Recenzja komiksu "Achtung Zelig! Druga wojna"

Autor: Wodnica

Kto próbował kiedyś opowiedzieć swój sen, ten wie, jak jest to trudne. Komiks Gawronkiewicza i Rosenberga (a właściwie Rosińskiego) jest takim właśnie opowiedzianym snem. Logicznym, konsekwentnym snem chłopca, który od co najmniej dwudziestu lat jest już człowiekiem dorosłym. Chłopcu-mężczyźnie śni się zadziwiająca czarno-biała historia, w której pomieszały się lekcje historii o holokauście ze starymi filmami wojennymi, serial o Zorro ze scenariuszem Allena o człowieku-kameleonie Zeligu, a w to wszystko wpakowały się jeszcze produkcje o Świętym i Obcych doprawione zabawą żołnierzykami i chocholą pieśnią.

Wszystkie te elementy ułożyły się w zaskakującą opowieść o inności, tożsamości i szaleństwie. Wariatami są faszyści organizujący łapanki na zwierzęta. Zwariowani partyzanci z AL wybierają się na akcję poprzebierani za koty. Jedynymi normalnymi osobami wydają się Zeligowie, uciekinierzy z transportu wiozącego ich do obozu zagłady – ojciec z głową Obcego i syn z twarzą żaby. Zeligowie są Żydami, ale nawet w swojej rodzinnej wiosce czuli się inni. Czy ta inność, życie poza zbiorowością, świadomość bycia kimś odrębnym sprawiły, że ich człowieczeństwo jest Człowieczeństwem?

Achtung Zelig! to także opowieść o pamięci i rozumieniu historii. Sen Gawronkiewicza i Rosińskiego o II wojnie światowej jest zbudowany z ikon pop kultury i wyobrażeń człowieka, który zna ten fragment XX wieku z filmów, książek, komiksów i PRL-owskiej szkoły. To zbiór odrealnionych mitów, w których dzielni polscy żołnierze bez problemów pokonują lepiej uzbrojonych hitlerowców i puszczają ich wolno w samych gatkach. J-23 nie może zginąć, a Polacy ratują swych żydowskich braci. Krew się nie leje, nie ma smrodu rozerwanych wnętrzności, a sprawiedliwość zawsze wygrywa. Ale to tylko sen. Całkiem przyjemny sen o II wojnie, nierealny jak filmy o czterech pancernych, dzielnym Klossie i przemówienia wygłaszane kiedyś podczas rocznicowych akademii.

Achtung Zelig! - Druga wojna

Scenariusz: Krystian Rosiński
Rysunek: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydawnictwo: Kultura Gniewu, Zin Zin Press
Rok wydania polskiego: 3/2004
Liczba stron: 60
Format: A4+
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
ISBN: 83-919837-0-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł

Podyskutuj na forum!
blog comments powered by Disqus