Artykuł "48 stron: Drugie 48 stron"

Autor: Wodnica

48 stron jest absolutnym bestsellerem Mandragory. Żaden z zachodnich komiksów nie sprzedaje się lepiej - zapewnia Przemysław Wróbel, szef wydawnictwa, które publikuje m.in. kultowego Pielgrzyma. Bohaterowie Górsky i Butch doczekali się właśnie drugiego albumu w Mandragorze, a od czerwca ich przygody mają być publikowane w 32-stronicowych zeszytach. Dobrze radzi sobie również inna polska seria tej oficyny Miasteczko Mikropolis.
3. Warszawskie Spotkania Komiksowe przyniosły miłośnikom tandemu Tobiasz Piątkowski & Robert Adler Drugie 48 stron. Mandragora bez ryzyka mogła zainwestować w publikację kolejnego albumu z Górskym i Butchem w rolach głównych.
"Z doświadczeń Mandragory wynika, że polskie albumy sprzedają się bardzo dobrze" - mówi Przemysław Wróbel. Bestsellerem jest 48 stron. Żaden zagraniczny album nie sięgnął tego pułapu, co komiks Adlera i Piątkowskiego. Pierwszy nakład wynosił 3 tys. egzemplarzy. Sprzedał się dosyć szybko. Zrobiliśmy dodruk 1000 egzemplarzy - sprzedał się w miesiąc. Zrobiliśmy dodruk dodruku - 700 egzemplarzy - sprzedał się w ciągu następnego miesiąca! Po prostu fenomen. Żaden album zagraniczny nawet nie sięgnął granicy 5 tys. egzemplarzy".
Aby polski komiks dobrze się sprzedawał, nazwiska jego twórców powinny być znane odbiorcom. W przypadku 48 stron, które mają już swoją historię, nie było z tym problemu. Podstawowa sprawa jednak: album musi być po prostu dobry - podkreśla Wróbel. Z bohaterami Adlera i Piątkowskiego nie boi się nawet eksperymentów z formą, która w III RP na razie się nie sprawdziła: "Od czerwca ruszamy z serią 32-stronicowych zeszytów z przygodami Butcha i Górskyego. Zeszyty będą się ukazywały co 3 miesiące. To będzie kontynuacja przygód tych bohaterów."
Sprzedaż Moherowych snów, drugiego albumu z serii Miasteczko Mikropolis przekroczyła również oczekiwania wydawcy. Pierwszy nakład - 1500 egzemplarzy - sprzedał się w ciągu 2 miesięcy. "Obawiałem się, że nie będzie się sprzedawał tak dobrze. Na szczęście się pomyliłem" - mówi szef Mandragory. Do księgarń trafił już dodruk Moherowych snów liczący 1000 egzemplarzy. Kolejny album ma się ukazać w grudniu. Prawdopodobnie głównym bohaterem trzeciej części serii będzie Doktor Murnau.
Wróbel próbuje sprzedać poetycki komiks Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza Francuzom. "Czy to się uda, czy nie - nie mam zielonego pojęcia. Na razie jest martwa cisza.
Ale trudno jest się z czymś przebić. Jeżeli Francuzi zauważą, że wydaje się dużo polskich komiksów, może zwrócą na nas uwagę? Na razie mają Polskę za kraj, który kupuje licencje na komiksy, a nie taki, który udziela licencji" - podsumowuje szef Mandragory.

48 stron - 2 - Drugie 48 stron

Scenariusz: Robert Adler, Tobiasz Piątkowski
Rysunek: Robert Adler
Wydawnictwo: Mandragora
Rok wydania polskiego: 3/2003
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 83-89036-33-9
Cena z okładki: 16,90 złblog comments powered by Disqus