Bliskie spotkanie z literaturą ko(s)miczną

Autor: Rafał Pawłowski
28 września 2007

Pierwszy z kluczy do zrozumienia tego niezwykłego, jak na polski rynek, albumu leży w samym tytule komiksu Lewisa Trondheima. A.L.I.E.E.N. to bowiem nic innego jak skrót od Antologia Literatury Infantylnej Ekscentrycznej Ewidentnie Nieziemskiej. Na kilkudziesięciu kartach uczestniczymy więc w takich właśnie nie do końca poważnych przygodach mieszkańców Galaktyki położonej gdzieś w odległym końcu Wszechświata i zamieszkiwanej przez grupkę sympatycznych, acz obco wyglądających, stworzeń. Mimo swojej fizycznej odmienności bohaterowie świata Trondheima są jednak niezwykle antropomorficzni. Po ludzku smutni, zabawni i okrutni. I przeżywający, podobne do naszych, problemy.

W A.L.I.E.E.N. otrzymujemy więc cały zestaw motywów z naszego uniwersum - ekologia, rasizm, brak empatii - podanych z dystansem i pewnym przymrużeniem oka. W tej pozbawionej dialogów opowieści oglądamy więc, niejako w krzywym zwierciadle, wycinek nas samych. Całość z lekka okraszono humorem będącym połączeniem refleksji i nostalgii znanej polskim czytelnikom z serii Mikropolis oraz makabreski w rodzaju Happy Tree Friends. Ostateczny efekt to tomik współczesnych kosmicznych baśni z przeznaczeniem niekoniecznie dla dzieci.

Drugim tropem, do podążania którym zachęca nas autor Antologii, jest opowieść o jej kosmicznym pochodzeniu. Otóż A.L.I.E.E.N. to reprint książeczki porzuconej przez międzygalaktycznych piknikowiczów. Posługując się tą perspektywą zmuszeni jesteśmy do refleksji nad, dominującym w kulturze popularnej, wizerunkiem istot z innej planety. Obcy to w 90% agresorzy niosący na sztandarach hasła eksterminacji. Trondheim swoim literackim zabiegiem próbuje namówić nas do spojrzenia poza ten "medialny wizerunek". co stawia go po części obok takich dzieł jak filmy Spielberga E.T. i Bliskie spotkania trzeciego stopnia czy też powieści Obcy w obcym kraju Roberta A. Heinleina oraz Kontakt Carla Sagana. W przeciwieństwie do nich w A.L.I.E.E.N.-ie nie jesteśmy jednak świadkami bezpośredniego zetknięcia naszej i obcej cywilizacji. Do rąk dostajemy jedynie "materialny dowód" na kosmiczną obecność. Od nas samych zależy jakie wyciągniemy z tego wnioski.

A.L.I.E.E.N.

Scenariusz: Lewis Trondheim
Rysunek: Lewis Trondheim
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania polskiego: 5/2007
Tytuł oryginalny: A.L.I.E.E.N. - Anthologie de Littérature Infantile Extraterrestre Egarée Négligemment
Wydawca oryginalny: Gallimard Jeunesse
Rok wydania oryginału: 2007
Liczba stron: 92
Format: B5
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-60915-01-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 32,90 zł


blog comments powered by Disqus