"Element chaosu" - wystawa malarstwa Jakuba Rebelki (Wrocław)

logo
Czas trwania: 11 marca 2010 - 25 marca 2010
Miejsce: Studio BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, ul. Ruska 46 a.
Strona oficjalna: http://www.bwa.wroc.pl
Organizator: Studio BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, ul. Ruska 46 a.

Otwarcie:

  • 11 marca 2010 (czwartek) godz. 18.00 spotkanie z Jakubem Rebelką i Piotrem Machłajewskim, połączone z promocją nowo wydanego artbooku prac artysty, zatytułowanego Element chaosu, wydanego przez Kulturę Gniewu i Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze.
  • godz. 19.00 otwarcie wystawy Element chaosu

Album będzie do nabycia w promocyjnej cenie 30 zł (cena okładkowa 49,90 zł). Element chaosu to 80 stron w formacie A4 (kolor, oprawa twarda szyto-klejona). Jakub Rebelka będzie podpisywał swoje albumy.

Wystawa czynna od wtorku do soboty, w godzinach od 16:00 do 19:00.

Studio BWA, ul. Ruska 46a
kontakt: p.stasiowski@bwa.wroc.pl
+48 660 741 757

Malarstwo Jakuba Rebelki to przykład malarskiego wielogłosu, ciągłego ruchu, nieustannego dopowiadania; artysta doskonale odnajduje się w procesie mnożenia detali, jego malarstwo dojrzewa na płótnie, jest niedomknięte, a przez to podatne na skrajnie różne sposoby interpretacji.

Rebelka w swojej twórczości buduje atmosferę halucynacji, narkotycznej wizji, snu (unoszące się wszędzie, rozsypane pigułki, zwielokrotnienia, wizualne anomaliec). To nagromadzenie sprawia wrażenie "rozłażenia się jego wizji, pękania w szwach, jakiegoś niepokojącego ruchu pod powierzchnią. W obrazach, w których rezygnuje z wyszczególnienia planów chorobliwy rozrost jest szczególnie frapujący, sprawia wrażenie chwiania się wszystkiego w posadach, naruszenia podstaw. Powoduje, że odbiorca nie jest w stanie przyswoić tylu obrazów na raz (dodatkowo w kilku miejscach płótna wzbogacone są o liternictwo - tekst).

To malarstwo chirurgicznej interwencji, poszukiwania w ciele, intruzji ("Lekcja anatomii "Sarbre of Madness). W fabularno - wizualnej twórczości Rebelki ciało jest pojemnikiem, opakowaniem, które można zdjąć, otworzyć, rozerwać, zniszczyć... Z pożytkiem dla jego wizji malarskiej.

Rebelka chętnie zaburza relację góra dół i proporcje (na płótnie "Król Deprim gdzieś w okolicy "pierwszego planu widoczny jest "pejzaż miejski), odbiorca w trakcie odczytywania/dekodowania tej artystycznej wizji instynktownie szuka jakiegoś punktu oparcia, horyzontu, ukrytego klucza, sposobu na uporządkowanie obrazu. Na próżno.

Poruszanie się w alogicznych, surrealizujących kompozycjach Rebelki przyprawia o zawrót głowy.

Piotr Machłajewski, kurator ze wstępu do katalogu wystawy

Jakub Rebelka (ur. 1981r.) malarz, grafik, rysownik komiksów. Studiował na Akademii Multimedialnej i ASP w Gdańsku (dyplom w pracowni prof. Teresy Myszkin). Na jego dorobek artystyczny składają się liczne serie malarskie, freski i murale, rozbudowane graficznie komiksy (m.in. "Doktor Bryan, "Ester i Klemens, Dick4Dick, "Oskar) oraz ilustracje. Rebelka jest autorem fresków w Muzeum Powstania Warszawskiego (2007), w Teatrze Narodowym (wykonane w ramach Roku Herbertowskiego), a także realizacji z pogranicza malarstwa i dekoracji wnętrz: Arthotel - lalala (Sopot 2007), Okólnik, pokój Kudłatego (Warszawa 2007) i "Pink Flamingo nr.7" (w gdańskim klubie Sfinks).

Jakub Rebelka jest laureatem m.in. Małego Grand Prix OKTK 1997, I nagrody MFK 2000 za "Oskar Król Cieni (wraz z Benedyktem Sznajderem), I nagrody w konkursie Grafex magazynu Aktivist Exlusiv oraz Artystycznej Podróży Hestii w roku 2008 (Nowy Jork).

Wystawa Element chaosu prezentowana była również w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze.
blog comments powered by Disqus