Recenzja komiksu "Batman: Black & White II" cz. 2

Autor: Dark Miagi

Tytuł Batman Black and White ukazał się na naszym rodzimym rynku w 1997 roku, w Wydaniu Specjalnym nr 1 i 2 TM-SEMIC. Pomimo bardzo niskiego poziomu technicznego wydania (papier toaletowy niemalże), tytuł ten szybko zyskał status klasyka pośród wielu innych pozycji z Mrocznym Rycerzem w roli głównej. Świetne, nawiązujące atmosferą do 'gangsterskich' lat 30-tych, opowiadanie Bruce'a Timma z Two-face w roli głównej, prześmiewcza opowieść Neila Gaimana z charakterystycznym rysunkiem Simona Bisleya, wreszcie dzieła Matta Wagnera, czy Billa Sienkiewicza - nazwisk tych wystarczy chyba, by każdego przekonać o wartości tego tytułu.

Na drugą część Black and White przyszło nam czekać siedem lat. Jeszcze, gdy tytuł był jedynie zapowiedzią, pojawiły się wątpliwości czy część druga dorówna jakością pierwszej. Wystarczył jednak rzut okiem i pobieżne oględziny gotowego komiksu, by odetchnąć z ulgą.

Wydaniem zajął się Egmont, jakością wydania bezsprzecznie powalając pierwowzór na głowę. Elegancki papier, wyraźny druk, schludne liternictwo - dzięki temu komiks czyta się z prawdziwą przyjemnością. Tłumaczenie jest poprawne, choć, nie wiedzieć czemu, bohaterowie czasem zmieniają w wypowiedziach płeć (np. Batgirl: "widziałem...").

Jednak tym, co decyduje o wartości całego wydania, jest właściwa zawartość, plejada gwiazd przemysłu komiksowego. Batman Black and White część druga zawiera 21 opowiadań, rozłożonych na dwa tomy. Materiał do tego wydania pochodzi głównie z oryginalnych zeszytów Batman: Gotham Knights, są też jednak historie stworzone specjalnie na potrzeby Black and White II. Nie sposób w krótkiej recenzji napisać o wszystkich opowieściach, warto wspomnieć jednak o tych, które zasługują na szczególną uwagę.

Wśród tej 'elity' bez wątpienia znaleźć się powinno Studium przypadku, opowiadanie otwierające wydanie. To nie tylko świetny scenariusz Paula Dini, ukazujący 'ukoloryzowaną' nieco przeszłość Jokera (warto przypomnieć sobie Zabójczy żart) - to także świetny, fotorealistyczny rysunek Alexa Rossa, odtwarzający wiernie atmosferę lat prohibicji w USA.

Każdej nocy z rysunkami Tima Sale'a to studium mrocznej strony Bruce'a Wayne'a. Batman Tima, którego poznać mogliśmy już przy okazji komiksu Batman: Halloween (Top Komiks 5/99), to Batman milczący, zamknięty w sobie, nie znajdujący ukojenia nawet we śnie.

Opowiadanie Cudowny chłopiec Johna Byrne'a zasługuje na szczególne wyróżnienie. Świetnie uchwycony został tu klimat klasycznych opowieści o Batmanie i Robinie, głównie dzięki kresce Byrne'a, przywodzącej na myśl kultowy już serial z lat 1966. W podobnej konwencji utrzymany jest Cień czarno-białego bandyty, opowiadanie do którego scenariusz i rysunki wykonał Dave Gibbons.

Pana Ronnie Del Carmen kojarzyć powinni wszyscy fani animowanego Batmana, bo to właśnie jego kreskę podziwiać możemy choćby w Batmanie Przyszłości. W wyniku współpracy Ronniego i Paula Dini powstało fenomenalne opowiadanie Zakład, które znalazło się w drugim tomie Batmana Black and White II. Głównymi bohaterami, a w zasadzie bohaterkami, są tu Harley Quinn i Poison Ivy. Tytułowy zakład, który panie zawierają, bez wątpienia rozbawi czytelnika do łez.

Druga odsłona Batmana w czerni i bieli to unikatowa kolekcja opowieści, od posępnych i poważnych po lekkie i humorystyczne; to świetne rysunki, m.in. Jima Lee, Paula Pope'a, wciągające opowieści Howarda Chaykina, Alana Granta i niepowtarzalna atmosfera Gotham City. Dla batmaniaków jest to absolutny 'must-have'.

Batman (Egmont) - Black & White II, cz. 2

Scenariusz: John Arcudi, Brian Azzarello, Alan Brennert, Howard Chaykin, Paul Dini, Harlan Ellison, Dave Gibbons, Alan Grant, Bob Kanigher, Tom Peyer, Walter Simonson
Rysunek: Kyle Baker, Jordi Bernet, Enrique Breccia, John Buscema, Gene Colan, Ronnie Del Carmen, Jose Louis Garcia-Lopez, Dave Gibbons, Gene Ha, John Paul Leon, Tom Palmer, Eduardo Risso
Okładka: Dave Gibbons
Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 11/2003
Wydawca oryginalny: DC Comics
Rok wydania oryginału: 2002
Liczba stron: 96
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: cz.-b.
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 83-237-9753-6
Cena z okładki: 9,90 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus