Balladyna z Wall Street - recenzja komiksu "Balladyna", zeszyt 1

Autor: Tomasz Nowak
12 lipca 2011

W 2009 roku Dariusz Zawiślak zapowiedział realizację nowej, mocno uwspółcześnionej filmowej wersji klasycznego dramatu Juliusza Słowackiego Balladyna. Zapowiadało się na gwiazdorską megaprodukcję, a tymczasem przeszło jakoś bez echa... Pozostał komiks.

Komiks, przygotowany raczej jako filmowa fotostory, prezentuje historię dziwnie zagmatwaną, mementami niejasną, a to za sprawą przetworzeń, jakie Zawiślak zastosował pracując nad pierwowzorem.

Otóż przenosimy się do Nowego Jorku, gdzie Pustelnik staje się psychoterapeutką Dr Ash, Kirkor milionerem Kirkiem Diamondem, a Ally i Bally (tak, tak: Alina i Balladyna) nie są juz córkami ubogiej wdowy, ale słabo prosperującego właściciela galerii z obrazami. Niby wszystko podobnie, ale jakoś inaczej...

Zawiślak uwiedziony poetyką "uwspółcześniania" przerzuca odwieczne przecież i zawsze aktualne motywy zazdrości, zawiści, zbrodni i afektu na czasy dzisiejsze. Tyle, że nie wszystko przeniesione wprost z tradycji romantycznej wydaje się dobrze przystawać do bieżącej rzeczywistości. O ile czystość uczucia i szlachetne zamiary Balladyny względem siostry mogły jawić się w oryginale Słowackiego jako szczere, o tyle w świecie wielkiego biznesu, cynicznego handlu, wyglądają mocno podejrzanie. Podobnie, zupełnie kosmicznie brzmią w ustach bohaterów otoczonych miast cichego lasu ogromnymi neonami reklamowymi, wstawki zaczerpnięte wprost z tekstu dramatu. Spójności (przynajmniej komiksu) nie sprzyja nadto zaburzenie chronologii zdarzeń. Przeciwnie, zabieg ten dopełnia wrażenia chaosu. Może gdyby zebrać w jednym wydaniu całość historii? Wszak to dopiero cześć opowieści, a pojawiająca się na końcu adnotacja "c.d.n." jasno sugeruje spodziewany ciąg dalszy, który chyba jednak już nie nastąpi.

W tym kontekście warto zatem wysłuchać przed lekturą załączonej do komiksu płyty. Znajdują się na niej fragmenty dramatu oraz komentarze, przygotowujące niejako do adaptacji Zawiślaka, czytane przez reżysera w towarzystwie Anny Gorajek i Katarzyny Kreczmer. Dzięki ujęciu całościowemu, to w sumie najciekawsza chyba element tej publikacji Po wysłuchaniu nagrania zawiślakowa "wersja" Balladyny staje nieco bardziej czytelna.

Na płycie zamieszczono ponadto oryginalny tekst dramatu, zwiastun filmu, kilka towarzyszących mu nagrań muzycznych oraz zestaw tapet.

Wracając jednak do samego komiksu, uwagę zwraca ciekawa szata graficzna, dynamiczna konstrukcja plansz oraz nie dosłowne zgrafizowane kadry filmowe. Nadają one opowiadanej historii specyficzny odrealniony nastrój. Czy taka jest również poetyka filmowego obrazu? Przyznam szczerze - nie wiem, bo do filmu, który przemknął przez nasze kina jak błyskawica i przepadł w pomroce dziejów, bardzo trudno dziś dotrzeć. A to chyba też o czymś świadczy.

Balladyna - 1 - Historia ciemniejsza niż otchłań

Scenariusz: Dariusz Zawiślak
Rysunek: Dariusz Zawiślak
Rok wydania polskiego: 12/2009
Liczba stron: 48
Format: 170x260 mm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, internet
ISBN-13: 978-83-920735-1-2
Wydanie: I
Cena z okładki: 25,27 złblog comments powered by Disqus