Szkicowany bunt

Autor: Jerzy Łanuszewski
14 sierpnia 2006

Komiks 1956: Poznański Czerwiec został wydany w ramach programu "Patriotyzm jutra". Jeśli tak mają wyglądać lekcje patriotyzmu, to jestem jak najbardziej za. Zwłaszcza, że Poznański Czerwiec oprócz walorów edukacyjnych jest równocześnie bardzo dobrym albumem. Kiedyś nie przepadałem za komiksami historycznymi (wyjątkiem był Maus), ale Poznański Czerwiec przekonał mnie do tego gatunku. Mam również nadzieję, że nauczyciele wykorzystają edukacyjny potencjał tego komiksu na lekcjach.

Pokazałem Poznański Czerwiec mojej babci (nota bene uczestniczce tamtych wydarzeń) - babcia, mimo, że nie czyta komiksów, uznała go za rzecz wartą uwagi. Dodała też, że wydarzenia opisane w komiksie odpowiadają bardzo wiernie temu, co się działo pięćdziesiąt lat temu w Poznaniu.

Mnie osobiście podobał się sposób opowiedzenia całej historii. Autorzy bardzo zręcznie zastosowali sposób pokazania wydarzeń poprzez pryzmat losów zwykłych ludzi, będących akurat w tym właśnie miejscu, w tym właśnie czasie. Dzięki temu uniknięto częstej przypadłości komiksów historycznych - zanudzenia czytelnika przez natłok faktów. Wszystkie ważne daty zostały umieszczone na końcu albumu w formie kalendarium.

Kolejnym atutem komiksu jest jego warstwa graficzna - ołówkowe szkice idealnie pasują do klimatu całej opowieści. Jacek Michalski jest naprawdę świetnym ilustratorem - bez pomocy inkerów i kolorystów udało mu się przekazać całą atmosferę komunistycznej Polski.

Mam nieśmiałą nadzieję, że dalsze części serii komiksów patriotycznych będzie tworzyła ta sama ekipa, co Poznański Czerwiec, bo to naprawdę bardzo dobra rzecz, która może się spodobać szerszej publiczności. Na pewno trafi w gusta miłośników komiksów historycznych i obyczajowych.

1956: Poznański Czerwiec

Scenariusz: Maciej Jasiński, Witold Tkaczyk, Wiktor Żwikiewicz
Rysunek: Jacek Michalski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 6/2006
Liczba stron: 80
Format: 240x320 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 83-924259-0-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,90 zł

Podyskutuj na forum!



blog comments powered by Disqus