Komiks i Historia: Jak dobrze promować i wiedzę historyczną i komiks?

Autor: Witold Tkaczyk
14 grudnia 2007

1981: Kopalnia WujekMija właśnie 26. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i krwawej pacyfikacji kopalni ,,Wujek" w Katowicach w grudniu 1981 r. Nadal wiedza o tych tragicznych wydarzeniach jest niewielka, szczególnie wśród młodego pokolenia Polaków. Nieskuteczne okazuje się szkolne nauczanie, a ilość publikacji opisujących tamte czasy jest znikoma. Zin Zin Press jest jednym z tych nielicznych wydawnictw, które opublikowało w ubiegłym roku, na 25-tą rocznicę pacyfikacji kopalni ,,Wujek", artystyczno-edukacyjny album komiksowy opowiadający o tamtych doniosłych i tragicznych wydarzeniach, które miały tak wielki wpływ na historię Polski, i do których odwoływano się podczas wszystkich kolejnych lat stanu wojennego w Polsce. Wstęp do tego albumu napisał Lech Wałęsa.

Warto zastanowić się, z czego wynika fakt, iż twórcy i wydawcy tak rzadko sięgają po tematy z najnowszej historii Polski. Mimo, iż są pasjonujące, niewielu autorów chce i umie o nich opowiedzieć, a wydawcy, z nielicznymi wyjątkami, nie uważają tematów historycznych z okresu PRL-u za atrakcyjne komercyjnie.

1956: Poznański CzerwiecDopiero niedawno udało się przekonać do współfinansowania historycznych albumów komiksowych instytucje państwowe, związki pracownicze i niektóre firmy prywatne, dzięki czemu mogły ukazać się takie komiksy jak 1956: Poznański Czerwiec i 1981: Kopalnia Wujek.

11/11 = NiepodległośćCzas opowiedzieć i inne historie o polskich bohaterach (i łotrach). Ważnym ku temu przyczynkiem stała się antologia 11/11 = Niepodległość, pokazująca wycinkowo, w jaki sposób można podejść do przedstawiania w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla młodego odbiorcy, najpoważniejszych nawet tematów historycznych. Podawane w tej formie są w stanie bardzo wiele zdziałać w dziedzinie edukacji historycznej Polaków.

Może kolejna rocznica historyczna stanie się przyczynkiem do dyskusji, jak - przy okazji rocznicowych obchodów - promować i historię i komiks. Zapewne znajdą się dziesiątki recept, zresztą widać je codziennie w forumowych dyskusjach, tylko dlaczego tak niewielu z tych recept korzysta? Komiksy o polskiej historii mają największe w historii budżety na produkcję i reklamę, mogą liczyć na liczne informacje i omówienia w mediach. Dlaczego więc praktycznie, poza nielicznymi wyjątkami, nie potrafimy tego wykorzystać? Może tematy są za trudne, albo wydawcy nie potrafią dobrze opracować projektu takiego przedsięwzięcia?

1981: Kopalnia Wujek

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Andrzej Janicki, Jacek Michalski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 12/2006
Liczba stron: 72
Format: 240x320 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: cz.-b. + czerwony
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 83-924259-2-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus