Złote Kurczaki 2014

patronat gildii logo
Data: 17 stycznia 2015
Miejsce: CRZ Krzywy Komin, Wrocław, ul. Dubois 33
Organizator: Bazgrolle

"Złote Kurczaki" to jednodniowa impreza poświęcona niezależnej scenie komiksowej. Coroczna impreza odbywa się we Wrocławiu w drugiej połowie stycznia - przyszłoroczna druga edycja będzie mieć miejsce, podobnie jak debiutancka odsłona, w CRZ Krzywy Komin w dniu 17 stycznia (sobota). Motywem przewodnim imprezy jest: KOSMOS.

Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jest wrocławskie Wydawnictwo Bazgrolle zajmujące się nie tylko wydawaniem swoich kolejnych publikacji (B Mag, Spoceni, Qurczango Bizarro World, Bazgrołki i kilka innych), ale również organizacją wystaw czy też festiwalu, którego pierwsza edycja spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem zarówno wśród twórców jak i uczestników. Realizowana zgodnie z duchem DIY (Do It Yourself) impreza to spotkania z najważniejszymi twórcami sceny, warsztaty, pokazy filmów, wystawy oraz wieczorna gala, podczas której wręczane są Złote Kurczaki, będące bezpośrednim nawiązaniem do Niebezpiecznego Kurczaka - kultowej postaci komiksowej stworzonej przez Filipa "*Fila" Wiśniowskiego, założyciela Bazgrolli.

Do niezależnej sceny komiksowej można zaliczyć wszystkie te publikacje, które pozbawione ISBNów tworzone są przez pasjonatów, młodych i starszych wielbicieli staroszkolnej zinprasy, w myśl hasła "od fanów (komiksów) dla fanów (komiksów)". Początki polskiego undergroundu to oczywiście klasycy pokroju Krzysztofa "Prosiaka" Owedyka czy Dariusza "Pały" Palinowskiego, którzy przy pomocy nożyczek, kleju i ksera wydawali kolejne numery swoich legendarnych zinów Prosiacka i Zakazanego owocu, cieszących na początku lat 90-tych tysiące czytelników. Obecnie metody wydawania znacznie się zmieniły, dzięki czemu niezależne publikacje często nie odstają poziomem edytorskim od tych wydawanych w oficjalnym obiegu, ale brak pokory i pasja tworzenia wśród twórców nadal są takie same jak ćwierć wieku temu.

Statuetki "Złotych Kurczaków" przyznawane są w pięciu kategoriach - dla najlepszego komiksu, artysty, scenarzysty, zina oraz dla najlepszej okładki. Zwycięzcy wyłaniani są przez profesjonalne jury, w skład którego wchodzą twórcy i znawcy komiksów - w zeszłym roku byli to m.in. uznani artyści tacy jak Przemysław "Trust" Truściński czy Michał "Śledziu" Śledziński.

Plakat w wersji anglojęzycznej:

11:00 - Rozpoczęcie festynu i start komiksowego jarmarku
12:00 - SPOTKANIE 1 - "eMeFKa News" w komplecie - o pracach nocnych na MFKiG opowiada Piotr Kasiński
12:40 - Urszula Kuzińska i Mariusz Włodarski z wydawnictwa Urkus opowiedzą jak robić komiksy dla dzieci
13:00 - SPOTKANIE 2 - Piotr Nowacki / Bartosz Sztybor / Jan Sidorownin: Mineciane uniwersum
14:00 - Warsztaty z Piotrem Nowackim i Bartoszem Sztyborem: "Jak robić komiksy i się przy tym nie zeszmacić"
14:00 - Pokaz filmu Prison Pit Johnny'ego Ryan'a
14:30 - Podpisywanie premierowego komiksu przez Ralph'a Niese
15:00 - SPOTKANIE 3 - Łukasz Kowalczuk "Wyszukiwanie oraz selekcja materiałów źródłowych, referencyjnych i inspiracji na potrzeby komiksu o napierdalaniu po ryjach."
16:00 - "Fajne łamane na specjalne"
16:30 - SPOTKANIE 5 - Wydawnictwo Bazgrolle & firends
17:00 - SPOTKANIE 6 - z Pablo & Luke'em przedstawicielami Goodleg Toys
18:00 - SPOTKANIE 7 - Ralph Niese
20:00 - GALA - wręczenie nagród w konkursach Cosplay, Cydru Lubelskiego & Złotych Kurczaków 2014
Wystawy całodniowe:
Dave Cooper
Ralph Niese
Goodleg Toys
James Jean


Podyskutuj o tym festiwalu na forum!


blog comments powered by Disqus