Wystawa "Grzegorz Rosiński - mistrz ilustracji i komiksu"

patronat gildii
Czas trwania: 29 czerwca 2012 - 19 sierpnia 2012
Miejsce: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1. Część plenerowa: plac przed kinem Ballada, ul. Staszica 14.
Strona oficjalna: http://www.muzeum.stalowawola.pl
Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Pierwsza w Polsce retrospektywna wystawa prac graficznych i malarskich europejskiego mistrza komiksów, autora legendarnej serii "Thorgal" Grzegorza Rosińskiego nieprzypadkowo odbywa się w Stalowej Woli. Tu bowiem twórca Thorgala spędził okres wczesnego dzieciństwa, a po latach odnowił więzi z miejscem urodzenia.

Wystawa, na którą składa się kilkaset prac oryginalnych, zawiera obszerną i wszechstronną prezentację dorobku artysty, od jego dziecięcych prób i młodzieńczych publikacji, poprzez dojrzałą twórczość, zarówno polską, jak i tę realizowaną dla wydawców zachodnich, aż po najnowsze prace i projekty. Znajduje się na niej bogaty wybór wczesnych dokonań ilustratorskich, projektów okładek do książek i płyt oraz rysunków satyrycznych; osobna prezentacja obejmuje polskie komiksy Rosińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem serii o Kapitanie Żbiku i Pilocie śmigłowca oraz innych rysunków publikowanych w magazynach "Relax" i "Alfa". Nie zabrakło także jego pierwszych komiksów z "okresu belgijskiego".

Światowy dorobek komiksowy artysty reprezentują plansze komiksowe, projekty postaci oraz okładek jego sztandarowego cyklu Thorgal, a także komiksów o tematyce humorystycznej (Fantastyczny rejs), fantastyczno-naukowej (Yans), fantasy (Szninkiel oraz Skarga Utraconych Ziem) i historyczno-przygodowej (Western oraz Zemsta hrabiego Skarbka).

  

Mniej znanym obszarem działalności Rosińskiego jest malarstwo. Nie każdy wie, że jest on autorem kilku obrazów historycznych wykonanych na zamówienie królewskiego muzeum historycznego w Belgii. Również na stalowowolskiej wystawie nie zabraknie prezentacji prac malarskich Grzegorza Rosińskiego, w tym płócien o tematyce historycznej.

Zebrane na wystawie prace składają się na wszechstronną prezentację obszernego i różnorodnego dorobku artysty, obejmującą bogate spektrum form i technik: od syntetycznych graficznie rysunków satyrycznych, poprzez ołówkowe szkice i akwarelowe projekty komiksowych postaci i plansz, zróżnicowane stylistycznie ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży czy podręczników szkolnych, poprzez utrzymane w różnych stylach i technikach plansze komiksów, aż po efektowne, pełne rozmachu obrazy olejne i okładki komiksowych albumów. Oprócz prezentacji w salach ekspozycyjnych Muzeum, część prac Grzegorza Rosińskiego zostanie pokazana na wystawie plenerowej w formie wielkopowierzchniowych wydruków.

Uzupełnieniem ekspozycji są projekcje wideo, pokazujące artystę przy pracy, a także filmowa relacja z wystawy jego prac w roku 2011 w Paryżu.

Stalowa Wola kilka lat temu odnowiła więzi z Grzegorzem Rosińskim, przyznając mu honorowy tytuł "Ambasadora Stalowej Woli". Regularnie odbywają się tu komiksowe imprezy o charakterze warsztatowym i rozrywkowym pod hasłem "Miasto Komiksów".

Wystawie towarzyszy katalog, opracowany przez wybitnego znawcę sztuki komiksu, dra Wojciecha Birka, a zaprojektowany przez Piotra Rosińskiego, syna artysty.

Inaugurację wystawy uatrakcyjni "Sztukobranie z komiksem", podczas którego Grzegorz Rosiński osobiście poprowadzi otwarte warsztaty plastyczne "komiks session".

Wystawa w późniejszym czasie będzie prezentowana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Grzegorz Rosiński urodził się 3 sierpnia 1941 r. w Stalowej Woli. Po ukończeniu studiów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, początkowo zajął się grafiką użytkową, tworząc oprawę graficzną do książek i rysunki satyryczne, oraz projektując okładki do płyt i plakaty.

Od 1968 r. skupił się na tworzeniu komiksów, m. in. z serii "Kapitan Żbik" i "Pilot śmigłowca". W drugiej połowie lat 70. jako kierownik artystyczny prowadził polski magazyn komiksowy "Relax", w którym publikował także rysowane przez siebie komiksy o tematyce historycznej i fantastyczno-naukowej (np. Najdłuższa podróż, scen. Rian Asars).

W roku 1976 rozpoczął współpracę z wydawcami belgijskimi, realizując m. in. rysunki do popularnych serii komiksowych "Thorgal" i "Yans", a także tworząc powieść graficzną Szninkiel (scen. Jean van Hamme). W 1982 r. z powodu utrudnień spowodowanych wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego osiedlił się na stałe w Belgii, by ostatecznie zamieszkać w Szwajcarii.

Dorobek plastyczny Rosińskiego w ostatnich latach prezentowany był na kilku indywidualnych wystawach, m.in. we Francji, Belgii i Szwajcarii oraz na zbiorowej wystawie komiksu polskiego we Włoszech.

Publikowane regularnie komiksy przyniosły mu powszechne uznanie czytelników oraz krytyków, co znalazło odzwierciedlenie w licznych nagrodach oraz polskich i belgijskich odznaczeniach, przyznanych za wkład w kulturę obu krajów: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2006), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007), belgijski Order Leopolda II (2010).

Jego komiksy publikowane są w kilkudziesięciu krajach, w tym – oczywiście – także w Polsce, gdzie od lat jest najpopularniejszym twórcą komiksowym.

 

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1
czynne: wtorek 8.00–18.00, środa, czwartek, piątek 8.00–15.00,
sobota, niedziela 16.00-19.00
poniedziałek – nieczynne

Kurator i aranżacja: Piotr Rosiński
Koordynacja: Magdalena Wielgocka, współpraca Monika Kuraś 
blog comments powered by Disqus