Antologia komiksowa w natarciu

Autor: Hubert Kuberski
29 sierpnia 2007

W dniu 28 sierpnia 2007 odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego promocja antologii komiksu 44 poświęconej 63-dniowemu heroicznemu zrywowi Polskiego Państwa Podziemnego.

- Witam wszystkich autorów komiksów oraz czworo bohaterów tych opowieści. Nasze nowoczesne muzeum jest uzupełniane w sposób naturalny innymi działaniami, do których zalicza się komiks. Dopiero współpraca z Przemysławem "Trustem" Truścińskim zaowocowała znalezieniem pomysłu na formułę tej antologii - zagajał spotkanie dyrektor muzeum Jan Ołdakowski.

Do współtworzenia albumu zostali zaproszeni najlepsi polscy rysownicy i scenarzyści. Za sprawą redaktora artystycznego, wspomnianego "Trusta" wybrano 17 nowel o tematyce związanej z Powstaniem Warszawskim.

- Kierowałem się dwoma, prostymi kluczami w doborze uczestników projektu. Wybrałem, moim zdaniem, optymalnych twórców (co jest receptą na sukces), a dodatkowo wszyscy musieli być związani z Warszawą, tak aby odczuwali znaczenie wydarzeń powstańczych. Trudno jest uciec od emocjonalnego stosunku do Powstania. Nie zawiodłem się, gdyż wszyscy postawili na emocje i prawdziwe historie - zapraszał do lektury "Trust".

W antologii 44 znalazły się nowele komiksowe oparte na archiwalnych materiałach, relacjach i wspomnieniach żołnierzy Powstania, ale autorzy nie zapomnieli o baśniowych i filozoficznych rozważaniach na temat zagłady Warszawy oraz zaangażowaniu w walkę o wolność.

W dalszej części spotkania "Trust" dokonywał prezentacji autorów wraz z Hanną Nowak-Radziejowską. Pierwszym z przedstawionych dzieł był Pałacyk Michla.

- Benedykt Schneider jest niesamowicie zdolnym artystą i nie wyobrażałem sobie tej antologii bez Benka - zasygnalizował Truściński - podczas gdy Michał Wójcik zaproponował historię o "Gryfie", graniczącą z opowieściami o superbohaterach.

- Po przeczytaniu scenariusza Michała byłem pewien, że nie mam wyjścia i muszę zrobić tę pasjonującą opowieść. Zaś za jedyną słabość tego komiksu uważam jego objętość, gdyż chciałoby się zrobić coś większego i dokończyć opowieść Brochwicza - "Gryfa" - mówił Schneider.

Za garść dolarów Łukasza Mieszkowskiego powstało po długim telefonie autora do "Trusta", w którym tłumaczył o czym ma być historia jego noweli.

- Interesuje mnie atmosfera końca ważnej daty lub wydarzenia. Na kanwie epizodu z odbieraniem żołdu budowałem nowelę z optymistycznym morałem - wspominał Mieszkowski.

Na szczęście Tobiasza Piątkowskiego i Roberta Adlera pojawiło się w antologii, gdyż autorzy są doskonałym teamem kreatywnym.

- Było mało miejsca, gdyż umówiliśmy się na pięć stron tylko, bo tyle zostało - lakonicznie stwierdził Adler.

Zmartwychpowstanie Jacka Frąsia to pierwszy z czterech scenariuszy Grzegorza Janusza, które pojawiły się w antologii 44. Twórczość Frąsia znamionują ogromne możliwości warsztatowe. Kolejny komiks X1 przeciw Goliatom Tomka Niewiadomskiego został wybrany z powodu umiejętności totalnego zaskakiwania czytelnika, surrealistycznego humoru i przede wszystkim ogromnej słabości samego "Trusta" do twórczości Tomka.

- Spodobała mi się ta historia z powodu powstańczej zaradności przy braku amunicji i wykorzystywaniu niemieckich niewypałów - przyznawał Niewiadomski.

Telefon Krzyśka Ostrowskiego i Dennisa Wojdy - to kolejny wspólny projekt tych dwóch autorów, należących do ścisłej czołówki krajowej.

- Po przyjeździe do Polski zauważyłem mnóstwo pomników, ale dopiero teraz dojrzałem do wgłębienia się w historię, co mnie bardzo wzruszyło. Mogę powiedzieć, że ta nowela jest najważniejszą rzeczą, jaką dotychczas zrobiłem - mówił Wojda, a później potwierdził to samo Ostrowski.

Die schöenheit Jakuba Rebelki i Rafała Betlejewskiego jest nowelą z niesamowitym efektem i co ciekawe jedyną opatrzoną niemieckim tekstem w dymkach.

- Jestem z Trójmiasta i natychmiast zauważyłem, że Warszawa jest niespójna, co jest efektem jej całkowitego zrujnowania. My zajęliśmy się Niemcami, ale nie chcieliśmy ulec złudzeniu, że wszyscy Niemcy to szatani. Zaciekawiło mnie, co mogło spowodować tak gigantyczną furię Niemców podczas pacyfikacji Powstania - zasygnalizował Betlejewski.

- Mój świat jest bardziej surrealistyczny i nie zajmuję się komiksami historycznymi. Ale po przeczytaniu tego scenariusza, wiedziałem, że to jest dla mnie bardzo wciągające i chciałem go narysować - zwierzał się Rebelka.

