Balladyna straszy zza grobu - recenzja komiksu "Balladyna", zeszyt 1

Autor: Rafał Pawłowski
19 stycznia 2010

Wydawało się, że zeszłoroczne fatalne przyjęcie filmu Dariusza Zawiślaka Balladyna skazało ten projekt na (słuszne) zapomnienie. Jednak ani fatalne recenzje krytyków ani pustki na kinowych salach nie powstrzymały twórców filmowej Balladyny przed dalszą eksploatacją tej, ocierającej się o profanację, nieudanej wizji słynnego dzieła Juliusza Słowackiego. Oto na rynek trafiła pierwsza część komiksu osadzonego w uwspółcześnionym świecie tytułowej morderczyni.

W tym przypadku słowo "komiks" zupełnie nie oddaje tego, co wydawca składa na ręce czytelników. Lokowanie zeszytu Balladyny obok powieści graficznych to bowiem obraza dla historii tej dyscypliny artystycznej. Od strony wizualnej papierowe dzieło Zawiślaka to zbiór, poddanych graficznej obróbce, kadrów z filmu uzupełnionych o dymki z dialogami. Można mieć wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie o 20 lat w tył, do okresu kiedy spragnione kolorowych gazet nastolatki z wypiekami na twarzach chłonęły kolejne numery "Bravo" i zamieszczone tam fotokomiksy. "Jakość" graficzna idzie w parze z treścią. Przekuty na współczesny kryminał dramat Słowackiego w wersji papierowej nie broni się kompletnie. O ile tragicznie zrealizowany film próbowali ratować swoją grą dobrzy aktorzy, to "zaklęci w papier" nie mają już możliwości napełnienia swoich postaci psychologiczną głębią.

Równie złe wrażenie robi, dołączony do komiksu, audiobook będący zapisem czytanej próby dramatu pod kątem jej współczesnej inscenizacji. Słuchanie, rozpisanego na trzy głosy tekstu, to gratka dla masochistów. Wszystkich innych niedbała interpretacja reżysera, który myli się i sepleni do mikrofonu, już po kilku minutach zachęci do naciśnięcia przycisku >>stop<<.

Dariusz Zawiślak do perfekcji wykorzystał, przypadającą na 2009 rok, 200. rocznicę urodzin Słowackiego. W produkcyjno-promocyjną machinę Balladyny zaprzęgnięte zostały Ministerstwo Kultury, PWN, Telewizja Polska. Komiksowa edycja Balladyny to dopiero początek eksploatacji "marki". W zapowiedziach jest bowiem gra planszowa utrzymana w klimacie słynnego Monopolu. Jej reklama na wewnętrznej stronie komiksowej okładki nie zwiastuje nic dobrego. Bardzo źle stało się, że jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w historii polskiej literatury doczekało się tak wątpliwego uczczenia urodzin swego autora.

Balladyna - 1 - Historia ciemniejsza niż otchłań

Scenariusz: Dariusz Zawiślak
Rysunek: Dariusz Zawiślak
Rok wydania polskiego: 12/2009
Liczba stron: 48
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-920735-1-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 25,27 zł


blog comments powered by Disqus