Jubileusz dla oddanych - recenzja Złotej Księgi Asterixa

Autor: Rafał Pawłowski
7 grudnia 2009

Rocznicowy komiks o przygodach Asterixa i Obelixa zaczyna się od mocnego uderzenia. Oto nasi bohaterowie poddani zostają działaniu czasu i, wraz z pozostałymi mieszkańcami osady, stają się nagle fizycznie starsi o 50 lat. Żart ten niestety trwa zaledwie kilka stron, po czym autor (będący, mimo sędziwego wieku, w dobrej formie Albert Uderzo) przenosi nas z powrotem do, doskonale znanej miłośnikom serii, jedynej galijskiej wioski opierającej się atakom Rzymian. Od tego momentu mamy do czynienia z ferią pomysłów dotyczących uczczenia urodzin tytułowej pary.

Koneserzy opowieści o dzielnych Galach z pewnością będą dobrze bawić się odnajdując na poszczególnych kartach nawiązania do wcześniejszych albumów, patrząc z dystansu na turystyczny przewodnik po Europie i portrety Asterixa i Obelixa pędzla mistrzów europejskiego malarstwa. Każdy z, posiadających przecież dość oryginalne upodobania, mieszkańców galijskiej wioski, będzie chciał celebrować ten jubileusz na swój "wyszukany" sposób. Nie zabraknie więc zabawy Rzymianami, pieczonych dzików i uwielbianego przez bardzo nielicznych śpiewu Kakofoniksa.

Mimo całkiem sporej liczby żartów wysokiej próby ciężko jednak zgłębić Złotą Księgę z autentycznym zainteresowaniem. Brak fabularnej osi powoduje, że czyta się ją raczej jako szereg luźno powiązanych ze sobą scenek. Uroczych lecz niespecjalnie wciągających. To główny i dość poważny mankament 34. albumu. W rzeczy samej nie wnosi on bowiem do historii galijskich zawadiaków nic nowego ani też specjalnie istotnego. 

Dlatego też Rocznica urodzin Asterixa i Obelixa to pozycja przede wszystkim dla wiernych fanów serii. Ci zaś, którzy dotąd tylko przelotnie zetknęli się z postaciami tytułowych Galów, powinni czym prędzej sięgnąć po pierwszy i kolejne tomy opowieści. Półwiecze urodzin to bowiem doskonały moment, by nadrobić tę jedną z najjaśniejszych kart w historii europejskiego komiksu.

Asteriks - 34 - Złota księga Asteriksa

Scenariusz: Albert Uderzo
Rysunek: Albert Uderzo
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 10/2009
Format: A4
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN: 8323736952
Wydanie: I
Cena z okładki: 24,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus