XXII Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier 2011

patronat gildii logo
Czas trwania: 30 września 2011 - 2 października 2011
Miejsce: Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18. Textilimpex.
Strona oficjalna: http://komiksfestiwal.com
Organizator: Łódzki Dom Kultury
Stowarzyszenie Twórców "Contur"
ul. Traugutta 18, 90-113 Łódź
telefon (42) 6339902
e-mail: festiwal@ldk.lodz.pl

Tegoroczna edycja festiwalu będzie rozbudowana o elementy około komiksowe. Nie zmienia to faktu, że trzon imprezy związany z historiami obrazkowymi jest bardzo mocny, ponieważ 22. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier będzie gościł laureatów nagrody Eisnera (najważniejszej na świecie nagrody komiksowej). Do Łodzi przyjadą argentyński rysownik Eduardo Risso (100 Naboi, Batman, Spider-Man, Chicanos, Ja Vampir), amerykański scenarzysta Brian Azzarello (100 NaboiHellblazer, Batman, Loveless, Banner) oraz Simon Bisley, brytyjski twórca kultowych komiksów (Lobo, Slaine, Batman, Hulk), ilustrator i autor okładek płyt grup heavy-metalowych.

Specjalnym gościem festiwalu będzie Japończyk Akira Yamaoka, autor muzyki do gier komputerowych, a także do filmów będących adaptacjami gier. Szerokiemu odbiorcy znany jest m.in. ze ścieżki dźwiękowej do Silent Hill zarówno kilku części gier, jak i ekranizacji filmowej. Akira Yamaoka uświetni galę 22. MFKiG (1 października 2011) wspólnym koncertem z zespołem Cool Kids Of Death.

Festiwal odwiedzi kilkudziesięciu autorów z Polski i zagranicy. Prosto ze Szwajcarii przyleci na festiwal rysownik Grzegorz Rosiński, a z Wielkiej Brytanii Andrzej Klimowski, ilustrator i plakacista wykładowca Royal College of Arts oraz jego żona Danuta Szejbal - scenografka i malarka. Klimowski i Szejbal są autorami komiksowej wersji Bajek Robotów Stanisława Lema, które ukażą się w sprzedaży w listopadzie. Publiczność będzie miała okazję spotkać się również z rosyjskimi rysownikami Askoldem Akiszynem i Miszą Zasławskim - autorami znakomitej komiksowej adaptacji słynnej powieści Mistrz i Małgorzata. Odbędzie się też premiera albumu City Stories, który powstał pod patronatem polskiej prezydencji w UE. W tegorocznej, siódmej już edycji międzynarodowych warsztatów komiksowych City Stories, oprócz Polaków wzięli udział artyści z Walonii-Brukseli.

Simon Bisley - Hulk, str. 4 Simon Bisley - Hulk, str. 5

W programie również sesje dedykacji, warsztaty dla publiczności oraz profesjonalistów, panele dyskusyjne, konkursy, rysowanie na żywo, wybory rysunkowej Miss Festiwalu. Ponadto strefa Manga Corner z cosplay'em i przeglądem filmów anime oraz strefa Star Wars. Nie zabraknie Sympozjum Komiksologicznego, które w tym roku odbędzie się już po raz jedenasty.

Największą atrakcją dla najmłodszych uczestników festiwalu będą spotkanie i warsztaty z Kari Korhonenem, fińskim rysownikiem serii "Kaczor Donald". Odbędą się ponadto panele z redaktorami dziecięcych pism publikujących komiksy ("Kaczor Donald" i "Star Wars"). Dla uczniów MFKiG organizuje konkurs na komiks pod hasłem "Moja przygoda z Łodzią". Celem konkursu jest promowanie Łodzi oraz doskonalenie warsztatu i umiejętności posługiwania się językiem komiksowym. Ponadto dzieci będą mogły wziąć udział w licznych konkursach, zabawach i warsztatach odbywających się w trakcie festiwalu.

Eduardo Risso i Brian Azzarello - 100 Naboi Eduardo Risso - Batman

MFKiG to także wystawy. W tym roku będzie ich znowu ponad 20! Sztandarowa ekspozycja zaprezentuje prace biorące udział w tegorocznym konkursie na krótką formę komiksową, organizowanym przez festiwal rokrocznie od 1991 roku. Poza tym będzie można zobaczyć komiks belgijski oraz twórczość m.in. Marka Szyszko, Edwarda Lutczyna, Jerzego Wróblewskiego, Tadeusza Raczkiewicza i autorów młodszych pokoleń.

Podczas festiwalu rozstrzygnięty zostanie także konkurs na rysunek satyryczny - Big Boat of Humour, którego celem jest zobrazowanie paradoksu Łodzi - miasta z łódką w nazwie, pozbawionego dostępu do żeglownego akwenu.

W trakcie festiwalu odbywają się również mistrzostwa gier komputerowych i konsolowych. Będzie to już 7 finał Ligi Cybersport w grach Counter Strike 1.6 i League Of Legends, a także rozstrzygnięcie wrześniowych turniejów z cyklu GOPL4 organizowanych przez Electronic Sports League Polska. Ponadto odbędą się otwarte rozgrywki Counter Strike 1.6, Call Of Duty 4, F1 2010 oraz FIFA 2012. Do wygrania cenne nagrody.

Organizatorami MFKiG są Stowarzyszenie Twórców "Contur" i Łódzki Dom Kultury, współorganizatorami są Urząd Miasta Łodzi i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, a głównym sponsorem - Grupa Atlas.

Strona festiwalu: www.komiksfestiwal.com

Inne ważne strony: www.citystories.eu, www.bigboatofhumour.com, www.contur.org.pl, www.ldk.lodz.pl

Najważniejsze miejsca festiwalowe:

  • Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18 - centrum festiwalowe, biuro prasowe, spotkania z publicznością, pokazy filmowe, warsztaty, Manga Corner, Star Wars, wystawy
  • Textilimpex, ul. Traugutta 25 - część targowa, dedykacje
  • Hotel Centrum, ul. Kilińskiego 59/63 - strefa gier komputerowych i konsolowych, sympozjum naukowe
  • Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282 - wystawy
  • Wytwórnia, ul. Łąkowa 29 - gala rozdania nagród, koncerty, wybory rysunkowej miss festiwalu

Dzieci do 10 lat - wstęp wolny: karnet - 15 zł, sobota - 10 zł; niedziela - 8 zł.Podyskutuj o tym festiwalu na forum!


blog comments powered by Disqus