Recenzja komiksu "Batman: Zagłada Gotham"


Komiks z linii wydawniczej "Elseworlds". Tym razem Batman w realiach mitów Cthulhu H.P. Lovecrafta. Akcja rozgrywa się w 1928 roku. Bruce Wayne jest w tej opowieści wybrańcem, jedyną osobą zdolną pokonać pradawne zło, kryjące się w przedludzkich katakumbach pod Gotham. W rolach przeciwników Batmana wystąpili: Ra’s Al-Ghul, jego córka Talia oraz Poison Ivy. Harvey Dent jest postacią całkowicie pozytywną - ufa mu większość obywateli Gotham. Ważne role odgrywają także postacie z innych serii DC: Green Arrow i demon Etrigan. Przez całą historię przewijają się Przeróżne monstra inspirowane prozą Samotnika z Providence; koszmarne pingwiny, stwory, przybyłe przed eonami lat z kosmosu, czy władająca Ziemią przed ludźmi, rasa ludzi – węży. Nawet Mroczny Rycerz nie jest do końca człowiekiem. Mike Mignola nigdy nie krył fascynacji prozą Lovecrafta. Dawał temu wyraz w Hellboy’u, a w tym albumie tworzy historię, która po drobnych poprawkach mogłaby zostać zamieszczona w którejś z antologii opowiadań nawiązujących do Mitologii Cthulhu.

Grafika i kolory zostały dobrane odpowiednio do klimatu opowieści. Rysunki są staranne i dokładnie odwzorowują szczegóły,  których nie chcielibyśmy zobaczyć w mroku. Odcienie brązowego w połączeniu z zimnymi barwami wzmagają chłód i niepokojące przesłanie tomu.

Podsumowując: dobry komiks, solidna robota, scenariuszowo i graficznie. Dla  fanów Lovecrafta jest to pozycja obowiązkowa, dla innych – kolejny porządny album o Nietoperzu.

Batman (Egmont) - Zagłada Gotham

Scenariusz: Mike Mignola, Richard Pace
Kolor: Dave Stewart
Szkic: Troy Nixey
Tusz: Dennis Janke
Okładka: Mike Mignola
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania polskiego: 3/2004
Tytuł oryginalny: The Doom That Came to Gotham
Wydawca oryginalny: DC Comics
Rok wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 144
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: gładki
Druk: kolor
Dystrybucja: saloniki, księgarnie
ISBN: 83-237-9754-4
Cena z okładki: 35 zł

Podyskutuj na forum!blog comments powered by Disqus