XII Podkarpackie Spotkania z Komiksem

logo
Czas trwania: 27 marca 2004 - 28 marca 2004
Miejsce: Rzeszów, Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7
Organizator: Wojewódzki Dom Kultury
ul. Okrzei 7
Rzeszów
Wojciech Birek
telefon: (0-prefiks-??) 85 23 141
kom.: 0-509 012 303
e-mail: wojtek_bd_birek@poczta.onet.pl

Podkarpackie Spotkania z Komiksem to impreza, organizowana dwa razy do roku przez działającą od jesieni 1997 r. w Wojewódzkim Domu Kultury Rzeszowską Akademię Komiksu. Akademia powstała, by stworzyć miłośnikom komiksu, mieszkającym w naszym regionie, okazję do regularnych spotkań. Główną formą naszej działalności jest prezentacja polskich wersji językowych komiksów, niepublikowanych jeszcze w Polsce. Akademia działa w kilku sekcjach; najliczniejszą z nich jest prężna Rzeszowska Akademia Mangi i Anime, zajmująca się japońskimi komiksami i filmami animowanymi; poza nią regularnie odbywają się spotkania grupy komiksowej, a w organizacji imprez uczestniczą też członkowie Rzeszowskiej Akademii Mocy, skupiającej fanów serialu filmowego, książkowego i komiksowego Gwiezdne Wojny. Daleko poza zasięg lokalny wykroczyła prowadzona przez Jarosława "Obważanka" Machałę internetowa witryna WRAK, uważana za najlepszą polską stronę, poświęconą komiksowi.

Na dwunastą edycję Spotkań składają się utrwalone w formule imprezy atrakcje: w sobotę czekają nas spotkania z Robertem  Zarębą - wydawcą nowego dwumiesięcznika "Magazyn Fantastyczny", poświęconego fantastyce naukowej i komiksowi, twórcą prozy i scenariuszy do komiksów o tematyce fantastycznej; następnie spotkanie z Pawłem "Nurkiem" Nurzyńskim, publicystą komiksowym i redaktorem największego w Polsce magazynu "Świat Komiksu" oraz internetowego pisma "Esensja". W programie znalazła się też dyskusja nad formułą i perspektywami organizowanych w Polsce imprez komiksowych z udziałem zaproszonych gości. Pierwszy dzień imprezy wzbogaci przegląd krótkich filmowych parodii znanych przebojów kinowych.

W ramach cyklu prezentacji w polskiej wersji niepublikowanych dotąd komiksów przedstawimy pierwszy tom mangowego cyklu Matka Sara ze scenariuszem Katsuhiro Otomo (twórcy słynnego Akiry) i rysunkami Nagayasu Takumi. Cykl opowiada o losach kobiety, która na spustoszonej wojną nuklearną Ziemi poszukuje swoich zaginionych dzieci.

Na zakończenie pierwszego dnia imprezy jej uczestników czeka kolejny Konkurs Wiedzy o Komiksie z licznymi i atrakcyjnymi nagrodami w postaci najnowszych komiksów wydawnictw "Egmont" i "Mandragora". Natomiast w niedzielę tradycyjnie już cały dzień dla fanatyków mangi i anime, czyli projekcje, prelekcje i konkursy. Komiksowy rynek w Polsce co miesiąc wzbogaca się o kolejne atrakcyjne tytuły, a podkarpacka impreza to okazja powiększenia kolekcji i spotkania z twórcami, publicystami i innymi fanami rysowanych opowieści.

Drugi dzień imprezy wypełnią projekcje filmów anime. Zaprezentowane zostaną dwa japońskie filmy pełnometrażowe: Yokohama Kaidashi Kikou i Vampire Hunter Bloodlust. Planowany jest także przegląd japońskich wideoklipów muzycznych. Podsumowaniem dnia będzie konkurs wiedzy o mandze i anime.

Jak zawsze wstęp na imprezę jest wolny. Zapraszamy wszystkich do Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, ul. Okrzei 7 w dniach 27-28.03.2004 r. od godz. 10.00.

Kontakt - Wojciech Birek, tel. 85 23 141, 0 509 012 303, wojtek_bd_birek@poczta.onet.plInne


blog comments powered by Disqus