Egipskie szaleństwa - recenzja komiksu "Asteriks i Kleopatra"

Autor: Mirosław Skrzydło
3 marca 2012

www.gildia.pl
Asteriks - 5 - Asteriks i Kleopatra.
Dostępność: 24h
Cena: 16,10 zł 23,00 zł
dodaj do koszyka

Fantastyczno-humorystyczna seria Asteriks duetu Goscinny&Uderzo od dekad cieszy się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Nie dziwi zatem już czwarte wydanie, niektórych albumów z dzielnymi Galami. Takim komiksem jest Asteriks i Kleopatra, czyli jeden z najbardziej przewrotnych i zabawnych tomów z cyklu, przeniesiony na ekran, zarówno jako pełnometrażowa animacja (1968) oraz film fabularny (2002 rok). Czy Asteriks i Obeliks wykonają zadanie powierzone przez piękną Kleopatrę?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest banalnie prosta (Oczywiście!), zresztą tak samo, jak cała opowiastka. Królowa Nilu, po burzliwej wymianie zdań z krytykującym Egipcjan Juliuszem Cezarem, postanawia udowodnić mu wielkość swego narodu. W ciągu trzech miesięcy zamierza wybudować wspaniały pałac chwalący Cesarza Rzymu. To, praktycznie niemożliwe zadanie, powierza architektowi z Aleksandrii, poczciwemu Numerobisowi. Jeśli mu się powiedzie, zostanie ozłocony. Jeżeli natomiast poniesie klęskę, czeka go kąpiel wśród wygłodniałych krokodyli. Numerobis czyni jedyną sensowną rzecz, wyrusza do dalekiej Galii z prośbą o pomoc dawnego przyjaciela, druida Panoramiksa. Ten momentalnie przystaje na propozycję zdesperowanego Egipcjanina. Wraz z druidem w daleką podróż wyruszają, rzecz jasna - Asteriks, Obeliks i jego wierny piesek Idefiks.

Ciąg dalszy fabuły to już zgrabna żonglerka ogranymi schematami - pełna zaciętych pojedynków, tryskająca od humoru słownego i gagów sytuacyjnych, przygoda walecznych Galów w pustynnej scenerii. Asteriks z pomocą Obeliksa musi poradzić sobie z niegodziwym architektem Piramidonisem i jego przekupną świtą (choćby zdradzieckim Szkaradisem). Ponadto czeka go do rozwiązania masa problemów związanych z kolejnymi etapami budowy pałacu Cezara (m.in. brak kamiennego budulca). Bohaterowie utkną także w labiryntowych korytarzach piramidy, z których ocali ich niezastąpiony Idefiks.

Rene Goscinny nie byłby sobą, gdyby albumu nie wzbogacił o motywy, charakterystyczne dla naszych czasów, czy uniwersalne kwestie o humanistycznym zabarwieniu. W tym przypadku chodzi o wyzyskiwanie robotników i sposoby ich motywacji (uderzenia batem). W albumie zostaje także wyjaśniona zagadka złamanego nosa Sfinksa (oczywiście w pełen niedorzeczności sposób).

Warto pochwalić najnowsze polskie wydanie tego albumu. Zachwyca, jeszcze żywsza kolorystyka opowieści oraz doskonałe cieniowania niektórych kadrów. Mimo upływu prawie pięćdziesięciu lat od powstania Asteriksa i Kleopatry, komiks ani trochę się nie zestarzał. Bawi, a jednocześnie wzrusza dzisiejsze dzieci, jak niegdyś ich rodziców. Seria nieprzypadkowo uwielbiana na całym świecie i nieustannie wznawiana. Arcydzieło frankofońskiego komiksu humorystycznego, które uczyniło z jego twórców, niekwestionowane ikony tegoż literackiego gatunku.

Ocena: 9/10

Asteriks - 6 - Asteriks i Kleopatra

Scenariusz: Rene Goscinny
Rysunek: Albert Uderzo
Tłumaczenie: Jarosław Kilian
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 8/2011
Tytuł oryginalny: Astérix: Astérix et Cléopatre
Wydawca oryginalny: Dargaud
Rok wydania oryginału: 1965
Liczba stron: 48
Format: 215 x 290 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 9788323747048
Wydanie: IV
Cena z okładki: 19,99 zł

Podyskutuj na forum!

blog comments powered by Disqus