Turboprorok. Przemysław Truściński

logo
Czas trwania: 11 maja 2017 - 13 sierpnia 2017
Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", Kraków, ul. Marii Konopnickiej 26
Strona oficjalna: http://manggha.pl/exhibition/100
Organizator: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha"

Wernisaż: 11 maja, godz. 18:00

------------------------------------------

Podmiot odpowiedzialny:

TRUST Inc. w składzie:
Przemysław Truściński
Przemysław Wideł
Jakub Woyanarowski

„Chwilami na jasnych, ośnieżonych górach zapanuje cisza - przypadną do ziemi śnieżne miecielice, lecz znów z wściekłością zrywa się wichura, jak turbo proroka Ezechiela, i wznosi się słup śniegu, który tu zdala, na tle nieba, wygląda jak wychlust pary z olbrzymiego gejzeru.”

Doktor Władysław Matlakowski tak opisywał powstawanie wiatru halnego. Słowo „turbo” jest tu archaizmem, który nazywa potężne zjawisko wywołane prze różnicę ciśnień, jak wszyscy wiemy z lekcji fizyki.

Japonia – kolebka komiksu

Sztuka japońskiego drzeworytu, która łączy w sobie w sposób najbardziej finezyjny tekst z obrazem inspirowała i zachwycała od wieków artystów zachodnich. W albumach drzeworytniczych śmiało można dopatrywać się pierwowzoru tych publikacji, które możemy znaleźć na półkach księgarni w dziale „komiks”. Japońska Manggha zarówno w swojej historycznej formie jak i współczesny komiks jest pełnoprawnym dziełem i na stałe wpisała się w krajobraz artystycznego świata. Ogromne możliwości, jakie daje ta forma, łącząc z sobą obraz z narracją staje się narzędziem do przekazywania coraz ważniejszych i trudniejszych treści.

Mimo że, coraz więcej komiksu możemy znaleźć w księgarniach, nadal nie jest obecny w przestrzeniach galeryjnych. Muzeum Manggha to miejsce gdzie Japonia spotyka się z Europą. Nie ma zatem lepszego miejsca na prezentacje naszych przykładów opowieści graficznej.  Zapraszamy do prezentacji swojej sztuki, artystę którego można śmiało nazwać jednym z ważniejszych a może najważniejszym twórcą i propagatorem polskiej sztuki komiksu – Przemysława TRUSTA Trsuścińskiego!

Im większa różnica tym większe „turbo”

Przemysław Truściński opanował do perfekcji umiejętność parowania z sobą sprzeczności. Jak każdy artysta tworzący sztukę komiksu, łącząc tekst z obrazem spaja ze sobą narracje, które pozornie mogą wydawać się nieprzystające. Jest osobą oburęczną. Lewą rękę wyćwiczył, gdy w wyniku wypadku stracił kontrolę nad prawą. Ten fakt z życia świadczy o jego zaciętości i uporze w przekraczaniu ograniczeń.

Sztuka TRUSTA jest jak tornado a Przemek jest dyrygentem, który z proroczą precyzją obiema rękami panuje nad tym żywiołem, który chyba tylko jemu może być posłuszny.

Wystawa TURBOPROK będzie przeglądem tej orkiestry. Jej scenariusz przeprowadzi widza przez życie, fascynacje i lęki Artysty. Będzie to jedyna i niepowtarzalna możliwość spotkania w jednym miejscu słowiańskiego bestiariusz z przydrożnymi kapliczkami. Scena na której Boruta może nie poda ręki Gabrielowi, ale jego skrzypce zagrają w tym samym rytmie co archanielska trąba.

Nie będzie fałszów. Nad wszystkim czuwa ręka Mistrza. Dosłownie...
blog comments powered by Disqus