Relacje z XX Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier 2009

Autor: CD Jack
5 października 2009

Podczas gali finałowej XX. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień, które zarejestrowaliśmy i prezentujemy poniżej:

Z okazji jubileuszowego XX. MFKiG Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski przyznał nagrody wybitnym polskim twórcom komiksu:

- Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" otrzyma Bogusław Polch,
- "Nagrodę Specjalną", czyli list gratulacyjny od ministra z okazji 65. urodzin i nagrodę pieniężną otrzymał Tadeusz Baranowski.

Z okazji jubileuszowego XX. MFKiG Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski przyznał Honorowe Odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej" najbardziej (i najdłużej) zaangażowanym w organizację tej imprezy następującym osobom:

- Wojciech Birek
- Witold Idczak
- Piotr Kasiński
- Tomek Piorunowski
- Marek Skotarski
- Krzysztof Skrzypczyk
- Tomasz Tomaszewski
- Danuta Waga
- Robert Waga

Pierwszy raz w historii działacze branży komiksowej otrzymują tak wysoki dowód uznania - i to konkretnie za swoją pracę na rzecz Komiksu Polskiego.

Na koniec pierwszego fragmentu i na początku drugiego możecie obejrzeć chwilę, w której Adam Radoń wręcza doktorat Humoris Causa - czyli nagrodę im. Papcia Chmiela (Henryka Chmielewskiego) Dyrekcji oraz pracownikom Łódzkiego Domu Kultury.

Corocznie przyznawaną nagrodę dla najlepszego wydawcy mijającego roku tym razem otrzymało wydawnictwo Kultura Gniewu za "wydawanie znakomitych rysunkowych opowieści, takich jak Przybysz czy Bez komentarza, oraz regularne publikowanie autorów krajowych".

Nagrodę Publiczności dla Najlepszego Polskiego Albumu wydanego pomiedzy XIX a XX Festiwalem Komiksu otrzymała reedycja komiksu Jeż Jerzy: In Vitro.

Redakcja miesięcznika "Przekrój" przyznała podczas tegorocznego Festiwalu po raz pierwszy swoją nagrodę dla komiksu biorącego udział w konkursie na komiks. Jej laureatami zostali Sebastian Skrobol i Bartosz Sztybor za komiks Fajerwerki.

Jury konkursu na krótką formę komiksową, zorganizowanego przy XX Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, nagrodziło trzema równorzędnymi wyróżnieniami:

- Andrzeja Łaskiego za pracę pt. Alternatywa 1863
- Bartosza Sztybora (scenariusz) i Artura Sadłosa (grafika) za pracę pt. Stella
- Joannę Krótką za pracę pt. Jawa

oraz przyznało:

- trzecią nagrodę dla Bartosza Sztybora (scenariusz) i Sebastiana Skrobola (grafika) za pracę pt. Fajerwerki
- drugą nagrodę dla Bartłomieja Hassa za pracę pt. Rytuał
- pierwszą nagrodę dla Bartosza Sztybora (scenariusz) i Andrija Tkalenki (grafika) za pracę pt. Beneath the Sky

Grand Prix Konkursu na Krótką Formę Komiksową XX Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi przyznano dla Grzegorza Janusza (scenariusz) i Jacka Frąsia (grafika) za pracę pt. Ostra Biel.

Poza przedstawionymi powyżej filmami podsumowujacymi zakończony w niedzielę XX. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi pojawiły w sieci inne materiały, które warto zobaczyć / przeczytać:

 
 
 
 
 
 
 


blog comments powered by Disqus