Lech Wałęsa autorem słowa wstępnego do komiksu "1981: Kopalnia Wujek"

Autor: Witold Tkaczyk
10 grudnia 2006

Lech Wałęsa, legendarny przywódca "Solidarności”, jej honorowy przewodniczący i prezydent Polski w latach 1990-1995, napisał słowo wstępne do opowieści graficznej 1981: Kopalnia Wujek opisującej dramatyczne wydarzenia z 16 grudnia 1981 r., kiedy to milicja i wojsko dokonało krwawej pacyfikacji kopalni ,,Wujek” w Katowicach, zabijając 9 i raniąc 21 strajkujących tam górników.

1981: Kopalnia WujekLech Wałęsa napisał miedzy innym: "... Niezwykle to cenny pomysł tak plastycznego i sugestywnego przypomnienia prawdy historycznej. Dotychczasowe publikacje tego typu cieszyły się dużym zainteresowaniem i jestem przekonany, że ta najnowsza, pokazująca tak bolesne dla nas wydarzenia spotka się z dobrym przyjęciem, czego życzę Autorom...”
Były prezydent odniósł się także bezpośrednio do wydarzeń sprzed 25 lat: "... Wracając myślami do wydarzeń z Kopalni "Wujek” nie sposób pogodzić się, z tym, co się wtedy wydarzyło, a przede wszystkim trudno zaakceptować brak osądu i jednoznacznych konsekwencji dla prawdziwych sprawców tej tragedii. Pamięć jest jednak w nas i prawda się obroni...”
Lech Wałęsa odniósł się także do historii regionu tak dla Polski ważnego i doświadczonego przez historię: "... Śląsk zawsze był szczególnie doświadczany przez los. Wierzymy jednak, że przewidziane są dla nas takie ciężary, jakie jesteśmy w stanie udźwignąć...”

To już drugi tekst Lecha Wałęsy jaki towarzyszy graficznemu albumowi stworzonemu przez Zin Zin Press. Po raz pierwszy legendarny przywódca "Solidarności” zamieścił słowo wstępne do wydanego z okazji 25-lecia powstania tego Związku zbioru nowel graficznych Solidarność – 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi opowiadającego o narodzinach "Solidarności” i o trudnych latach 80-tych, aż do porozumienia Okrągłego Stołu.

W albumie 1981: Kopalnia Wujek, którego premiera przewidziana jest dokładnie w 25 lat po tamtych wydarzeniach, słowa wstępne zamieścili też Janusz Śniadek, obecny przewodniczący "Solidarności” oraz Piotr Duda, szef "Solidarności” na Śląsku.

Scenariusz komiksu napisał Maciej Jasiński, rysunki wykonali Andrzej Janicki i Jacek Michalski, a okładkę zaprojektował Krzysztof Wyrzykowski. Album wzbogacony jest o archiwalne fotografie oraz teksty. Jest to czwarty już komiksowy album historyczny Zin Zin Press.

1981: Kopalnia Wujek

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Andrzej Janicki, Jacek Michalski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 12/2006
Liczba stron: 72
Format: 240x320 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: cz.-b. + czerwony
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 83-924259-2-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus