Wystawa "Religia w komiksie"

logo
Czas trwania: 20 marca 2014 - 12 kwietnia 2014
Miejsce: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie, ul. Warszawska 20.
Organizator: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie

Wernisaż: 20 marca 2014 roku o godz. 17:00 w Sali Wystaw i Promocji Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rypinie, ul. Warszawska 20.
Spejalnym gościem będzie dr Tomasz Marciniak, który opowie o komiksie, zwłaszcza o komiksach wykorzystujących wątki religijne.

Wszyscy, cały świat, a z pewnością i cały wszechświat, obraca się wokół spraw religii, tradycji czy mitologii. Dawne wierzenia przekazywane są potomnym przez nieskończoną ilość pokoleń. Jedni wierzą i składają modły do Tego, inni znów Tamtego Boga. A jeszcze inni wątpią, nie są zdecydowani, zaprzeczają istnieniu „sił wyższych”. Ale zarówno jedni jak i drudzy mają coś do powiedzenia na temat religii. I twórcy komiksu wyjątku nie stanowią.

Dzięki tej wystawę zanurzymy się w otchłań czasu, przemierzymy galaktyki, odwiedzimy świętych w momentach ich mistycznych uniesień, zwiedzimy raj (i piekło!). Czasem się uśmiechniemy, czasem zamyślimy, a nade wszystko poznamy bogaty świat wyobraźni komiksowych artystów, którzy, czerpiąc z tradycji i historii, starają się tworzyć rzeczy uniwersalne.

Przedstawiciele nurtu s-f zaprezentują wizje innych światów i innych nieistniejących (choć, kto wie…) bogów z najdalszych zakątków kosmosu. Pokażemy prace rysowników działających zgodnie z zaleceniami propagandy peerelowskiej, która to szykanowała postacie związane z Kościołem. Nie zabraknie też prac polskiego undergroundu lat 90-tych, który pokazuje nad wyraz nieprzychylny obraz kleru. A przecież była to - cytując socjologa kultury dr Tomasza Marciniaka - reakcja na odczuwalną, szczególnie przez młodzież, ówczesną ingerencję Kościoła katolickiego w prawie wszystkie sfery życia społecznego.

Będą też i niespodzianki - dedykacje skierowane do widzów. Organizatorzy poprosili kilkoro twórców o oryginalne, specjalnie na te okazję przygotowane plansze. Będzie je można również podziwiać na ekspozycji.

Wojciech Łowicki
kurator wystawy, autor cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem"
blog comments powered by Disqus