komiksofon i posłuchać dyskusji o tworzeniu komiksów, o nim samym i jego muzycznych zainteresowaniach. 

Rafał "Otoczak" Tomczak - od początku odżegnał się od występowania publicznego. Oprócz tego, że ma introwertyczną naturę i występowanie jest dla niego udręka twardo stoi na stanowisku, że sztuki nie powinno\nie trzeba tłumaczyć. Ucieka od dosłowności bo dostrzega w niej banał. Jest bardzo undergroundowym artystą, szalenie ciekawym człowiekiem, współzałożycielem zespołu muzycznego Płetwonurki Szczurki. Przyjdź obejrzeć jaki filmik przygotował ten oryginalny człowiek, który nie chce pokazać swojej twarzy. Ostrzeżenie: będzie mocno i psychodelicznie!
blog comments powered by Disqus