Polski Wybór 2009

Czas trwania: 13 lutego 2009 - 7 marca 2009
Miejsce: Kraków, Klub Pod Jaszczurami, Rynek Główny 8.
Strona oficjalna: http://www.cracovie.org.pl
Organizator: Instytut Francuski w Krakowie,
Wydawnictwo Kultura Gniewu.

Trzy wydarzenia zorganizowane przez Konsulat i Instytut Francuski w Krakowie:

 • Cyril PedrosaOgłoszenie laureata Nagrody dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angouleme: Polski Wybór 2009: 14 lutego, godz. 12.00, Klub Pod Jaszczurami, Rynek Główny 8 w Krakowie.
  Po raz ósmy na zaproszenie Instytutu Francuskiego w Krakowie jury złożone z uczniów dziesięciu liceów dwujęzycznych i Liceum Francuskiego René Goscinny z Warszawy spotka się 13 lutego pod honorowym przewodnictwem publicysty i krytyka komiksu, Szymona Holcmana, aby wybrać najlepszy francuskojęzyczny album roku sposród tytułów nominowanych do nagrody Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angouleme.
 • Spotkanie z Cyrilem Pedrosą, autorem komiksu Trzy Cienie: 14 lutego, godz. 12.00, Klub Pod Jaszczurami, Rynek Główny 8 w Krakowie.
  Komiks Trzy Cienie był w ubiegłym roku zwycięzcą Nagrody dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angouleme: Polski Wybór 2008 i został wydany w roku bieżącym przez wydawnictwo Kultura Gniewu, które w ten sposób przełamało dotychczasowy monopol krakowskiego wydawnictwa Post na wprowadzanie na polski rynek zwycięskich prac tego konkursu.
  Spotkanie poprowadzi Adam Gawęda.
 • Wystawa komiksów: 16 lutego do 7 marca, Instytut Francuski w Krakowie.
  Wystawa komiksów przygotowanych przez osoby niepełnosprawne w ramach konkursu organizowanego przez francuskie Stowarzyszenie "L'Hippocampe" we współpracy z Międzynarodowym festiwalem komiksu w Angouleme.

Albumy nominowane w roku bieżącym:

 • Sequelles, Hugues Micol, wyd. Cornelius
  Pewien człowiek odkrywa, że w nocy wyrósł mu szósty palec. Oto śmiertelna pułapka, którą zastawia Karabouchi na gatunek ludzki. Łysi uczeni i policjanci-sticy maja zaledwie godzinę aby uratować cywilizację...
 • Matteo, Jean-Pierre Gibrat, wyd. Futuropolis
  Po wykorzystaniu tematu II Wojny Światowej w swych wcześniejszych albumach (Le sursis i Le vol du Corbeau) Jean-Pierre Gibrat podejmuje się napisania czterotomowej serii o latach 1914 – 1939. Mattéo to historia syna hiszpańskiego anarchisty, który wyrusza na wojnę z powodu miłości do kobiety, kochającej niestety innego. Za sprawą Mattéo poznajemy okropności wojny, która życie ludzkie obraca w proch. Człowiek jest tu zwykłym mięsem armatnim prowadzonym na rzeź przez niekompetentnych wojskowych.
 • Nage Libre, Sébastien Chrisostome, wyd. Sarbacane
  Josi, Marsha i Pan Nale, trzy łososie, trzech kupli, płyną w górę rzeki w poszukiwaniu "łososinek do zapłodnienia". Ale bardzo szybko głód wolności popycha ich w kierunku przygody: "czy woda może być gdzieś jeszcze bardziej niebieska?". Nage libre (wol. tłum. Płyń ku wolności) to prawdziwe, wodne "road movie", pełne humoru i egzystencjalnych pytań.
 • La Jeune Fille et le Negre, Judith Vanistendael, wyd. Actes Sud – l’An 2
  Pierwszy tom dyptyku, La Jeune Fille et le Nègre (wol. tłum. Młoda dziewczyna i czarnuch) to historia miłości pomiędzy młodą belgijska studentką ekonomii, Sophie, a Abou, młodzieńcem z Republiki Togo ubiegającego się o azyl. Jednak historia tego uczucia jest tu opowiedziana z perspektywy ojca i matki. Delikatny temat uchodźców jest tu poruszony poprzez rodzinny pamiętnik. Judith Vanistendael pokazuje jak początkowa niechęć i obawa ustępuje powoli innym uczuciom.

«Séquelles»

opisy albumów: PolterPodyskutuj o tym festiwalu na forum!


blog comments powered by Disqus