Cała prawda o pochodzeniu zwierząt według Dema – recenzja komiksu "Atlas zwierząt"

Autor: Maciej Jasiński
Korekta: Jerzy Łanuszewski
5 września 2014

W pełni zgodny z prawdą Atlas Zwierząt to zbiór kilkunastu krótkich komiksów autorstwa Jakuba Dębskiego (znanego też jako Dem) – twórcy bardzo popularnego Demlandu.

Dębski od lat serwuje czytelnikom swoje absurdalne komiksy. Atlas Zwierząt wpisuje się doskonale w tę stylistykę. Próżno szukać zatem w tym zeszycie prawdziwych informacji o różnych zwierzakach, są natomiast historyjki, w których Dem opowiada coś zabawnego o każdym z dwunastu gatunków.

Raz jest śmiesznie, raz trochę mniej. Zeszyt otwiera rewelacyjna historyjka o psach, w której autor bardzo celnie przedstawił sposób myślenia tych czworonogów. Co więcej, psy zdaniem Dębskiego to jeden z dwóch gatunków podstawowych – drugim jest kot. Od nich wzięły się wszystkie inne zwierzęta, które są albo "ewolucyjnymi mutacjami tej dwójki, pomyłkami matki natury lub celowymi manipulacjami istot pozaziemskich". Taki wstęp wyraźnie sugeruje, że nie mamy do czynienia z dziełem naukowym, ani nawet popularnonaukowym. To też wskazówka aby z tego Atlasu Zwierząt nie uczyć się na lekcje biologii, bo może to mieć niezbyt przyjemne konsekwencje w szkole (autor sam to zresztą przedstawia w przewrotnej opowieści zamykającej albumik).

Poza psami i kotami w zeszycie pojawia się koń, kucyk, puma, jelonek, waleń, tygrys, raptor, surykatka, jeż oraz… człowiek. Bowiem jak się dowiadujemy "człowiek dzieli się na dwie rasy – jedna pochodzi od patykowatego psa, a druga od wypełnionego kota". No i wszystko jasne – wiadomo już dlaczego wśród ludzi wyróżnia się miłośników psów i fanów kotów, a obie te grupy zdają się nie rozumieć swoich fascynacji.

Graficznie Atlas Zwierząt nie odbiega od innych komiksów Dema. Mamy bardzo prostą, niedbałą kreskę i teksty wstawione w kadry w taki sposób, że skóra cierpnie. Całość, w połączeniu z niestarannie przygotowanymi stronami tekstowymi, na pierwszy rut oka może odrzucać. Jednak nie należy się zrażać, lecz śmiało wejść w specyficzny świat tego komiksu.

Fanom tego co w internecie robi Dem nie trzeba specjalnie polecać Atlasu Zwierząt. Oni na pewno już go mają, jako że cały pierwszy nakład został wyprzedany. Inni miłośnicy absurdalnego humoru nie powinni jednak się smucić – będą mogli już wkrótce kupić ten komiks, bo Dem zapowiedział dodruk, a także premierę drugiej części serii, pełnej innych gatunków zwierząt.

Atlas Zwierząt - 1

Scenariusz: Jakub Dębski
Rysunek: Jakub Dębski
Okładka: Ewa Zaremba
Wydawnictwo: Demland
Rok wydania polskiego: 11/2013
Liczba stron: 24
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: własna, sklepy specjalistyczne
ISBN-13: 9788393705740
Wydanie: I
Cena z okładki: 5 zł


blog comments powered by Disqus