Trzecia edycja "City Stories"

Autor: Piotr Kasiński
24 czerwca 2008

Rozpoczęła sie trzecia edycja międzynarodowego projektu komiksowego "City Stories". Tym razem komiksy o Łodzi wspólnie z Polakami stworzą Francuzi. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Reconstruction".

8-osobowa polsko-francuska ekipa (Polskę reprezentują m.in. Krzysztof Gawronkiewicz i Ireneusz Konior) będzie w Łodzi do soboty, zbierając materiały i pomysły do swoich komiksów.

"City Stories" to międzynarodowy projekt komiksowy, powołany do życia w 2006 roku. Jego pomysłodawcą jest Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu. Głównym założeniem projektu jest tworzenie historii obrazkowych rozgrywających się w Łodzi lub mających z nią ścisły związek. Do udziału w projekcie zapraszani są scenarzyści i rysownicy z dwóch krajów, którzy wspólnie przygotowują komiksy, prezentowane następnie na wystawie oraz wydane w dwujęzycznym albumie. Jako pierwsi do projektu, obok Polaków, zaproszeni zostali Rosjanie. Jako drudzy - Brytyjczycy.

Każda edycja CS składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to międzynarodowe warsztaty komiksowe w Łodzi i stworzenie o niej albumu komiksowego. Drugi etap rozgrywa się w mieście, z którego przyjechali zagraniczni uczestnicy projektu. Tam też odbywają się wspólne warsztaty i powstaje album np. o Moskwie lub Londynie.

W pierwszej edycji CS zatytułowanej "Pierwsze opowieści" Polskę reprezentowali Grzegorz Janusz, Krzysztof Ostrowski, Przemysław Truściński i Jacek Frąś, a stronę rosyjską Hihus, Askold Akiszin, Alim Vielitov i Konstantin Komardin. W roku 2007 w polsko-brytyjskim CS pod hasłem "Łódzkie legendy. Pamięci Księżego Młyna" wzięli udział Tomasz Tomaszewski, Marek Skotarski, Robert Olesiński, Paweł Marszałek i Michał Będkowski oraz Jenika Ioffreda, Humayun Mirza, Tom Humberstone i Warren Hutchison.

Organizatorzy i partnerzy trzeciej edycji "City Stories": Urząd Miasta Łodzi, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Łódzki Dom Kultury i Stowarzyszenie Twórców "Contur".

Uczestnicy trzeciej edycji międzynarodowego projektu komiksowego "City Stories":

  • Pierre-Marie Grille-Liou - urodził się w Lyonie w 1980 roku, studiował sztuki graficzne w szkole Emile Cohl (ukończył w roku 2002). Od tamtego czasu publikuje krótkie historie w antologiach komiksowych oraz ilustruje książki. Próbkę jego prac można obejrzeć na: http://laplacedumort.blogspot.com; http://pmgl.blogspot.com; http://shuihuzhuan.blogspot.com.
  • Gregory Demange (znany jako "Gregdizer"). Ukończył architekturę w Strasbourgu. Później przeniósł się do Belgii, aby studiować sztukę komiksu w szkole w Tournais. Swój pierwszy album, opowiadający o francuskim popularnym piosenkarzu i gitarzyście "M", opublikował w 2006 roku. Obecnie pracuje nad kolejnymi projektami, dla których szuka wydawców. Jego prace można zobaczyć pod adresem: www.gregdizer.com.
  • Jerome Dupre la Tour (znany pod pseudonimem "Jeronimo") - francuski scenarzysta i rysownik urodzony w Buenos Aires w 1982. Obecnie mieszka w Lyonie - mieście, w którym studiował rysunek. Chce tworzyć albumy, które są dla niego ważne. Czerpie pomysły z odkrywania nowych rzeczy, zmiany punktu widzenia, budowania czegoś. Jego rysunki odzwierciedlają to skąd pochodzi, pokazują jego inspiracje oraz obsesje graficzne. Strona internetowa: http://petitbud.free.fr.
  • Florian Bovagnet ("B-gnet") - autor komiksów z Lyonu, urodzony w Roanne w 1981 roku. W Lyonie mieszka przez większość życia. Komiksy zaczął tworzyć dość wcześnie. Rysunek studiował w szkole Emile Cohl w Lyonie. We Francji opublikował 2 albumy: "The world is yaourt" (wydawca: Requins marteaux) i "Rayures" (wyd. Six pieds sous terre). Pracuje nad kilkoma innymi albumami. Obecnie rysowanie komiksów to jego praca na pełen etat. Strona internetowa: http://b-gnet.blogspot.com.
  • Berenika Kołomycka - rocznik 1983. Studiuje na wydziale rzeźby na warszawskiej ASP. Zajmuję się grafiką warsztatową, ilustracją książkową oraz komiksem. Autorka komiksu "Bohaterowie", który ukazał się w antologii "44" wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
  • Kamila Pawluś (rocznik 1979), absolwentka MISH-u, autorka opowiadań i wierszy publikowanych w "Tekstualiach", "Pinezce", "Kozim Rynku", "REDzie", "Wyspie", "Czasie Kultury". Redaktorka czasopisma literackiego "Tekstualia". Interesuje się literaturą i współczesnym komiksem artystycznym.
  • Ireneusz Konior - urodzony w 1970 roku. Po ukończeniu edukacji, którą uznał za niepotrzebną, zajął się czymś znacznie ciekawszym: malarstwem i rysunkiem. Przez kilka lat pracował w branży gier wideo. Dziś pracuje jako ilustrator (prasa oraz książki, głównie dla młodzieży). Opublikował we Francji dwa tomy komiksowego cyklu "The Fishermen Story" (w Polsce ukazał się tom 1 jako "Opowieści rybaka").
  • Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969) - grafik, malarz, storyboardzista, twórca komiksu. Absolwent Liceum Plastycznego, potem dwukrotnie student ASP w Warszawie (Wydział Architektury Wnętrz, Wydział Grafiki). Jest autorem rysunków do komiksów, m.in. "Mikropolis" i "Tabula Rasa" (współpraca z Dennisem Wojdą), "Esencja" (do scenariuszy Grzegorza Janusza, dwa tomy opublikowane we Francji), "Achtung Zelig" (scen. Krystian Rosiński, ukazał się także we Francji). Zadebiutował w 1988 r. jako ilustrator opowiadań w Nowej Fantastyce, gdzie ukazał się również jego pierwsze komiksy. W "Nowej Fantastyce" poznał Macieja Parowskiego, który zaproponował mu narysowanie komiksu "Burza". W 2000 komiks "Krzesło w piekle" z serii "Mikropolis" otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. "Esencja" do scenariusza Grzegorza Janusza w roku 2003 zdobyła główną nagrodę w pierwszej edycji Europejskiego Konkursu Komiksowego, organizowanego przez francuskie wydawnictwo Glénat i szwajcarską telewizję Arte.blog comments powered by Disqus