Wypowiedzi autorów komiksu o kopalni "Wujek"

Autor: Witold Tkaczyk
30 listopada 2006

Trwają finalne prace nad graficzną opowieścią 1981: Kopalnia Wujek. Scenariusz komiksu napisał Maciej Jasiński, rysunki wykonują Jacek Michalski i Andrzej Janicki. Komiksy, które opowiadają o konkretnych wydarzeniach z niedawnej przeszłości wymagają od twórców szczególnych predyspozycji. Obok wiedzy historycznej, umiejętności jej syntetyzowania i podawania w atrakcyjnej, ale i wiarygodnej formie literackiej potrzebna jest umiejętność nieomal fotograficznego przedstawiania rzeczywistości danego okresu połączona z warsztatową sprawnością na najwyższym poziomie.

Praca nad komiksem o tak tragicznych wydarzeniach wymaga od twórców wyjątkowej odpowiedzialności. - mówi Maciej Jasiński, scenarzysta albumu - Jest to inny komiks, niż "Solidarność 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi" czy "1956: Poznański czerwiec". Tamte opowieści były bardziej historyczne, a przez to dość suche, oszczędne w emocjach. W opowieści graficznej o wydarzeniach, które rozegrały się w kopalni Wujek bardziej skupiamy się na bohaterach, niż na tle historycznym. Oczywiście wydarzenia są przedstawione bardzo wiernie na podstawie relacji górników i opracowań historycznych, jednak skupiamy się tak naprawdę na tym, co czują ludzie, nie zagłębiając się aż tak, jak to np. przedstawił Kazimierz Kutz w filmie "Śmierć jak kromka chleba" w kulisy negocjacji z dyrekcją kopalni, czy rozmowy pomiędzy organizatorami strajku.

Rysownik Jacek Michalski dodaje: - Chcieliśmy także uniknąć stworzenia komiksowej kopii "Śmierci jak kromka chleba", gdyż film Kutza wiernie i dokładnie przedstawia te wydarzenia i trudno też uwolnić się od siły jego obrazu. Pomysłem na przedstawienie tej historii jest relacjonowanie jej przez narratora, którym jest syn górnika biorącego udział w strajku. Dzięki temu adresat tego komiksu - współczesne dzieci i młodzież - będzie łatwiej odczuwał identyfikację z bohaterem i dzięki temu historia będzie bardziej zrozumiała.

- Nie brakuje w komiksie także ciekawych zabiegów graficznych czy symboliki, podkreślonej jeszcze przez wpleciony na niektórych kadrach czerwony kolor - podkreśla rysownik Andrzej Janicki.

 

Gotowy album ukaże się nakładem Zin Zin Press w 25-tą rocznicę tragicznych wydarzeń w kopalni "Wujek".

1981: Kopalnia Wujek

Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunek: Andrzej Janicki, Jacek Michalski
Okładka: Krzysztof Wyrzykowski
Wydawnictwo: Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 12/2006
Liczba stron: 72
Format: 240x320 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: kredowy
Druk: cz.-b. + czerwony
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 83-924259-2-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus