II Wągrowieckie Spotkanie Komiksowe

logo
Data: 18 grudnia 2010
Miejsce: Miejski Dom Kultury w Wągrowcu, ul. Kościuszki 55
Strona oficjalna: http://www.mdkwagrowiec.pl
Organizator: Miejski Dom Kultury w Wągrowcu

18 grudnia odbędą się II Wągrowieckie Spotkania Komiksowe Ligatura, w ramach których zostanie zorganizowany wernisaż wystawy "Rzeczywistość społeczna w słowackim komiksie", spotkanie organizacyjne Festiwalu Street-Art oraz projekcja filmu Wyjście przez sklep z pamiątkami.

Co wiemy o Słowakach i o Słowacji? Nie posiadamy w naszej wyobraźni społecznej nawet stereotypów na ten temat. Odwiedzamy słowackie stoki i termalne źródła, spotykamy się na wspólnej postkomunistycznej emigracji zarobkowej w Anglii, Irlandii, USA, ale o słowackiej rzeczywistości wiemy niewiele. W księgarniach bardzo trudno znaleźć słowacką literaturę, w kinach trafić na słowackie filmy, trudno posłuchać słowackiej muzyki. Nieliczne ośrodki akademickie w Polsce zajmują się tematami związanymi ze Słowacją.

W polskiej percepcji komiksowej znajomość słowackiego komiksu, nawet na powyższym tle, bardzo słabej znajomości naszych południowych sąsiadów, wypada katastrofalnie. Nie mamy w dorobku translatorskim żadnego słowackiego komiksu, nie znamy żadnych słowackich autorów, żadnych słowackich inicjatyw czy wydawnictw komiksowych. Czy to ignorancja czy niewiedza? Duet często występujący wspólnie. Chciało by się powiedzieć "sąsiedzki".

Nie narzekając jednak nad miarę, nie tracąc energii na imaginowanie "chochołów braku" zapraszamy państwa na pierwszą w historii polską wystawę słowackiego komiksu.

Program wystawy obejmuje dzieła 11 artystów w tym 3 kobiet. Zebrane prace oscylują tematycznie wokół tematu rzeczywistości społecznej postrzeganej z różnych perspektyw (indywidualnej, pokoleniowej, intymnej, groteskowej) Podejmowane w komiksach zagadnienia to: relacje społeczne, trudności związane z rozpoczynaniem samodzielnego życia, przemoc, obecność mediów i wytwarzanej przez nie "rzeczywistości", obyczajowość, aktualne problemy polityczne.

Zebrane prace to przykłady różnych technik komiksowych, różnych odmian języka i estetyki komiksu.

Autorzy to zarówno najmłodsze, dorastające pokolenie słowackich artystów plastyków i studentów kierunków audiowizualnych ale również społecznych oraz twórcy już wyraźnie obecni na współczesnej słowackiej scenie komiksowej.
blog comments powered by Disqus