Helena Siemińska "Zderzak na skróty"

patronat gildii logo
Czas trwania: 9 marca 2016 - 19 marca 2016
Miejsce: Galeria Zderzak, ul. Floriańska 3, 31-019 Kraków.
Strona oficjalna: http://www.zderzak.pl
Organizator: Galeria Zderzak

Wernisaż - 8 marca 2016.

Na wystawie "Zderzak na skróty" zobaczymy wybór rysunków z komiksu autorstwa Heleny Siemińskiej, absolwentki krakowskiej ASP (dyplom obroniony w 2014 r., w pracowni prof. ASP Dariusza Vasiny).

Tematem komiksu są przygody Zderzaka, wybrane z 30 lat historii Galerii. Scenariusz powstał na podstawie wywiadów, które autorka przeprowadziła z artystami, historykami sztuki i krytykami.

O Zderzaku opowiadają: Ewa Ciepielewska, Edward Dwurnik, Ryszard Grzyb, Mirosław Filonik, Paweł Jarodzki, Zbigniew Makowski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Monika Szwed, Monika Chlebek i Dawid Czycz, Andrzej Szczerski oraz Marta Tarabuła.

Komiks ukazał się drukiem z okazji 30-lecia Galerii Zderzak.

Tradycje komiksu w Zderzaku

Bliskie związki Zderzaka z komiksem datują się od narodzin galerii na jesieni 1985 roku. Można je podzielić na dwie kategorie:
A) malarstwo, grafika, rysunek inspirujące się sztuką komiksu
B) komiks sensu stricto

A)

Inspiracje komiksem pojawiły się w malowanych temperami na papierach obrazach Ryszarda Grzyba, pokazywanych na wystawie „Pojedynek na huśtawce” w 1985 roku. Była to druga wystawa Zderzaka. Takie obrazy, jak „Jakiś inny rodzaj zabawy z oficerem huzarów”, czy „Kuda Gierman”, zdradzały pokątne zainteresowanie młodego malarza sztuką komiksu.

W 1996 roku galeria wystawiła po raz pierwszy plakaty i rysunki komputerowe Piotra Młodożeńca pt. „Ruchome obrazy”. Z tej okazji artysta wydrukował własnoręcznie na sicie wielokolorowy T-shirt z rysunkiem (wciąż do nabycia!). W roku 2005, z okazji 20-lecia galerii, Młodożeniec zrobił kilka superfajnych filmików animowanych, promujących to wydarzenie. Filmiki były wyświetlane na wielkim, ulicznym ekranie Teatru Bagatela.

W 1998 roku galeria wydała autorską książkę Jana Młodożeńca pt. „Format”, która towarzyszyła wystawie temper artysty pt. „5:30”. Książkę zaprojektował Piotr Młodożeniec z udziałem Ojca. Czarno-biały druk ujawnił mnogość inspiracji seniora rodu szlachetną sztuką komiksu (książka wciąż do nabycia!).

W 1999 roku w Zderzaku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa Wilhelma Sasnala pt. „Sto kawałków”. Z tej okazji artysta zaprojektował i wydał „Zeszyt” – wybór swoich rysunków w niebieskiej okładce udającej szkolny zeszyt z czasów PRL (wciąż do nabycia!). Kilka egzemplarzy posiada odręczny napis autora „KONIEC”.

W 2004 roku galeria wydała miniaturową książkę prac Jana Młodożeńca pt. „Ubu Król”. Kilkadziesiąt wariacji głowy króla Ubu do sztuki Alfreda Jarry opatrzono fragmentami sztuki francuskiego autora. Książeczka otrzymała Pierwszą Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w konkursie na najpiękniejszą książkę roku.

B)

Debiutowi Marcina Maciejowskiego w roku 2000 towarzyszyły dwa komiksy wydane przez galerię w formie osobnych zeszytów – „Sport” oraz „Pielęgnacja”. Były to historyjki komiksowe sensu stricto, dlatego można je uznać za pierwsze komiksy wydane przez galerię. Komiksowy styl malarstwa przyniósł malarzowi szybko wielką popularność i ujawnił się w jego pierwszym katalogu pt. „Polska”, wydanym przez Zderzak w 2001 roku (ostatnie egzemplarze do nabycia!).

W 2013 rzutki kurator i artysta Kuba Woynarowski przygotował w Zderzaku wystawę młodego polskiego komiksu pt. „Katalog wypadków. Sztuka współczesna w polskim komiksie”. W wystawie udział wzięli: Bolesław Chromry, Krzysztof Gawronkiewicz, Renata Gąsiorowska, Justyna Gryglewicz, Daniel Gutowski, Tymek Jezierski, Alex Kłoś, Janek Koza, Tomasz Kwaśniewski, Mariusz Libel, Patryk Mogilnicki, MiCa, Agnieszka Piksa, Monika Powalisz, Michał Rzecznik, Helena Siemińska, Victor Soma, Michał „Śledziu” Śledziński, Jacek Świdziński, Mikołaj Tkacz, Przemysław „Trust” Truściński, Dennis Wojda. Galeria wydała unikatowy katalog, błyskawicznie wyczerpany.

Jesienią zeszłego roku, z okazji swojego 30-lecia, Galeria wydała serię posterów i zaproszeń opartą na rysunkach Heleny Siemińskiej. Zapowiadały one książkę „Zderzak na skróty”. 

Oryginalne rysunki Autorki książki będzie można oglądać od 9 do 19 marca przy Floriańskiej 3.
blog comments powered by Disqus