"Amulet #1: Strażniczka" - recenzja komiksu

Autor: Tomasz Nowak
27 lipca 2017

W drogę po nieznane

Dobre bajki można opowiadać wielokrotnie. Tom Strażniczka, początek serii Amulet Kazu Kibuishiego też będzie skłaniać do tego, aby doń powracać. Zwłaszcza, że w kolejce na wydanie czeka aż sześć kolejnych części. I to nic, że podobne historie słyszeliśmy już w takiej czy innej formie wielokrotnie.

Kiedy życie przynosi szczęśliwej rodzinie dramat, dobrze jest mieć wówczas starą, zakurzoną chatę gdzieś w małym miasteczku. Miejsce, dokąd można uciec przed coraz mocniej uwierającą rzeczywistością.

Dwa lata po takim zdarzeniu w rodzinie Hayesów, Emily, Navin i ich mama Karen przenoszą się do dawnej posiadłości w Norlen. Skrywa ona w sobie tajemnice, całe mnóstwo tajemnic, których twarzą jest zaginiony przed laty pradziadek rodu. Ekscentryczny wynalazca samouk Silas Charnon przepadł przed laty bez wieści.

W jego bibliotece Emily znajduje tytułowy amulet, który okaże się kluczowym dla dalszych zdarzeń. Wiemy już jednak, że w domu mieszka ktoś jeszcze, że dzieje się tu znacznie więcej niż z początku się zdawało.

Bramą do największej tajemnicy – podziemnego świata okaże się piwnica. Tam Karen zostaje porwana przez dziwacznego, oślizłego stwora. Dzieci ruszają w pościg, który zawiedzie ich do niesamowitego podziemnego świata. W nim zaś, same zaskoczenia ‒ potwory, zadziwiające mechanizmy, gadające zwierzaki. Tyle ich, że w ferworze działania dzieci nawet nie mają czasu się dziwić. I kiedy już się wydaje, że zaczynamy poznawać nową rzeczywistość, pod koniec tomu pierwszego przychodzi olśnienie ‒ to dopiero czubek góry lodowej!

Kazu Kibuishi, z pochodzenia Japończyk mieszkający w USA, w swym komiksie wyzyskuje swoją przynależność do odmiennych kultur. Typowe dla mangi władanie mocami czy walka o władzę nad światem nabierają tu odmiennych odcieni. Wpisują się w symbol mroku rodem z Zachodu ‒ przepełniony zimnymi barwami świat podziemi. Ponadto, od samego początku nic nie jest pewne. Każdy napotkany tutaj stwór bądź zagraża wprost, bądź próbuje dzieci skusić rozmaitymi obietnicami i wykorzystać je we własnych celach. Wówczas jedyną wskazówką pozostaje spuścizna po pradziadku, czyli moc amuletu, z którym Emily połączy więź szczególna.

Planeta Komiksów reklamuje Amulet jako opowieść fantasy. W rzeczywistości elementów rozmaitych gatunków jest tu więcej, ale nad wszystkim niepodzielnie króluje atmosfera grozy. To tym lepiej. Młody czytelnik uwielbia czuć, jak zimny dreszczyk przebiega mu po karku, a w Strażniczce okazji po temu jest całkiem sporo.

A że to komiks dla czytelnika młodszego widać nie tylko po wieku pary bohaterów. Dowodzi tego także sposób narracji. Bieg zdarzeń przy całej dramatyczności i dynamice nie epatuje brutalnością. Przeciwnie, mnóstwo tu subtelności i prostoty. To dobrze, ponieważ uwaga czytelnika przesuwa się bardziej ku przesłaniu autora. A jest nim zwrócenie uwagi na sprawy, które dzielą dziś tak zasadniczo pokolenia - wyalienowanie, brak zrozumienia, niedostatki komunikacji, czy zdolność do wzajemnego poświęcenia i współpracy dla wyższego celu, a czasem po prostu dla przetrwania. Nawet pomocny amulet nie okazuje się cudownym środkiem na wszystkie problemy. Równie istotne są osobiste decyzje, których on za bohaterów nie podejmie.

Fantasmagoryczny świat Kibuishiego jest bardzo surowy i chłodny. Dom jest pusty, piwnice tym bardziej. Świat podziemny jawi się totalnie nieprzyjazny. Jedynie ocieplające go „plamy” to ludzie i niezwykli mieszkańcy pozostawieni tam przez pradziadka Silasa.

Strażniczka stanowi początek przygody, która zdobyła bardzo dobre notowania u czytelników anglojęzycznych. Tom pierwszy tchnie przyjmującym chłodem i grozą. Obiecujący wstęp, a napoczętych wątków sporo. Zobaczymy zatem jak autor rozwinie je by wypełnić swój oziębły świat i podtrzymać przyciągniętą już niewątpliwie uwagę wymagającego, młodego czytelnika.

Amulet - 1 - Strażniczka

Scenariusz: Kazu Kibuishi
Rysunek: Kazu Kibuishi
Tłumaczenie: Maria Lengren
Wydawnictwo: Planeta Komiksów
Rok wydania polskiego: 12/2016
Tytuł oryginalny: Amulet: The Stonekeeper
Wydawca oryginalny: Scholastic Inc.
Rok wydania oryginału: 2007
Liczba stron: 188
Format: 150x230 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788394347369
Wydanie: I
Cena z okładki: 44,90 złblog comments powered by Disqus