Ruszył walec Historii - relacja z premiery komiksu

Autor: Witold Tkaczyk
30 czerwca 2006

Zgodnie z zapowiedziami 27 czerwca o godz. 11.00 przy Al. Niepodległości, tuż obok CK Zamek odbył się happening artystyczny związany z obchodami 50-tej rocznicy Poznańskiego czerwca 1956. Polegał on na pokolorowaniu przez harcerzy i zgromadzoną publiczność wielkich (1,20 x 1,20 m) płócien z wydrukowanym kadrami z komiksu 1956: Poznański Czerwiec, wydanego właśnie przez poznańską oficynę Zin Zin Press (kolorystyczne próby obok oraz poniżej na ilustracjach). W tej akcji uczestniczyli również: minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz M. Ujazdowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Marek Mutor, wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba, rysownik komiksu Jacek Michalski, jego scenarzysta Maciej Jasiński, autor okładki Krzysztof Wyrzykowski, współscenarzysta i wydawca Witold Tkaczyk, przedstawiciele Chorągwi Wielkopolskiej ZHP (pomysłodawcy całej akcji), a także inni goście oficjalni. Autorów najciekawszych realizacji kolorystycznych nagrodzono komiksami 1956: Poznański Czerwiec z dedykacjami autorów.

Rozpoczynając akcję minister Ujazdowski nawiązał do dwóch programów, które realizuje właśnie Narodowe Centrum Kultury: ,,Patriotyzm Jutra" oraz ,,Świadkowie Historii". Ten pierwszy wspiera inicjatywy opowiadające o najnowszej historii Polski w sposób niekonwencjonalny, ten drugi - zainaugurowany właśnie tego dnia w Poznaniu - ma na celu zbieranie i archiwizowanie świadectw historycznych od żyjących uczestników z przełomowych wydarzeń we współczesnej historii Polski. Minister Ujazdowski podkreślił, że nie przeciwstawia komiksu książce, a jedynie wskazuje na to, jak różne mogą być sposoby artystycznego przedstawiania historii. Podkreślił też, jak wielkie zaniechanie doprowadziło do stanu, iż dysponujemy tak niewielką ilością świadectw uczestników ważnych i przełomowych wydarzeń z najnowszej historii naszego kraju (z Powstania Warszawskiego zaledwie 300).

Po ministrze zabrał głos Witold Tkaczyk z Zin Zin Press, współscenarzysta i wydawca komiksu 1956: Poznański Czerwiec. Opowiedział o idei powstania tej publikacji, podziękował autorom i mecenasom jej wydania. Bez ich wsparcia ten komiks nie mógłby ukazać się w tak pięknej formie i w takim nakładzie.

Poznań jest też pierwszym miastem, w którym komiks o Poznańskim Czerwcu 1956 trafił do rąk czytelników. Sprzedaż w całym kraju rozpoczyna się od 28 czerwca.

Wydarzenia śledziły wszystkie ważniejsze media lokalne i krajowe, a relacje, zdjęcia i filmy z imprezy obiegły całą Polskę.

1956: Poznański Czerwiec

Scenariusz: Maciej Jasiński, Witold Tkaczyk, Wiktor Żwikiewicz
Rysunek: Jacek Michalski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 6/2006
Liczba stron: 80
Format: 240x320 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 83-924259-0-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 19,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus