Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura 2010

patronat gildii logo
Czas trwania: 4 lutego 2010 - 7 lutego 2010
Miejsce: Poznań,
Strona oficjalna: http://www.ligatura.eu

Rozwój form i treści kultury komiksowej zasługuje na solidną prezentację i kodyfikację w szerszym niż egocentryczny kontekście. Celem Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA jest podróż przez labirynty między komiksowymi kadrami i odkrywanie tożsamości współczesnej sztuki tego gatunku, ale i jego genealogii. Komiksowy fenomen ikono-lingwistyczny, jest przez nas postrzegany jako integralny element kultury. W polskim kontekście, istotnym zadaniem LIGATURY jest promocja edukacji wizualnej oraz różnych form wizualnych narracji we współczesnej kulturze i o współczesnym świecie.

Na Festiwal składają się:

 1. Wystawy tematyczne prezentujące dokonania sztuki komiksu w obszarach problemtyki społecznej, artystycznej, feministycznej, autorefleksji gatunku.
  • "answers without questions" relacje między komiksem a sztukami plastycznymi;
  • KUS! współczesny komiks łotewski, wystawa Last in the city: klikajcie tutaj;
  • współczesny komiks bułgarski;
  • 45-89 Comics behind the iron curtain;
  • środkowoeuropejski komiks kobiecy (Czechy, Słowenia, Słowacja, Węgry, Serbia, Austria, Norwegia, Polska);
  • wystawa autorska Alaxandar Cibotariu, Rumunia;
  • wystawa autorska Alaxandar Zograf, Serbia;
  • wystawa autorska Sara Colaone, Włochy.
 2. EAST COVER - międzynarodowe targi dla profesjonalistów. Celem targów jest stworzenie w Poznaniu pionierskiej platformy wymiany doświadczeń, prezentacji nowości, udostępniania licencji wydawniczych wydawców i dystrybutorów z całego świata. Podczas targów EAST COVER odbywać się będą też prezentacje wydawców i artystów z Europy Środkowej w formie tzw. pitchingów, czyli krótkich, promocyjnych prezentacji projektów przed wydawcami z innych krajów.
 3. Spotkania z najwybitniejszymi artystami komiksowymi z Europy a zwłaszcza z krajów Europy środkowej.
 4. Międzynarodowa konferencja komiksowa "Przestrzenie kultury komiksowej" organizowana przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu, Collegium Europaeum Gnesnense UAM i Centralę.
  Miejsce: BIBLIOTEKA UAM Ratajczaka 44
 5. CHECKPOINTS - przegląd filmów animowanych i dokumentalnych, wykorzystujących elementy języka komiksu i interpretujących ikony kultury komiksowej.
  Miejsce: KINO MUZA
Filmowe podsumowanie Ligatury 2010:Podyskutuj o tym festiwalu na forum!


blog comments powered by Disqus