Wystawa polsko-izraelskiego komiksu w Holonie

logo
Czas trwania: 7 sierpnia 2008 - 28 września 2008
Miejsce: Izraelskie Muzeum Karykatury i Komiksu w Holonie, ul. Weizman 61, Izrael
Strona oficjalna: http://www.cartoonmuseum.org.il
Organizator: Instytut Polski w Tel Awiwie
Instytutu Adama Mickiewicza

7 sierpnia w The Cartoon Museum w Holonie (Izrael) otwarta zostanie wystawa towarzysząca wydaniu albumu komiksowego, który powstał w ramach wspólnego projektu Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Polskiego w Tel Awiwie, jako część wydarzeń Roku Polskiego w Izraelu.

W ramach przygotowań do tego projektu twórcy komiksów z Polski i z Izraela spotkali się na wspólnych warsztatach, aby przedyskutować tworzenie fabuły podejmującej tematy uważane za tabu we wspólnej historii obydwu narodów.

Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. szkice, scenariusze i scenopisy obrazkowe wraz z pracami dziesięciu twórców biorących udział w projekcie. W osobnym pomieszczeniu pokazane zostaną materiały związane z pracą nad tworzeniem projektu: notki, e-maile, fragmenty wideo, które umożliwią podgląd w proces twórczy. 21 sierpnia zbiór oryginalnych historii stworzonych przez dobranych w pary polskich i izraelskich artystów trafi do księgarń w Izraelu.

Uroczysta premiera odbędzie się w The Cartoon Museum w Holonie. We wrześniu książka i wystawa przyjadą także do Polski. Ponadto album zostanie zaprezentowany na festiwalach komiksów w Łodzi i Tel Awiwie. Przewidywana jest również promocja na festiwalu w Angouleme (FR) i w Bristolu (UK).

Twórcy biorący udział w projekcie:

  • Zeev Engelmayer - należący do starszego pokolenia twórców komiksowych, wielokrotnie nagradzany w Izraelu i za granicą, publikuje regularnie w Yediot Achronoth
  • Amitai Sandy - rysownik i twórca komiksów, założyciel wydawnictwa Dimona
  • Daniel Goldstein - publikuje w dzienniku "Maariv", twórca magazynu komiksowego "Blender"
  • Rachely Rotner - rysowniczka i scenarzystka
  • Yaaron Niski - scenarzysta, satyryk, pracuje dla izraelskiej telewizji
  • Krzysztof Ostrowski - rysownik i scenarzysta, autor tekstów, reżyser teledysków, nagradzany na festiwalu komiksów w Łodzi
  • Michał "Śledziu" Śledziński - rysownik i scenarzysta, twórca kultowego magazynu "Produkt"
  • Joanna Karpowicz - rysowniczka, nagrodzona na festiwalu komiksów w Łodzi
  • Łukasz Mieszkowski - ilustrator, rysownik, rysuje dla magazynu "Aktivist"
  • Jakub Szczęsny - architekt, rysownik, publikował w magazynie "Fluid"blog comments powered by Disqus