O historii inaczej: sesja fotograficzna do komiksu o Powstaniu Wielkopolskim

Autor: Witold Tkaczyk
15 listopada 2006

11 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości, obok Święta Konstytucji 3 maja to bodaj najważniejsze ze świeckich świąt w Polsce. Obchody takich dni nie sprowadzają się obecnie jedynie do uroczystych apeli i składania kwiatów pod pomnikami przez oficjalne delegacje, lecz coraz częściej przybierają formy nowoczesne i bardziej atrakcyjne, szczególnie dla młodszych pokoleń Polaków. Ta widowiskowość i nietypowość ma na celu zwrócenie uwagi na istotne momenty historyczne, odbudowanie świadomości historycznej Polaków, edukowanie społeczeństwa. Szczególnie modne są ostatnio historyczne rekonstrukcje wydarzeń oraz komiksy. Z tych ostatnich znane jest poznańskie wydawnictwo Zin Zin Press, które specjalizuje się w przedstawianiu w tej właśnie graficzno-literackiej formie najnowszych dziejów Polski.

Ostatnio wydawca postanowił połączyć obie formy przedstawiania historii: kostiumową rekonstrukcję i komiks. Na poznańskiej Cytadeli odbyła się właśnie pierwsza sesja fotograficzna do powstającego albumu komiksowego o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 roku. Projekt tej publikacji przygotowali wspólnie rysownik Wojciech Nawrot oraz wydawca Witold Tkaczyk z Zin Zin Press. Premiera zaplanowanej z dużym rozmachem graficznej opowieści przewidziana jest na grudzień 2008 roku, kiedy to przypada 90-ta rocznica wybuchu Powstania. Jednak pierwsza nowela, która opisuje walki o lotnisko Ławica zostanie opublikowana na łamach prasy już pod koniec grudnia br.

W sesji fotograficznej uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "Odwach" przy Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu: kanonier Michał Różyński, bombardier Mikołaj Klorek, kanonier Wojciech Nawrot, kanonier Wojciech Sługocki i kanonier Grzegorz Okoński. Część zdjęć wykonano przy rosyjskiej haubicy z I Wojny Światowej (kaliber 152,4mm wz. 1909/30, opartej na francuskiej kal. 155mm wz. 1917). Mundurów i uzbrojenia użyczyła firma Hero Collection.

Całe zdarzenie sfilmowali dziennikarze TVP Poznań, a materiał o powstawaniu komiksu został wyemitowany w Teleskopie 27 października. Jako pierwsza informację o komiksie podała 14 października "Gazeta Poznańska".

Od 2005 roku Zin Zin Press wraz z grupą profesjonalnych twórców komiksu stworzyła już kilka albumów komiksowych opisujących przełomowe zdarzenia w powojennej Polsce. Najnowszym projektem realizowanym przez Zin Zin Press jest znajdujący się w fazie finalnych prac album 1981: Kopalnia Wujek opowiadający o strajku i pacyfikacji katowickiej kopalni w pierwszych dniach stanu wojennego. Premiera komiksu przewidziana jest na 15 grudnia br. W przeddzień 25-rocznicy tych tragicznych wydarzeń, kiedy to od kul milicjantów zginęło 9 górników.

Zdjęcia: Wojciech Nawrot, Grzegorz Okoński, Witold Tkaczyk

1918-1919: Powstanie Wielkopolskie

Scenariusz: Wojciech Nawrot
Rysunek: Wojciech Nawrot
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 2009
Format: A4
Oprawa: miękka
Dystrybucja: księgarnie, internet
Wydanie: I
Materiały powiązane:
blog comments powered by Disqus