"Element chaosu" - wystawa malarstwa Jakuba Rebelki

logo
Czas trwania: 22 stycznia 2010 - 28 lutego 2010
Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych ul. Długa 1 58-500 Jelenia Góra 075 / 752 6669
Strona oficjalna: http://www.galeria-bwa.karkonosze.com
Organizator: Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze.

Galeria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 17.00, w soboty w godz. 10.00 - 16.00.

Element chaosu

Malarstwo Jakuba Rebelki to krzykliwy przykład malarskiego wielogłosu, ciągłego ruchu, nieustannego dopowiadania, artysta doskonale odnajduje się w procesie mnożenia detali, jego malarstwo dojrzewa na płótnie, jest niedomknięte, a przez to podatne na skrajnie różne sposoby interpretacji.

Rebelka w swojej twórczości buduje atmosferę halucynacji, narkotycznej wizji, snu (unoszące się wszędzie, rozsypane pigułki, zwielokrotnienia, wizualne anomalie...), to nagromadzenie sprawia wrażenie "rozłażenia się" jego wizji, pękania w szwach, jakiegoś niepokojącego ruchu pod powierzchnią. W obrazach, w których rezygnuje z wyszczególnienia planów, ten chorobliwy rozrost jest szczególnie frapujący, sprawia wrażenie chwiania się tego wszystkiego w posadach, naruszenia podstaw, powoduje, że odbiorca nie jest w stanie przyswoić tylu obrazów na raz (dodatkowo w kilku miejscach płótna wzbogacone są o liternictwo - tekst).

To malarstwo chirurgicznej interwencji, poszukiwania w ciele, intruzji ("Lekcja anatomii" "Sarbre of Madness"). W fabularno - wizualnej twórczości Rebelki ciało jest pojemnikiem, opakowaniem, które można zdjąć, otworzyć, rozerwać, zniszczyć... Z pożytkiem dla jego wizji malarskiej.

Rebelka chętnie zaburza relację góra - dół i proporcje (na płótnie "Król Deprim" gdzieś w okolicy "pierwszego planu" widoczny jest "pejzaż miejski"), odbiorca w trakcie odczytywania/dekodowania tej artystycznej wizji instynktownie szuka jakiegoś punktu oparcia, horyzontu, ukrytego klucza, sposobu na uporządkowanie obrazu. Na próżno.

Poruszanie się w alogicznych, surrealizujących kompozycjach Rebelki przyprawia o zawrót głowy.

(ze wstępu do katalogu wystawy)

Jakub Rebelka (ur. 1981r.) - malarz, grafik, rysownik komiksów. Studiował na Akademii Multimedialnej i ASP w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Teresy Myszkin). Na jego dorobek artystyczny składają się liczne serie malarskie, freski i murale, nadzwyczaj rozbudowane graficznie komiksy (m.in. Doktor Bryan, Ester i Klemens, Dick4Dick, Oskar) oraz ilustracje. Rebelka jest autorem fresków w Muzeum Powstania Warszawskiego (2007), w Teatrze Narodowym (wykonane w ramach Roku Herbertowskiego), a także realizacji z pogranicza malarstwa i dekoracji wnętrz: Arthotel - "lalala" (Sopot 2007), Okólnik, pokój Kudłatego (Warszawa 2007) i "Pink Flamingo nr.7" (w gdańskim klubie Sfinks).
Jakub Rebelka jest laureatem m.in. Małego Grand Prix OKTK 1997, I nagrody MFK 2000 za Oskar - Król Cieni (wraz z Benedyktem Sznajderem), I nagrody w konkursie Grafex magazynu Aktivist Exlusiv oraz Artystycznej Podróży Hestii w roku 2008 (Nowy Jork).

Kurator wystawy: Piotr Machłajewski
Projekt zrealizowano ze środków Miasta Jelenia Góra
blog comments powered by Disqus