Ocalenie Niobe to kolejny wspólny projekt samego "Trusta" i Tomasza Kołodziejczaka.

- Ciężko mi współpracuje się z "Trustem", ale jakoś daliśmy radę. Natomiast wiem, że "Trust" uwielbia pracować z Tomkiem - odkrył przed widzami sam Przemysław Truściński.

- Obrazy Powstania, jakie mamy to są kadry bohaterstwa albo zrujnowanego miasta i jego hekatomby. Historia, którą zrealizowaliśmy z Przemkiem jest adaptacją autentycznej historii - powiedział Kołodziejczak.

Uwielbienie "Trusta" dla twórczości Rafała Gosienieckiego stało się przyczyną powstania Lawy wg scenariusza Gene Kowalskiego. Tymczasem Bohaterowie Bereniki Kołomyckiej zostali narysowani według scenariusza Grzegorza Janusza, który usilnie przekonywał "Trusta" do studentki rzeźby na stołecznej ASP. Na bazie powstańczych wspomnień powstał Jacek i Marianna Marka Oleksickiego wg scenariusza Aleksa Kłosia i Tomasza Kwaśniewskiego.

- Nie dość, że Marek sporo namieszał swoimi komiksami i dorobił się dobrej marki, to poradził sobie też ze stylistyką komiksu reportażowego - tak "Trust" zachwalał Oleksickiego.

- Początkowo nasi bohaterowie byli sceptycznie nastawieni do pomysłu komiksowego, ale później państwo Piechotkowie dali się przekonać, za sprawą autorytetu Muzeum Powstania Warszawskiego - sygnalizował Tomasz Kwaśniewski.

Wyróżniający się stylistycznie Przez Kampinos na Starówkę jest wspólnym dziełem Agaty Nowickiej "Endo" i Jacka Staniszewskiego, opartym na pamiętniku Tadeusza Leszczyca. Ta nowela charakteryzuje się nowoczesną narracją i środkami wyrazu, opowiadając o autentycznych wydarzeniach. Podobnie 63 dni Adriana Madeja bazuje na własnych wspomnieniach Barbary Seidler, należącej do Szarych Szeregów, która jest autorką scenariusza tego komiksu. Tymczasem Tajne przejście Ireneusza Koniora to trzecia nowela powstała na podstawie scenariusza Grzegorza Janusza.

Śnieg Ernesto Gonzalesa i Rafała Skarżyckiego jest kolejnym projektem twórców, należących do absolutnej czołówki polskiego komiksu.

- Do napisania historii zainspirowały mnie zdjęcia Warszawy z okresu po powstaniu. Cała opowieść rozgrywa się w gruzach poranionego miasta i opowiada o tlącym się w nim życiu - opowiadał Skarżycki.

Jedynym w pełni kobiecym projektem było Pod gołym niebem Sylwii Resteckiej & Joanny Saneckiej, które z impetem dostały się do szeregów "dream-teamu" krajowego komiksu.

- Czytałam dużo wspomnień kobiet, gdyż uważam, że ich rola w Powstaniu jest niedoceniona. Cieszę się, że podobne emocje udało mi się wzbudzić w czytelnikach - sygnalizowała Sanecka.

- W swej noweli zastosowałam połączenie tradycyjnej techniki malarskiej z możliwościami nowoczesnego software'u i tabletu graficznego. Wszystko to było pracochłonne - opowiadała Rostecka.

Ostatnią praca w antologii, będąca idealną puentą dla zbioru jest Chleba i soli autorstwa absolutnego hitu eksportowego - Krzysztofa Gawronkiewicza i Grzegorza Janusza.

­- Zrobiliśmy co potrafiliśmy, ale jeżeli jest to niezrozumiałe, następnym razem postaramy się bardziej - odpowiedział Gawronkiewicz na kłopotliwe pytanie o sens jego komiksu, wieńczącego antologię.

Publikacja 44 wydana nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego w połowie sierpnia 2007 z okazji obchodów 63. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie dostępna od 29 sierpnia w księgarni MPW oraz sklepie internetowym portalu Gildia.pl.

44

Scenariusz: Rafał Betlejewski, Grzegorz Janusz, Piotr Kowalski, Tomasz Kołodziejczak, Tomasz Kwaśniewski, Aleks Kłoś, Łukasz Mieszkowski, Tomasz Niewiadomski, Tobiasz Piątkowski, Joanna Sanecka, Barbara Seidler, Rafał Skarżycki, Jacek Staniszewski, Dennis Wojda, Michał Wójcik
Rysunek: Robert Adler, Ernesto Gonzales, Jacek Frąś, Krzysztof Gawronkiewicz, Rafał Gosieniecki, Ireneusz Konior, Berenika Kołomycka, Adrian Madej, Łukasz Mieszkowski, Tomasz Niewiadomski, Agata Nowicka, Marek Oleksicki, Krzysztof Ostrowski, Jakub Rebelka, Sylwia Restecka, Benedykt Szneider, Przemysław Truściński
Wydawnictwo: Muzeum Powstania Warszawskiego
Rok wydania polskiego: 8/2007
Liczba stron: 200
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 5901436592044
Wydanie: I
Cena z okładki: 79 zł


blog comments powered by Disqus