Komiks. Legendy miejskie 2012

patronat gildii
Czas trwania: 17 lutego 2012 - 29 kwietnia 2012
Miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, ul. Lipowa 4, 30-702 Kraków.
Strona oficjalna: http://www.mocak.com.pl
Organizator: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Legendy miejskie to historie rozpowszechniane przez media, internet oraz kręgi towarzyskie. Wywołują emocje, prowokują do ich dalszego przekazywania, stając się plotką-hybrydą żyjącą własnym życiem. Nie zawsze są czystą fikcją, część z nich jest prawdziwa lub zawiera w sobie element prawdy.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace, które odnoszą się do miejskich legend - artyści tworzą zupełnie nowe legendy lub przekształcają te znane. Opisują one wydarzenia niesamowite i niepokojące, których źródłem jest strach i lęk, zawierają pewne morały i przestrogi. Wszystkie prezentowane prace utrzymane są w konwencji komiksu z charakterystyczną dla niego silną narracyjnością.

Jednym z głównych celów wystawy jest prezentacja różnych technik, jakie można wykorzystać przy tworzenia komiksu (rysunek, malarstwo, instalacja). Jak również ukazanie komiksu jako ważnej gałęzi sztuki.

kurator wystawy: Monika Kozioł

Joanna Karpowicz

(1976) studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka). Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i grupowych m.in. w Centrum Zamenhofa w Białymstoku (Fundacja Tranzyt/Central Europe Comic Art, 2011), w ramach 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (2011) oraz w galerii Nova w Krakowie (2003). Wydała dwa autorskie albumy komiksowe Szminka (scen. Jerzy Szyłak, 2001) oraz Jutro będzie futro (2004).

Joanna Karpowicz, Piętnastka, 2011

Mariusz Tarkawian

(1983) studiował na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych oraz grupowych w Polsce i zagranicą, m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (2011), Volthalle w Bazylei (2008), w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2008) oraz Mediations Biennale w Poznaniu (2008). Autor cyklu rysunków jako zamkniętych projektów: Rysunki Podejrzane, Moja Historia Sztuki, Potencjalni Artyści.

Mariusz Tarkawian, Legendy (fragment Agata Michowska, Martwy punkt, 2006), 2011

Jakub Woynarowski

(1982) studiował na Wydziale Grafiki (dyplom w Pracowni Filmu Animowanego prof. Jerzego Kuci - 2007) oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie; obecnie pracuje na macierzystej uczelni. Artysta intermedialny, niezależny kurator (Quadratum Nigrum, Body in the Library, Orbis Pictus), teoretyk sztuki; grafik, twórca video, animacji (Grand Prix konkursu studenckiego 13. OFAFA - 2007) i eksperymentalnych komiksów (Grand Prix 18. MFK - 2007). Swoje prace publikował m.in. na łamach Lampy, Ha!artu, Autoportretu i Arteonu. Autor książek Manggha (Grand Prix 1. OKKAS - 2011) i The story of gardens; współtwórca tomu Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama. Uczestniczył w eksperymentalnych projektach filmowych m.in. Wilhelma Sasnala (Opad), Tomasza Kozaka (Trans-Atlantyk) i Zenona Fajfera (Primum Mobile).

Jakub Woynarowski, Hikikomori, 2007-2012

Jakub Woynarowski, Hikikomori, 2007

Małgorzata Jabłońska

(ur. 1976) uzyskała dyplom na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, Filii Katowice (Pracownia Nowych Mediów). Debiutowała wystawą indywidualną w galerii Raster w Warszawie w roku 2001. Współpracuje z Piotrem Szewczykiem, wspólnie brali udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą m.in. w Galerii Arsenał w Białymstoku (2003), parismoskau (space and studio) w Lipsku (2006), Instytut Polski w Duesseldorfie (2007).

Małgorzata Jabłońska, Nowe legendy miasta Karlshamn, 2008

Agnieszka Piksa

(ur. 1983) studiowała na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie i w Universitate de Arta si Design w Cluj-Napoca. Publikowała w międzynarodowych magazynach "Kush!" i "Grid"; we współpracy z wydawnictwami Centrala i Volans publikowała również serie autorskich pocztówek. W 2009 nakładem Gili-Gili wydała w limitowanej edycji swój debiutancki komiks Albert Bienenstock. Uczestniczka targów "Krótkie historie" i projektu "Orbis Pictus". Swoje prace prezentowała m.in. Artisterium w Tbilisi i BWA Design we Wrocławiu.

Agnieszka Piksa, Wirek, 2008
blog comments powered by Disqus