Informacja ogólna o XV MFK


Międzynarodowy Festiwal Komiksu, odbywający się w Łódzkim Domu Kultury, to ciągle największa tego typu impreza nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. W tym roku, w październiku, odbędzie się jubileuszowa, piętnasta już edycja festiwalu. Dzięki niemu oraz pokaźnemu środowisku komiksowemu Łódź od lat cieszy się mianem "polskiej stolicy komiksu".
Co roku na trzy dni przyjeżdża do Łodzi kilka tysięcy miłośników komiksu z kraju i zagranicy. Przygotowujemy dla nich masę atrakcji. Przede wszystkim zapraszamy znanych twórców komiksowych. Z zagranicy przyjeżdżali m.in. Grzegorz Rosiński, Pat Mills, Clint Longley, Zbigniew Kasprzak i Karel Saudek. Festiwal odwiedzili też chyba wszyscy polscy klasycy rysowanych opowieści (m.in. Henryk Chmielewski, Tadeusz Baranowski, Janusz Christa, Bogusław Polch, Szarlota Pawel i Bohdan Butenko) oraz przedstawiciele młodszych pokoleń twórców, z których wielu ma już na koncie po kilka wydanych albumów. Ze wszystkimi można porozmawiać, zadać najtrudniejsze pytania i zdobyć autograf.
W czasie każdego festiwalu odbywają się warsztaty dla rysowników i scenarzystów prowadzone przez doświadczonych twórców i znawców tematu. Często zawodowcy i debiutanci stają potem ramię w ramię podczas rysunkowych "komiks session", czyli rysowania na żywo. Festiwal to także prelekcje na temat komiksu i dziedzin pokrewnych, takich jak film czy fantastyka. Nie brakuje też projekcji filmów, spotkań z wydawcami, przedstawicielami różnych środowisk komiksowych oraz dyskusji panelowych. Imprezie towarzyszą wystawy ukazujące historię i współczesnośc polskiego i światowego komiksu. Po raz czwarty odbędzie się też w tym roku sympozjum naukowe, na które przyjeżdżają badacze komiksu z różnych ośrodków uniwersyteckich.
Łódzki festiwal to także konkurs komiksowy. Co roku bierze w nim udział ponad stu autorów z całego świata. Nadesłane prace, pokazane na konkursowej wystawie, ocenia profesjonalne jury. W jego pracach brali udział m.in. Jerzy Treliński, Andrzej Pągowski, Jacek Rodek, Ferdynand Ruszczyc, Julian Bohdanowicz, Grzegorz Rosiński, Gabriel Kołat, Jerzy Szyłak i Wojciech Birek. Najlepsze prace publikowane są w festiwalowym katalogu.
Olbrzymim powodzeniem wśród uczestników cieszy się zawsze kiermasz wydawnictw komiksowych, na którym obok prywatnych kolekcjonerów swoje stoiska mają rynkowi potentaci, ale także niezależni wydawcy komiksów. Z roku na rok ukazuje się w Polsce coraz więcej publikacji komiksowych. Każdy wydawca za punkt honoru stawia sobie prezentację premierowych albumów na łódzkiej imprezie.
Organizatorzy duża wagę przywiązują do edukacyjnej roli komiksu. Co roku organizują konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, którego rozstrzygnięcie następuje pierwszego dnia festiwalu. Początkujący twórcy i ich nauczyciele biorą potem udział w warsztatach komiksowych. W programie imprezy nie brakuje spotkań z redaktorami dziecięcych pism publikujących komiksy oraz rysownikami tworzącymi historyjki obrazkowe dla najmłodszych.
Corocznie imprezę odwiedza kilkudziesięciu dziennikarzy. Dzięki temu relacje z festiwalu można znaleźć w prasie, radiu, telewizji i Internecie.
Najważniejszym zadaniem jakie stawiają przed sobą organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu jest promocja tego gatunku sztuki w Polsce oraz polskiego komiksu na świecie. Mają oni również ambicję wylansowania wielu młodych, utalentowanych autorów na rynku wydawniczym, co w dużej mierze od lat udaje się realizować. Znaczna część twórców, którzy już dawno mają za soba albumowe debiuty, pierwsze sukcesy odnosiło właśnie na łódzkim festiwalu.
blog comments powered by Disqus